Reklama

Reklama

W powiecie kutnowskim powstaną mieszkania z niskim czynszem? Z czasem najemcy staliby się ich właścicielami [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia W powiecie kutnowskim mogą powstać mieszkania na wynajem o umiarkowanym czynszu. O tym pomyśle informuje jedna z gmin, która zamierza brać udział w projekcie Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej.

Reklama

Czym jest Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa?

Jak podaje Serwis Rzeczpospolitej Polskiej Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe (SIM) to filar dokonującego się właśnie przełomu w budowie mieszkań o umiarkowanym czynszu. SIM-y (dawne TBS-y) to spółki tzw. not for profit budujące mieszkania społeczne.

Projekt skierowany jest do osób i rodzin nie posiadających własnego mieszkania w danej miejscowości, którzy dysponują środkami na regularne opłacanie czynszu, jednak ich dochody są za niskie na zaciągnięcie kredytu hipotecznego na mieszkanie.

Wśród korzyści wylicza się możliwość zamieszkania w SIM bez konieczności zaciągania wysokiego kredytu. Umowa z SIM może jedynie obligować do wniesienia partycypacji w wysokości do 30% kosztów budowy lokalu mieszkalnego. Serwis 

Serwis Rzeczpospolitej Polskiej dodaje, że w mieszkaniach SIM obowiązują nawet o połowę niższe stawki czynszu niż na rynku komercyjnym. Oprócz tego:

- Dla najemców będących jednocześnie partycypantami, możliwość w przyszłości rozliczenia partycypacji w czynszu (tzw. „wakacje czynszowe”, dzięki którym najemca przez czas określony w umowie, a w przypadku emerytów – bezterminowo, będzie płacił nawet 20% niższy czynsz); możliwość zmiany umowy najmu na umowę najmu z dojściem do własności (uzyskanie własności mieszkania w perspektywie lat) – czytamy na gov.pl.

W powiecie kutnowskim powstaną mieszkania SIM?

Projektem zainteresowane są władze gminy Łanięta. W miniony piątek wójt Tomasz Szczęsny uczestniczył w zorganizowanym przez Krajowy Zasób Nieruchomości spotkaniu w sprawie Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. 

Brali w nim udział m.in. Członek Rady Ministrów ds. samorządu terytorialnego Włodzimierz Tomaszewski, prezes KZN Arkadiusz Urban, dyrektor KZN Paweł Jeleń, Doradca ds. SIM Tomasz Bartosiak, Poseł Marek Matuszewski, Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego Zbigniew Linkowski, oraz kilkudziesięciu prezydentów, burmistrzów i wójtów z województwa łódzkiego.

- Wójt Tomasz Szczęsny zamierza podjąć działania zmierzające do budowy mieszkań czynszowych poprzez udział w projekcie SIM. Trzymamy kciuki za powodzenie tego przedsięwzięcia. Dzięki niemu w Gminie Łanięta może powstać kilkadziesiąt mieszkań, a najemcy w dłuższej perspektywie będą mogli stać się ich właścicielami – podkreślają władze Łaniąt.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy