Reklama

Reklama

Kawior po kutnowsku: powstanie nowatorska hodowla... jesiotrów. To pierwsza taka w Europie!

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: poglądowe

Kawior po kutnowsku: powstanie nowatorska hodowla... jesiotrów. To pierwsza taka w Europie! - Zdjęcie główne

. | foto poglądowe

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Prawie 5 ton jesiotra miesięcznie będzie w stanie wyhodować firma Plantlab, która swoją działalność postanowiła rozkręcić w powiecie kutnowskim. Na hodowli ryb interes się jednak nie kończy - co roku zbieranych będzie tutaj ponad pół miliona sztuk sałaty. A wszystko to z wykorzystaniem nowoczesnych metod, które dotychczas stosowano jedynie w Stanach Zjednoczonych i Azji.

Reklama

Firma Plantlab, przy współpracy z Instytutem Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz Zakładem Ichtiobiologii i Gospodarki Rybackiej Polskiej Akademii Nauk w Gołyszu, wynajęła powierzchnię 2702 mkw w parku logistycznym Hillwood Kutno w Kaszewach Kościelnych (gmina Krzyżanów). Uruchomiona zostanie tam najnowocześniejsza w Europie instalacja do produkcji sałaty rzymskiej i hodowli jesiotra w specjalnie izolowanym od środowiska mikroklimacie i zamkniętym obiegu wodnym.

Główną rolę odgrywać będzie metoda aquaponiki, opierająca się na hodowli roślin na odpowiednich pożywkach wodnych, bez użycia gleby. Na 11 poziomach upraw umieszczone zostaną specjalne instalacje, które pozwolą w ciągu roku zebrać ponad 545 tysięcy sztuk sałaty, a w basenach o powierzchni 900 metrów sześciennych wyhodować prawie 5 ton jesiotra miesięcznie.

Na realizację swojego projektu, firma Plantlab otrzymała w 2019 roku 12 milionów zł dofinansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. 

- Cieszymy się, że na budowę instalacji firma Plantlab wybrała naszą inwestycję w Kutnie. Widząc ogromny potencjał tego projektu, z radością i dużym zaangażowaniem podjęliśmy się jego realizacji. Korzystając z wiedzy i doświadczenia zespołu ekspertów Hillwood, pomogliśmy Plantlab optymalnie wykorzystać i dostosować powierzchnię magazynu do potrzeb tak niestandardowej produkcji – mówi Jan Kaliński, Business Development Director w Hillwood Polska. - Projekt, który wspólnie z firmą Plantlab, realizujemy w Kutnie jest najlepszym dowodem na to, że powierzchnia magazynowa może być z dużym powodzeniem wykorzystywana w bardzo różnorodny sposób, nie tylko pod składowanie, ale również na tak innowacyjną produkcję, jak hodowla jesiotra i sałaty rzymskiej. Nie boimy się wyzwań, a nasza firma zawsze jest otwarta na nowe technologie, niestandardowe projekty oraz innowacje w biznesie – dodaje Kaliński.

Instalacja wykorzystana przez firmę Plantlab, będzie pierwszym w Europie systemem aquaponicznym do produkcji zdrowej żywności na masową skalę.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy