reklama
reklama

W regionie na świat przyszły wyjątkowe trojaczki! "To fenomen" [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

W regionie na świat przyszły wyjątkowe trojaczki! "To fenomen" [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
13
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wydarzenia W jednym z nadleśnictw znajdujących się kilkadziesiąt kilometrów od Kutna doszło do wydarzenia, które określane jest jako niezwykle wyjątkowe i rzadkie. Na świat przyszły trojaczki Bielika, a więc ptaka, który zna każdy z nas.
reklama

Bieliki w Polsce. Na świat przyszły trojaczki

A to za sprawą tego, że bielnik w koronie widnieje na naszym godle państwowym. Wyklucie się trojaczków to bardzo nietypowe wydarzenie dla przedstawicieli tego gatunku.

- Fenomen ornitologiczny. Bieliki z Nadleśnictwa Koło po raz drugi wychowują trojaczki. Tak liczny lęg u naszego herbowego ptaka zdarza się niezwykle rzadko (około 1-2% lęgów), a my znów mieliśmy przyjemność zaobrączkowania trójki piskląt naszego największego ptaka szponiastego – opisują pracownicy Nadleśnictwa Koło.

Małe bieliki to dwa samce i samiczka (największa, ważyła 4,2kg). Trojaczki mają około 40 dni i są w dobrej kondycji. Leśnicy przewidują, że w okolicach września będziemy mogli wypatrywać ich na niebie.

Póki co bieliki możecie zobaczyć na zdjęciach pod artykułem.

- Obrączkowanie to jedna z podstawowych i klasycznych metod badawczych stosowanych w ornitologii. Pozwala na zbieranie informacji o długości życia ptaków, śmiertelności i jej przyczynach, trasach wędrówek, miejscach zimowania oraz mechanizmach rozprzestrzeniania się populacji i wzajemnych związkach łączących ptaki zasiedlające często odległe miejsca – informuje Nadleśnictwo.

Warto tutaj zauważyć, że polska populacja tego zwierzęcia jest trzecią największą na starym kontynencie. Liczy około 1000-1400 par, więcej bielików jest tylko w Norwegii i europejskiej części Rosji.

Bieliki w naszym kraju od 40 lat są objęte ścisła ochroną szczególną.

- Dzięki niezwykłe efektywnym działaniom ochronnym na przestrzeni ostatnich 100 lat jego populacja wzrosła 25-krotnie, w tym dwukrotnie w ciągu ostatniego dziesięciolecia. To doskonały przykład na to jak współpraca pomiędzy naukowcami, leśnikami i pasjonatami, przy odpowiednich regulacjach prawnych, może przynieść wymierne korzyści – podkreślają leśnicy.

Każde nowe gniazdo zlokalizowane przez leśników od razu jest obejmowane ochroną. Specjaliści monitorują jego zasiedlenie, obserwują, czy są dorosłe ptaki.

Sezon lęgowy u bielików trwa od stycznia do końca lipca. Po tym czasie młode bieliki (jeśli jest sukces lęgowy) opuszczają gniazdo. 

- W celu ochrony lęgów i miejsca bytowania bielików wokół gniazda wyznacza się specjalne obszary stanowiące strefy ochrony całorocznej i okresowej. Powoływane decyzją właściwego regionalnego dyrektora ochrony środowiska – dodaje Nadleśnictwo Koło.

Strefa to taki „rezerwat ścisły” stworzony specjalnie dla pary bielików, w który nie niepokojone mogą wyprowadzić lęgi.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama