Reklama

Reklama

[WIDEO] "Sadzić, palić, zalegalizować!" Posłanka z Kutna mówi o projekcie legalizacji marihuany

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: YouTube

[WIDEO] "Sadzić, palić, zalegalizować!" Posłanka z Kutna mówi o projekcie legalizacji marihuany   - Zdjęcie główne

. | foto YouTube

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia - Dajmy ludziom możliwość hodowania własnej marihuany - apeluje Paulina Matysiak. Posłanka z Kutna jest jedną z kluczowych postaci parlamentarnego zespołu zajmującego się przygotowaniem projektu ustawy legalizacji konopi indyjskiej. Podzespół, na którego czele stoi, skupia się na kwestii marihuany medycznej. Parlamentarzystka, w trakcie środowej konferencji Lewicy, przedstawiła główne założenia ustawy.

Reklama

 

Projekt dekryminalizacji marihuany przewiduje m.in możliwość hodowli czterech krzaków, posiadanie 5 gramów szuszu na własny użytek, czy zwiększenie dopuszczalnej zawartości THC.

Podzespół, którego liderką jest posłanka Lewicy, Paulina Matysiak z Kutna, zajmuje się aspektami związanymi z marihuaną medyczną. 

- Taką znaczącą i główną zmianą, którą chcemy wprowadzić w naszej ustawie jest możliwość uprawy konopi indyjskiej na potrzeby marihuany medycznej. W tej chwili wygląda to tak, że marihuanę medyczną sprowadzamy dla polskich pacjentów z zagranicy, głównie z Kanady i Izraela. Ta zmiana umożliwi uprawy polskim rolnikom, umożliwi wpływy do budżetu państwa, ale przede wszystkim umożliwi taki stały, bezpieczny dla polskich pacjentów dostęp do marihuany medycznej. Już nie będą musieli zawierzać importowi z zagranicy, nie będzie braków w dostawach, więc to jest jedno z tych kluczowych rozwiązań - wyjaśniała podczas konferencji posłanka. 

Drugą poruszoną przez nią kwestią była refundacja medycznej marihuany. 

- W tym momencie leki nie są refundowane, jest to bardzo duży problem dla pacjentów, dla pacjentek, którzy często, ze względu właśnie także na bardzo wysoki koszt terapii, nie mogą z medycznej marihuany skorzystać - zauważa P. Matysiak. 

Projekt ustawy zakłada również edukację lekarzy z zakresu wykorzystywania marihuany medycznej.

- Widzimy to dwutorowo. Z jednej strony wprowadzenie zajęć na studiach medycznych, tak, żeby przyszli lekarze byli świadomi jakie są możliwości leczenia medyczną marihuaną, ale także z drugiej stronu nie chcemy pozostawiać tych lekarzy, którzy już funkcjonują na polskim rynku, i dla nich przewidujemy z kolei możliwość skorzystania ze specjalnie powołanego funduszu, który będzie do wykorzystania przez izby lekarskie. 

Czwarta kwestia dotyczy osób, które leczą się marihuaną i kierują samochodami. 

- W tym momencie nie ma żadnuch limitów, jeśli chodzi o poziom stężenia THC we krwi i tak naprawde wiele zależy od dobrej woli policjanta [...] Chcemy też tak to uregulować, żeby nie było żadnych wątpliwości, że ci pacjenci, którzy korzystają z medycznej marihuany, mogą prowadzić pojazdy, a wszyscy inni uczestnicy ruchu drogowego mogą czuć się bezpiczeni - przekonuje posłanka.  

Pakiet ustaw zostać ma złożony do 20 kwietnia. Parlamentarzystka z Kutna wierzy, że opozycja i partia rządząca dojdą w tej kwestii do prozumienia. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy