Reklama

Reklama

Wianki Dworskie w Dobrzelinie

Opublikowano: śr, 1 lip 2015 10:43
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Podążając za tradycją i ludowym obyczajem Nocy Świętojańskiej, w dniu 28 czerwca b.r. w Zespole Pałacowo - Parkowym w Dobrzelinie, odbyła się druga edycja plenerowego eventu pod nazwą „Dworskie Wianki”. Wspólnymi organizatorami imprezy było Towarzystwo Miłośników Historii Żychlina i Fundacja Dworu Dobrzelin. Na imprezę przybył wicestarosta kutnowski Zdzisław Trawczyński wraz z Justyną Jasińska, Dyrektor Wydziału Rolnictwa Leśnictwa i Ochrony Środowiska. Władze lokalne reprezentował Burmistrz Grzegorz Ambroziak, który objął patronat nad imprezą oraz wiceburmistrz Zbigniew Gałązka. Licznie przybyli również radni Rady Miejskiej w Żychlinie. Podczas zabawy rozstrzygnięty został konkurs na najpiękniejszego kawalera i najpiękniejszą panienkę dworu, aż tanecznym programem wystąpiły: Dziecięcy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca z Pacyny, zespół taneczno-akrobatyczny działający przy stowarzyszeniu Skakanka.

Reklama

Uczestnicy imprezy mogli nabyć piękne, niepowtarzalne wianki, wyplecione przez członków Stowarzyszenia „Skakanka”, które na koniec zabawy zostały puszczone na wodę parkowego stawu. Z krótką historią puszczania wianków zapoznała uczestników Prezes Towarzystwa Miłośników Historii Żychlina, Pani Anna Wrzesińska. Przez cały czas odbywały się liczne konkursy i zabawy dla dzieci, dla których przewidziano dodatkowe atrakcje – malowanie twarzy, darmową watę cukrową, ściankę wspinaczkową zainstalowaną przez żychlińską OSP, pokaz musztry z udziałem grupy strzeleckiej z LO im. Adama Mickiewicza z Żychlinie oraz obozowisko zorganizowane przez Harcerzy z drużyny ZHP z Oporowa.

Na letniej scenie parkowej uczestnicy pikniku mieli przyjemność wysłuchać klasycznych utworów wykonanych solowo przez muzyka grającego na skrzypcach altowych, Pana Bogdana Tomczaka, związanego z Łódzką Orkiestrą Filharmoniczną i Operową, a Zuzia Karczewska zaprezentowała swoje umiejętności gry na akordeonie. Po raz drugi gościem wianków dworskich w Dobrzelinie było niezawodne Koło Gospodyń Wiejskich, które przygotowało wiejskie stoisko ze smalcem i chlebem swojej roboty oraz ogórkami kiszonymi. Można też było odwiedzić wiele innych stoisk tematycznych, np. promujące przez Monikę Sylwestrowicz, reprezentującą Stowarzyszenie BE WELL, zdrowy styl życia, stoisko prezentujące pokaz wikliniarstwa, umundurowania Stowarzyszenia 37Pułku Piechoty z Kutna, czy też stoisko Pani doktor Marii Rybickiej, udzielającej porady w zakresie medycyny sportowej i rehabilitacji. Zainteresowaniem uczestników cieszyły się też obrazy autorstwa Zbigniewa Lewego z Łodzi, których czerwcowe kwiaty wpisywały się w letni krajobraz. Z miłośnikami astronomii, dzielił się swoją wiedzą na temat obserwacji księżyca Ryszard Zimny. Nie zabrakło też atrakcji dla pasjonatów pojazdów dwukołowych, którzy mogli nacieszyć się całą plejadą harleyowców z Łowicza, goszczących na specjalne zaproszenie Tadeusza Kafarskiego oraz zabytkowymi motocyklami Sławomira Czerbniaka. Letnia aura sprzyjała zabawom a świeże powietrze i aktywność fizyczna zaostrzyły wszystkim apetyt, dlatego darmowa grochówka zapewniona przez organizatorów znikała błyskawicznie.

W tym roku obok Towarzystwa Miłośników Historii Żychlina, współorganizatorem Wianków Dworskich była nowo powstała Fundacja Dworu Dobrzelin, której fundatoramisą właścicielezabytkowego dworu w Dobrzelinie, Beata i Ryszard Łysak. „Fundacja jest prawnym usankcjonowaniem naszych wcześniejszych działań”–powiedziała Beata Łysak, wiceprezes fundacji podczas powitania przybyłych gości. Nakreśliła w dużym skrócie charakter działań i cele tej społecznie użytecznej organizacji, zapowiadając szereg kolejnych, planowanychatrakcji i przedsięwzięć. Zainteresowanych pracą fundacji, zachęciła do odwiedzenia strony internetowej www.fundacjadobrzelin.pl, która wprawdzie jest jeszce w budowie, lecz sukcesywnie będzie uzupełniana. Na koniec, dziękując podkreśliła, że wszystko to nie byłoby możliwe bez ogromnego wsparcia i zaangażowania wielu ludzi-członków lokalnych Stowarzyszeń, Żychlińskiemu Domu Kultury, społeczności szkolnej oraz całej rzeszy życzliwych ludzi i przyjaciół. Specjalne podziękowania należą się firmie Budimpex IT z Żychlina Marcina Maciejewskiego, sponsorowi dwóch tabletów i akcesoriów komputerowych jako nagród głównych dla zwycięzców i wyróżnienie w konkursie na najpiękniejszego kawalera i najpiękniejszą panienkę dworu.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)