reklama
reklama

W grze ponad 26 milionów! Nowoczesne rozwiązania w jednej z kutnowskich firm

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Jedna z kutnowskich firm informuje nas o realizacji wielomilionowego projektu badawczo-rozwojowego. Chodzi o Odlewnię Kutno należącą do Grupy Kapitałowej Luma Automation. Sam wspomniany projekt nosi nazwę „Opracowanie i uruchomienie technologii wytwarzania wysoko dokładnych odlewów żeliwnych dla sektora Automotive z wykorzystaniem metodyki Industry 4.0”. Niedawno zakończony został etap budowy linii demonstracyjnej a jego ostatnim elementem był montaż i rozruch systemu odbioru odlewów z kraty wibracyjnej.
reklama

Z otrzymanej informacji prasowej dowiadujemy się, że odbiór końcowy odbył się w pierwszej połowie tego roku i system został przekazany do eksploatacji. Całość prac w ramach realizacji projektu ma kosztować blisko 26,2 mln zł.

Rozwijana w Kutnie technologia jest odpowiedzią nie tylko na potrzeby branży motoryzacyjnej, lecz także m.in. producentów przekładni, armatury, hydrauliki, przemysłu wydobywczego oraz producentów pojazdów i maszyn specjalistycznych. 

Jest to rozwiązanie dedykowane i opracowane pod technologię stosowaną w Odlewni Kutno, pozwalające na „bezpieczny” i łagodny odbiór odlewów z kraty wstrząsowej minimalizujący powstawanie uszkodzeń mechanicznych odlewów a więc wpływających na poziom braków a tym samym poprawę jakości.

- Dzięki wdrożonym rozwiązaniom i technologiom odbiór odlewów z kraty i transport do pojemników odkładczych odbywa się w sposób zautomatyzowany z minimalnym udziałem operatora, który inicjuje ruch manipulatora służącego do przenoszenia wybitych z formy i wstępnie oczyszczonych z masy formierskiej odlewów. System jest zintegrowany z funkcjonującą automatyczną linią formierską i przeszedł pozytywnie trwającą dwa miesiące fazę testów przewidzianych w harmonogramie projektu – podkreśla Rafał Durkiewicz, wiceprezes zarządu Odlewni Kutno. 

Firma informuje, że montaż systemu odbioru odlewów - w znacznej mierze eliminuje wysiłek energetyczny operatora, poprawia warunki pracy i co ważne wpływa na jakość odlewów. Pozwala też zminimalizować wady będące następstwem uszkodzeń mechanicznych. To z kolei zmniejsza i ogranicza konieczność ponownego topienia wybrakowanych produktów, co ma wpływ na zużycie  energii i tym samym ochronę środowiska. 

Finalnym etapem realizowanego projektu ma być uruchomienie zrobotyzowanego stanowiska do szlifowania i gratowanie odlewów. 

Odlewnia Kutno oferuje dziś produkty rdzeniowane i bezrdzeniowe z żeliwa szarego i sferoidalnego. Następstwem realizacji projektu będzie opracowanie technologii, która umożliwi wykonywanie skomplikowane geometrycznie i wysoko dokładnych odlewów żeliwnych, wytwarzanych z żeliwa szarego i sferoidalnego na drodze odlewania do form bentonitowych.

Oferta Odlewni Kutno obejmuje odlewy o masie 0,3–67 kg z żeliwa szarego i sferoidalnego, wykonywane przede wszystkim w ramach pakietu usług obejmujących projektowanie, opracowanie omodelowania i produkcję odlewów, obróbkę i malowanie, kompletację i wysyłkę.

Grupa Kapitałowa Luma Automation inwestuje w firmy specjalizujące się w zaawansowanych technologiach produkcji i obróbki metali. Wciąż się rozwija, zarówno organicznie, jak i poprzez akwizycje. Konsolidując rynek małych i średnich firm, stwarza możliwości wzajemnego rozwoju na podstawie synergii w warunkach stabilności finansowej. Obecnie Grupę tworzy sześć spółek: Odlewnia Kutno, odlewnia cynku i aluminium Saga Poland, narzędziownia Saga Tools, ZM Postęp w Gliwicach, Hydomat z Warszawy oraz IRON-TECH Zrt., jeden z liderów węgierskiego rynku produkcji obrabianych precyzyjnie części metalowych dla przemysłu motoryzacyjnego i kolejowego.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama