Reklama

Reklama

W Kutnie ruszyła Strefa Płatnego Parkowania. Czy niepełnosprawni też muszą płacić?

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Od 1 lutego w centrum Kutna przywrócona została Strefa Płatnego Parkowania. Miejsc w sercu miasta, gdzie zmotoryzowani mogą zostawić swoje auta, nie powinno zabraknąć, lecz parkowanie za friko odeszło w niepamięć. Wśród osób niepełnosprawnych pojawiły się pytania: czy oni również muszą zapłacić za miejsca parkingowe? Czy przewidziano dla nich karty N+? O to zapytaliśmy kutnowski magistrat.

Reklama

Koniec darmowego parkowania. Miasto podało cennik

 

Przypomnijmy, że Strefa Płatnego Parkowania obejmuje dziewięć lokalizacji: fragment ulicy Sienkiewicza na odcinku od Słowackiego do ulicy Podrzecznej, Narutowicza (na odcinku od Sienkiewicza do Ronda Solidarności), Kilińskiego, Teatralnej, Miłej, Zamenhofa i Joselewicza oraz na południowej i zachodniej pierzei Placu Wolności, a także na wschodniej pierzei Placu Piłsudskiego. 

Strefa funkcjonuje od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 18:00. Opłata za pierwsze 20 minut wynosi 50 groszy. Za pierwszą godzinę postoju zapłacić trzeba 2,00 zł natomiast za drugą i trzecią godzinę 2,50 zł. Za czwartą i kolejne godziny opłata znów wynosi 2,00 zł. 

Mieszkańcy mogą wykupić sobie specjalne identyfikatory umożliwiające korzystanie ze strefy bez każdorazowego uiszczania opłaty. Mieszkańcy z obszaru funkcjonowania Strefy zapłacą za niego 30 złotych. Przedsiębiorcy działający w obszarze Strefy mogą wykupić identyfikator za 100 złotych. Ogólnodostępny identyfikator kosztuje natomiast. Posiadacze identyfikatorów nie mają jednak gwarancji wolnego miejsca parkingowego.

Za parkowanie bez wniesienia opłaty oraz bez identyfikatora trzeba zapłacić 30 złotych, jeśli dokonamy opłaty w ciągu trzech dni po dniu wystawienia wezwania. Po upływie trzech dni opłata wzrośnie do 150 złotych. 

 

Oni nie muszą płacić. A co z niespełnosprawnymi?

 

Jak informuje urząd miasta, zwolnione z opłat za parkowanie są służby miejskie podczas wykonywania obowiązków służbowych. Za postój nie zapłacą też kierowcy jednośladów oraz zasłużeni honorowi dawcy krwi, którzy mają darmowe dwie pierwsze godziny parkowania.

Wstępnie miasto nie podało jednak informacji na temat dostepności miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych. O to zapytaliśmy biuro prasowe magistratu. 

Jak słyszymy, niepełnosprawni już "z automatu" nie są zobowiązani do płacenia za miejsca parkingowe centrum Kutna i mogą parkować za darmo. Tutaj pojawia się kwestia karty parkingowej N+, która umożliwia osobom niepełnosprawnym bezpłatne parkowanie na dowolnych miejscach w strefie płatnego parkowania, nie tylko na kopertach. 

Kutnowski urząd wyjaśnia, że takiej karty w Strefie Płatnego Parkowania nie przewidziano. Niepełnosprawni są uprawnieni do parkowania w miejscach oznaczonych kopertą. 

 

Zapłacisz nie tylko gotówką

 

Do dyspozycji kierowców będzie 14 nowoczesnych parkomatów, które będą przyjmować zarówno gotówkę, karty płatnicze jak i płatności realizowane blikiem. Urządzenia funkcjonować będą w trzech językach: polskim, angielskim i niemieckim. W parkomatach nie trzeba będzie wprowadzać numeru rejestracyjnego pojazdu podczas wykupu biletu, ale jeśli wybierzemy taką możliwość, będziemy musieli umieścić bilet w samochodzie w widocznym miejscu. Przy wpisaniu numeru rejestracyjnego parkowanego pojazdu nie ma obowiązku umieszczania biletu w samochodzie (pay and go – zapłać i idź).

Trwają także prace związane z możliwością płatności za pomocą aplikacji mobilnych. Będą one wprowadzone już po ponownym uruchomieniu strefy, które planowane jest na początek lutego. Strefa Płatnego Parkowania w Kutnie funkcjonuje od 2011 roku.

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy