O szczegółach nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi opowiada nam Michał Kacprzak, Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Ewidencji Działalności Gospodarczej. Zgodnie z zapisami, rada gminy ustala maksymalną liczbę zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych. Decyduje także o usytuowaniu na terenie gminy miejsc sprzedaży i podawania alkoholu.
- Ustawa wprowadza zakaz spożywania napojów alkoholowych w miejscu publicznym, za wyjątkiem miejsc przeznaczonych do ich spożycia na miejscu, w punktach sprzedaży tych napojów. Rada gminy może wprowadzić w drodze uchwały, w określonym miejscu publicznym na terenie gminy, odstępstwo od zakazu spożywania napojów alkoholowych. Ponadto Rada gminy może ustalić w drodze uchwały, dla terenu gminy lub wskazanych jednostek pomocniczych gminy, ograniczenia w godzinach sprzedaży napojów alkoholowych, przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży. Ograniczenia mogą dotyczyć sprzedaży w godzinach od 22 do 6 – informuje Michał Kacprzak.
Z kolei Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych opiniuje punkty sprzedaży alkoholu w zakresie limitów i usytuowania sklepów, które mogą prowadzić handel alkoholem.
Czy w Kutnie możemy spodziewać się ograniczeń w nocnej sprzedaży alkoholu? Dowiadujemy się, że decyzja jeszcze nie zapadła, jednak wszystko zostanie rozstrzygnięte w ciągu najbliższych miesięcy. Władze samorządowe mają pół roku na zaproponowanie stosownych zmian.
- Dotychczasowe przepisy prawa miejscowego zachowują moc, do dnia wprowadzenia w życie zmian w brzmieniu nadanym zgodnie z nowelizacją ustawy, nie dłużej jednak niż 6 miesięcy od daty wejścia jej w życie. W tym terminie zostaną przygotowane propozycje zmian uchwał Rady Miasta – kończy M. Kacprzak.