reklama
reklama

Blisko Kutna powstanie gigantyczny zakład?! Inwestycja mogłaby pochłonąć setki milionów złotych

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Blisko Kutna powstanie gigantyczny zakład?! Inwestycja mogłaby pochłonąć setki milionów złotych - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
4
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wydarzenia Czy między Kutnem, Włocławkiem a Płockiem powstanie gigantyczna spalarnia odpadów, której budowa pochłonęłaby setki milionów złotych? Ten temat był poruszany w trakcie ubiegłotygodniowych obrad Rady Miasta. Przedstawiciele Magistratu niedawno wizytowali w podobnym miejscu i mówią, że to inwestycja, którą należy rozważyć. Z kolei firma do której należy taka spalarnia w Poznaniu zapewnia, że jej działanie jest bezpieczne dla środowiska.
reklama

Spalarnia odpadów blisko Kutna?

We wrześniu br. przedstawiciele władz Kutna odwiedzili instalację termicznego przekształcania odpadów komunalnych uruchomioną przez spółkę PreZero Zielona Energia w Poznaniu.

Radny Krzysztof Matusiak pytał o szczegóły tej wizyty, a także o to, czy są plany budowy takiej spalarni w Kutnie.

Jak mówił wiceprezydent Kutna Jacek Boczkaja ten zakład jest bardzo nowoczesny. Został wybudowany w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Cała inwestycja była warta setki milionów złotych. 

Jak dodał zastępca prezydenta taka instalacja obsługuje około pół miliona ludzi. Zakład produkuje energię cieplną i elektryczną.

- Poznań ma odpady utylizowane w ten sposób. Produktami, które po tym pozostają i są powtórnie zagospodarowane, są żużle i betonowe spieki – mówił wiceprezydent.

Te pozostałości są potem wykorzystywane np. w trakcie realizacji inwestycji drogowych. Wiceprezydent zauważał, że instalacja nie wytwarza odpadów, które nie podlegają ponownemu wykorzystaniu. 

- To ekologiczny sposób unieszkodliwiania odpadów. Byłem bardzo zaskoczony jak to wszystko jest ładnie, czysto i elegancko zrobione (…). Myślę, że to jest przyszłość. Jestem zwolennikiem, żebyśmy podjęli jakieś kroki związane z czymś takim. Oczywiście nie sami, jak na nasze miasto to za duża instalacja – podkreślał J. Boczkaja.

"Wydaje się, że powinniśmy iść w tym kierunku"

Zastępca prezydenta mówił, że mniej więcej dwa lata temu w tej sprawie odbywały się wstępne rozmowy z władzami Włocławka. Wiceprezydent tego miasta pytał, czy Kutno chciałoby uczestniczyć w budowie takiej spalarni.

- Wstępnie wyraziliśmy zgodę. Patrząc na mapę taka instalacja mogłaby obsługiwać Włocławek, Płock, Kutno i okolice. Wydaje się, że w tym kierunku powinniśmy iść. Chyba do tego tematu trzeba będzie wrócić, przynajmniej go ruszyć. Oczywiście, że to jest w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, inaczej sobie tego nie wyobrażam. PreZero ma już tutaj przetarte szlaki. Co prawda kupili tę instalację w trakcie budowy, a więc nie robili tego od samego początku. Było tam duże dofinansowanie unijne, oprócz tego dofinansowanie zwrotne z funduszy krajowych. Także to ciekawa sprawa. Do poważnego rozważenia – mówił Jacek Boczkaja.

Czym dokładnie jest miejsce, które odwodziła delegacja z Kutna? Ta instalacja rozpoczęła działalność w 2016 roku i pozwala na istotną redukcję ilości odpadów komunalnych, trafiających na składowiska zgodnie z dyrektywami UE i polskim prawem.

Koszt inwestycji w Poznaniu? Ponad 700 milionów

- Powstająca w trakcie spalania odpadów energia cieplna jest odbierana przez firmę VEOLIA Energia Poznań, która zarządza siecią ciepłowniczą, natomiast energia elektryczna trafia do krajowego systemu elektroenergetycznego. Przychody ze sprzedaży obu rodzajów energii są przekazywane Miastu – pisze na swojej stronie internetowej PreZero Zielona Energia.

Jak czytamy w tym samym miejscu koszt inwestycji wyniósł 725 mln PLN (ok. 180 mln EUR). Projekt został dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w wysokości 352 mln PLN w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013 – środki te częściowo zastąpiły środki pozyskane przez Partnera Prywatnego.

Do instalacji trafiają odpady wielkogabarytowe w tym przede wszystkim zużyte czy uszkodzone meble, odpady, które po przejściu przez sortownię nie zostały zakwalifikowane jako surowiec wtórny (tzw. inne odpady), oraz odpady stanowiące paliwo alternatywne

Z innych ciekawych rzeczy dot. tej instalacji warto poruszyć również temat jej oddziaływania na środowisko. Firma zapewnia, że ITPOK jest pod tym względem bezpieczna.

- ITPOK został zaprojektowany i wybudowany zgodnie z najlepszymi dostępnymi technikami (BAT – Best Available Techniques). Oznacza to, że został  wyposażony w najnowocześniejsze rozwiązania techniczne i technologiczne pozwalające na spełnienie surowych norm środowiskowych polskiego i unijnego prawa. Sprawia to, że Instalacja spełnia wszystkie wymogi ujęte w Pozwoleniu Zintegrowanym wydanym dla tej inwestycji – podkreślają pracownicy PreZero Zielona Energia.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama