Liczba cudzoziemców zarejestrowanych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w kraju,
Od 31 grudnia 2014 r., liczba cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS systematycznie wzrastała, aż do końca lutego br. Pandemia spowodowała chwilowe zatrzymanie tego wzrostu, a nawet spadek liczby cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS, który trwał do czerwca. Od tego miesiąca , po otwarciu granic, liczba cudzoziemców znowu zaczęła wzrastać. Na koniec września obywateli z innych państw podlegających w Polsce ubezpieczeniom, było 689 tys., tj. o 19 tys. więcej niż w lutym.
Spośród cudzoziemców zgłoszonych na koniec września 2020 r. w ZUS do ubezpieczeń: emerytalnego i rentowych - 409 tys. to pracownicy, a 21,5 tys. prowadzi własną działalność. Pozostali zatrudnieni są na innego rodzaju oskładkowanych umowach, np. zleceniu.
- Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy legalnie pracujący cudzoziemiec musi opłacać składki na ubezpieczenie społeczne. Na koniec września ZUS odnotował w ubezpieczeniu zdrowotnym 725 tys. cudzoziemców. Co ważne nawet ta liczba nie mówi jednak wszystkiego, ponieważ umowy o dzieło nie są, co do zasady, objęte ubezpieczeniem społecznym ani zdrowotnym - zaznacza Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS, województwa łódzkiego.
Nadal najwięcej ubezpieczonych w ZUS cudzoziemców, pochodzi z Ukrainy – 507 tys., następnie z Białorusi – 46,2 tys., oraz Gruzji – 11,1 tys.
Podobnie sytuacja wygląda w województwie łódzkim. Na koniec września, zarejestrowanych zostało: 36,6 tys. obywateli Ukrainy; 1,8 tys. Białorusi i niemal 1 tys. obywateli Gruzji. W naszym regionie niemal wyrównał się stan cudzoziemców objętych ubezpieczeniem z tym, jaki miał miejsce na koniec lutego, różnica wynosi ok. 300 osób.
Na terenie województwa łódzkiego mamy ubezpieczonych z dalekich i egzotycznych krajów tj. z Nikaragui (4), Nigerii (5), mamy nawet 12 osób z obywatelstwem surinamskim. Nie znajdziemy tu jednak przedstawicieli takich państw jak: Aruba, Barbados, Gabon czy Islandia. Ogółem w województwie łódzkim zarejestrowanych jest w ZUS 46,2 tys. cudzoziemców. Z tego 25,5 tys. na terenie I oddziału w Łodzi; 10,3 tys. na terenie II oddziału w Łodzi i 10,4 tys. na terenie tomaszowskiego oddziału ZUS.