Reklama

Reklama

Kilkaset śniętych ryb w rzece w naszym regionie. Wojewoda zwołał sztab kryzysowy

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Śnięte ryby nie tylko w Odrze. Wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński zwołał posiedzenie sztabu kryzysowego w sprawie sytuacji na rzece Ner, gdzie również znaleziono kilkaset śniętych ryb.

Reklama

Śnięte ryby w korycie rzeki zaobserwowali mieszkańcy i zgłosili tę sytuację na numer alarmowy. W nocy, podczas spotkania ze służbami, wojewoda wydał polecenie dla Państwowej Straży Pożarnej i Policji sprawdzenia całego koryta rzeki w woj. łódzkim. 

Wczoraj w godzinach nocnych trwały czynności na terenie całego koryta rzeki Ner. Zostały zabezpieczone próbki zarówno wody, jak i ryb i oddane do badań. Z ustaleń strażaków wynika, że w okolicy trzech miejscowości: Zbylczyce, Zimne i Parski znaleziono około 200 martwych ryb. Stwierdzono również ślady po oleistej substancji.

Bezzwłocznie po otrzymaniu pierwszych informacji o pojawieniu się śniętych ryb na rzece Ner (prawobrzeżny dopływ Warty) na granicy powiatów poddębickiego i łęczyckiego, wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński podjął decyzję o zwołaniu posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

- Na podstawie wspólnych ustaleń przekazujemy rekomendacje o nie kąpaniu się w rzece Ner, o nie wypasaniu i nie pojeniu w niej bydła, a także rekomendujemy, by w ogóle do rzeki się nie zbliżać. Pragnę zaznaczyć, że są to jedynie rekomendacje, więc proszę wziąć pod uwagę, że nie ma powodów do paniki, ponieważ nie jesteśmy jeszcze w posiadaniu szczegółowych wyników badań oraz innych wiążących informacji, które wskazywałby, że rzeka jest zanieczyszczona. Jednakże w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców podjęliśmy stosowne działania i decyzje o charakterze prewencyjnym – podkreślił dziś na konferencji prasowej wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński.  

Powyższe rekomendacje zostaną zaktualizowane niezwłocznie po otrzymaniu oficjalnych wyników badań próbek (wtorek/środa).

- Na ten moment, oczekując na wyniki badań, chcąc wzmocnić charakter ostrzegawczy, podjąłem decyzję, że od dnia jutrzejszego (14.08) do końca miesiąca wprowadzam na terenie powiatów poddębickiego i łęczyckiego zakaz połowów na rzece Ner - powiedział marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber.

Aktualnie stan sytuacji:

  • podniesiony został stan gotowości służb sanitarno-epidemiologicznych, zwłaszcza na terenie pow. poddębickiego i łęczyckiego,
  • pobrane zostały próbki śniętych ryb do badań przez Powiatowego Lekarza Weterynarii,
  • Komenda Wojewódzka Policji prowadzi stały monitoring rzeki w przy użyciu spektrometru,
  • prowadzone są działania pod kątem bezpieczeństwa kąpielisk oraz wody do spożycia,
  • Państwowa Straż Pożarna, a także lokalne jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej zostały zobowiązana do pomocy przy odławianiu śniętych ryb. Funkcjonariusze PSP i OSP zostali wyposażenie w odpowiedni sprzęt do w.w. czynności.

 

Ner to rzeka przepływająca przez województwa łódzkie i wielkopolskie stanowiąca prawy dopływ Warty. Sprawa znalezionych w niej śniętych ryb nie jest łączona ze skażeniem Odry.

Info: Łódzki Urząd Wojewódzki

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy