Radny Robert Małachowski zaproponował, by między osiedlem mieszkaniowym przy ulicy Granicznej a Zakładem Mleczarskim Zorina rozważyć montaż farmy fotowoltaicznej. Jak zuważa znajduje się tam duży, niezagospodarowany obszar.
- Proponuję, aby na wyżej opisanym terenie (lub jego części) wybudować farmę fotowoltaiczną. Jest to teren o dużym nachyleniu (w pobliżu słupów wysokiego napięcia), który dobrze nadaje się na taką inwestycje. Zadaniem miasta powinno być odpowiedni przygotowanie działki, oraz uregulowanie zagadnień prawnych i administracyjnych tak, by stworzyć możliwość ubiegania się o środki zewnętrzne – uważa radny.
Jak dodaje dzięki takiej inwestycji Kutno wpisało by się w trendy dbałości o środowisko i rozwoju ekologii.
- Pozyskiwanie energii ze słońca to także duże oszczędności na miejskich rachunkach za prąd (szczególnie w czasie dużego wzrostu cen energii elektrycznej). Pozyskaną energię można zastosować do oświetlenia ulicznego, czy placów k i instytucji miejskich. Proponuję również, po przeprowadzeniu odpowiedniej analizy możliwości technicznych i formalnych, montaż instalacji fotowoltaicznych na budynkach instytucji należących do miasta np. szkoły, przedszkola i obiekty sportowe – wylicza Robert Małachowski.
Radny sugeruje także montaż ławek solarnych w miejscach nasłonecznionych, takich jak plac Wolności.
Na pomysł odpowiedział już wiceprezydent Kutna Jacek Boczkaja. Jak zauważa tereny w okolicach ulicy Granicznej i Zoriny są objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego jako tereny zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej i tereny dróg publicznych klasy lokalnej.
- Powyższy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie porusza w swych ustaleniach tematu odnawialnych źródeł energii (OZE). W związku z powyższym należy zwrócić się do zapisów Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Kutno uchwalonego uchwałą Nr XXXVI/358/17 Rady Miasta Kutno z dnia 28 marca 2017 roku. Zgodnie z jego zapisami przedmiotowe działki znajdują się na terenie oznaczonym symbolem: MW - tereny zabudowy wielorodzinnej. Stosownie do ustaleń Studium możliwość lokalizowania urządzeń wytwarzających energię z odnawialnych źródeł energii o mocy przekraczającej 100 kW, w postaci urządzeń fotowoltaicznych jest dopuszczona jedynie w dzielnicy przemysłowej Sklęczki, na terenie ciepłowni miejskiej – informuje Jacek Boczkaja.
Jak dodaje biorąc to pod uwagę w obecnych uwarunkowaniach prawnych nie jest możliwa realizacja farmy fotowoltaicznej na terenie wskazanym przez R. Małachowskiego.
Wiceprezydent informuje także, że 24 września br. wchodzą w życie przepisy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw.
Zakładają one, że stadium uwarunkowań i kierunków przestrzennego (SWICP) zostanie zastąpione tzw. planem ogólnym zagospodarowania przestrzennego.
- Według zapowiedzi Ministerstwa Rozwoju i Technologii nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym przewiduje zmiany, które mają usprawnić i ujednolicić procedury planistyczne, a tym samym uproszczą procedury związane z realizacją inwestycji OZE. Ponieważ poruszany temat jest niezwykle istotny zarówno dla środowiska, jak i dla mieszkańców, Miasto Kutno po zmianie obowiązujących przepisów niezwłocznie przystąpi do sporządzenia planu ogólnego, a następnie do aktualizacji szczegółowych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, tak aby umożliwić lokalizowanie urządzeń wytwarzających energię z odnawialnych źródeł na terenie naszego miasta – podkreśla wiceprezydent.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.