Reklama

W regionie coraz więcej cudzoziemców. We wrześniu zarejestrowano ponad 36 tys. Ukraińców

Opublikowano:
Autor:

W regionie coraz więcej cudzoziemców. We wrześniu zarejestrowano ponad 36 tys. Ukraińców - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Liczba cudzoziemców w całym kraju, w tym w regionie łódzkim jest wyższa niż na początku pandemii. Na koniec września w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych zarejestrowanych było 689 tys. obywateli zza granicy, co oznacza wzrost o 31 tys. względem sierpnia. W samym tylko Łódzkiem pod koniec września w ZUS zarejestrowano ok. 40 tys. obcokrajowców, a zdecydowaną większość stanowią obywatele Ukrainy.

Liczba cudzoziemców zarejestrowanych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w kraju,

Od 31 grudnia 2014 r., liczba cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS systematycznie wzrastała, aż do końca lutego br. Pandemia spowodowała chwilowe zatrzymanie tego wzrostu, a nawet spadek liczby cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS, który trwał do czerwca. Od tego miesiąca , po otwarciu granic, liczba cudzoziemców znowu zaczęła wzrastać. Na koniec września obywateli z innych państw podlegających w Polsce ubezpieczeniom, było 689 tys., tj. o 19 tys. więcej niż w lutym.

Spośród cudzoziemców zgłoszonych na koniec września 2020 r. w ZUS do ubezpieczeń: emerytalnego i rentowych - 409 tys. to pracownicy, a 21,5 tys. prowadzi własną działalność. Pozostali zatrudnieni są na innego rodzaju oskładkowanych umowach, np. zleceniu.

- Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy legalnie pracujący cudzoziemiec musi opłacać składki na ubezpieczenie społeczne. Na koniec września ZUS odnotował w ubezpieczeniu zdrowotnym 725 tys. cudzoziemców. Co ważne nawet ta liczba nie mówi jednak wszystkiego, ponieważ umowy o dzieło nie są, co do zasady, objęte ubezpieczeniem społecznym ani zdrowotnym - zaznacza Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS, województwa łódzkiego.

Nadal najwięcej ubezpieczonych w ZUS cudzoziemców, pochodzi z Ukrainy – 507 tys., następnie z Białorusi – 46,2 tys., oraz Gruzji – 11,1 tys.

Podobnie sytuacja wygląda w województwie łódzkim. Na koniec września, zarejestrowanych zostało: 36,6 tys. obywateli Ukrainy; 1,8 tys. Białorusi i niemal 1 tys. obywateli Gruzji. W naszym regionie niemal wyrównał się stan cudzoziemców objętych ubezpieczeniem z tym, jaki miał miejsce na koniec lutego, różnica wynosi ok. 300 osób.

Na terenie województwa łódzkiego mamy ubezpieczonych z dalekich i egzotycznych krajów tj. z Nikaragui (4), Nigerii (5), mamy nawet 12 osób z obywatelstwem surinamskim. Nie znajdziemy tu jednak przedstawicieli takich państw jak: Aruba, Barbados, Gabon czy Islandia. Ogółem w województwie łódzkim zarejestrowanych jest w ZUS 46,2 tys. cudzoziemców. Z tego 25,5 tys. na terenie I oddziału w Łodzi; 10,3 tys. na terenie II oddziału w Łodzi i 10,4 tys. na terenie tomaszowskiego oddziału ZUS.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE