Reklama

Reklama

[ZDJĘCIA/WIDEO] Wyczekiwany powrót Kutnowskiego Budżetu Obywatelskiego. Urząd podaje szczegóły

Opublikowano: 12 marca 2021 09:42
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Kutnowski Budżet Obywatelski wraca. Największe w naszym mieście konsultacje społeczne startują już od najbliższego poniedziałku, o czym poinformowano dziś w trakcie konferencji prasowej.

Reklama

Z dziennikarzami spotkali się pracownicy wydziału kultury, promocji i rozwoju miasta i jednocześnie koordynatorzy Kutnowskiego Budżetu Obywatelskiego: Michał Adamski, Paulina Trzaskowska, Agnieszka Lewandowska i Tomasz Kolanowski.

Michał Adamski na wstępie mówił, że reaktywacja KBO wiąże się z szeregiem zmian, dlatego zdecydowano się na przekazanie wszystkiego opinii publicznej poprzez briefing prasowy.

- Cały proces rozpocznie się już w poniedziałek, 15 marca. Wtedy mieszkańcom zostanie udostępniony formularz na stronie internetowej. Mieszkańcy będą mogli rozpocząć składanie projektów – mówił Tomasz Kolanowski.

Na złożenie projektów jest ponad miesiąc. Każdy w przypadku ewentualnych problemów może kontaktować się z pracownikami wydziału kultury, promocji i rozwoju miasta. 

Cały proces KBO 2021 odbędzie się w formie elektronicznej. Nie będzie kart papierowych zarówno w przypadku składania projektów, jak i późniejszego głosowania. Każdy z projektodawców będzie musiał od nowa założyć konto w systemie.

Nowością są elektroniczne listy poparcia.

- W tym roku projektodawcy nie będą musieli zbierać podpisów ręcznie, na papierze. Wszystko odbędzie się przez Internet. Każdy z projektodawców będzie miał osobny, indywidualny link – mówił T. Kolanowski.

- Kwestia ta była szczególnie podnoszona przez naszych partnerów społecznych i uczestników poprzednich edycji KBO. Osoby mające pomysł obawiały się tradycyjnego zbierania listy poparcia, odwiedzania sąsiadów, mieszkańców bloków, ulicy. Będzie możliwość przesłania przyjacielowi czy znajomemu linku do projektu i z poziomu smartfona bądź komputera będzie można złożyć podpis poparcia pod danym projektem – dodawał Michał Adamski.

Agnieszka Lewandowska mówiła, że w tym roku na budżet obywatelski zostanie przeznaczona kwota w wysokości 1,1 miliona złotych.

 • 450 tysięcy na projekty duże
 • 200 tysięcy na projekty małe
 • 450 tysięcy na projekty zielone

Projekty zielone to nowa kategoria w ramach KBO. Rozwijają one wcześniejszą kategorię projektów różanych. 

- Tutaj zostaną zakwalifikowane wszystkie projekty, które dotyczą ekologii, ochrony środowiska, nasadzeń różanych i nasadzeń innej roślinności, a także wszystkie te projekty, które dotyczą zwierząt – wyliczała Agnieszka Lewandowska.

Projekty będą miały minimalne koszty szacunkowe, zmieniono także górne granice kosztów.

 • Projekty duże – minimum 50 tysięcy, maksimum 150 tysięcy
 • Projekty małe – minimum 5 tysięcy, maksimum 50 tysięcy
 • Projekty zielone – minimum 5 tysięcy, maksimum 150 tysięcy

- Kolejną ważną kwestią jest to, że Państwa pomysły muszą się wpisywać w katalog zadań własnych gminy. Te zadania są nam narzucone i określone w ustawie o samorządzie gminnym. Żeby Państwu ułatwić określenie czy pomysł może zostać zrealizowany w ramach KBO w regulaminie znajdą państwo te kryteria, które muszą spełniać projekty. Do najważniejszych należą – ogólnodostępność i zgodność z przepisami prawa, realizacja projektów musi odbywać się wyłącznie na terenach będących własnością miasta, a koszt eksploatacji w ciągu roku musi się mieścić w granicy 30 proc. wartości projektu – podkreślała A. Lewandowska.

Paulina Trzaskowska dodała, że w tym roku jeden projektodawca może złożyć 3 projekty, przy czym muszą one być rozłożone po jednym na każdą z kategorii. 

- Nie ma limitu wieku udziału w budżecie obywatelskim, czyli może w nim wziąć udział każdy mieszkaniec Kutna bez względu na to, ile ma lat. Natomiast jeżeli projektodawcą będzie osoba do 16 roku życia, wymagana będzie zgoda opiekuna prawnego. Chcemy również zapewnić jawność projektodawców. W poprzednich latach projektodawcy mogli zdecydować o tym, by ukryć swoje dane jako autora projektu. W tym roku chcemy, żeby te dane pozostały całkowicie jawne – zaznaczała Paulina Trzaskowska

Ze względów pandemicznych realizacja projektów może zostać – tylko w uzasadnionych przypadkach – rozciągnięta w czasie na okres dłuższy niż jeden rok. Przykładowo – w reżimie sanitarnym trudno zrealizować projekt związany ze spotkaniami. 

Jak mówiła P. Trzaskowska projektodawcy będą mogli łączyć swoje pomysły w jeden projekt jeżeli zauważą, że ich projekty są zbliżone w kwestii zakresu lub odbywają się na tym samym terenie.

Zgłoszone projekty będą weryfikowane formalnie, merytorycznie i prawnie. Po tym projekty trafiają do prezydenta, który zatwierdzi ostateczną listę projektów do głosowania. Projektodawca, którego projekt nie zostanie dopuszczony do głosowania ma możliwość odwołać się od tej decyzji do zespołu do spraw KBO. Pozostali mogą rozpocząć kampanie promocyjne swoich pomysłów.

- Samorządy gminne – a takim jest miasto Kutno - nie mają obowiązku organizacji budżetów obywatelskich. Mimo wszystko widzieliśmy, że mieszkańcy są  przywiązani do KBO. Nie ma wątpliwości, że to największy projekt społeczny jaki realizuje samorząd miasta, stąd jego przywrócenie. Chcieliśmy podziękować panu prezydentowi Zbigniewowi Burzyńskiemu i wiceprezydentom za to, że zdecydowali się na to, by dać nowy oddech Kutnowskiemu Budżetowi Obywatelskiemu. Szczególne podziękowania nalezą się również radnym rady miasta, którzy jednogłośnie zdecydowali o reaktywacji KBO – mówił za zakończenie konferencji Michał Adamski

Warto śledzić stronę internetową KBO.

Poniżej wideo z dzisisiejszej konferencji prasowej zrealizowane przez pracowników Urzędu Miasta w Kutnie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (14)
 • 4 miesiące temu | ocena +0 / -0

  Dorn

  chyba cały budżet tego miasta jest obywatelski. To są nasze podatki i nasza kasa - łaskawie wymyślili jakiś budżet obywatelski i "wychodzą" z tym do ludu, żeby mieć uzasadnienie swojej działalności. Oczywiście wsztystko musi być w sosie różowo- fioletowo-lawendowym

 • 5 miesięcy temu | ocena +0 / -0

  armie obce Wschód

  Trochę ostatnio balowaliśmy ze szwagrem i pewnie coś mi uciekło więc chciałem zapytać dlaczego wszyscy na tym zdjęciu są w jakichś dziwnych maseczkach? Jakaś nowa moda? O co kaman obywatele?

 • 5 miesięcy temu | ocena +1 / -0

  Isia

  Może napisze inaczej żeby poprzedni post nie zostal źle odebrany: niech się zajmą swoją pracą, a tą kasę mozna lepiej wykorzystać.

  • 5 miesięcy temu | ocena +0 / -2

   Tomasz Kolanowski

   Ależ przecież na tym to polega. To idealne narzędzie dla mieszkańców, aby właśnie wskazać na co te pieniądze można wykorzystać. Potrzeby mieszkańców to według Pana/Pani niepotrzebna rozrzutność?

   • 4 miesiące temu | ocena +0 / -0

    Isia

    Wszyscy wiemy jakie projekty są realizowane,: siłownię place, zabaw, róże wydaje mi się że w tym zakresie mamy już dostatek. Może warto by za ten milion zrobić jakąś drogę, chodnik lub doposazyc szkoly. Tym bardziej że nie wszystkie projekty sprzed dwóch lat zostały zrealizowane z powodu pandemii. Coronawirus raczej w odwrocie nie jest więc nie wydaje mi się żeby okoliczności związane z brakiem realizacji projektów się zmieniły i wtedy co kolejne projekty będą dokładne do nie wiadomo kiedy. A co z obiecanym skateparkiem.? Też kiedyś był w BO i dalej nic się w tym temacie nie dzieje. Może warto zakończyć stare tematy a dopiero potem brać się za nowe.

    • 4 miesiące temu | ocena +0 / -0

     pola

     czytała pani JAKIE są kryteria tych projektów. Jednym z podstawowych to OGÓLNODOSTĘPNOŚĆ czyli że nie, nie można doposażyć szkoły bo z definicji nie będzie to ogólnodostępne. A co do placów zabaw, siłowni czy róż (a ogólniej zieleni) to nie, wg mnie nie mamy tego dość.

 • 5 miesięcy temu | ocena +2 / -1

  Isia

  Rozumiem że bez BO ten wydział nie ma co robić, ale w chudych latach może warto powstrzymać się od niepotrzebnej rozrzutności.

 • 5 miesięcy temu | ocena +3 / -0

  Xyz

  Uważam że w obecnych czasach są ważniejsze potrzeby (wydatki) niż budżet obywatelski. Zbytnia rozrzutność na fanaberie jaka jest budżet obywatelki w obecnych trudnych czasach. Tym bardziej że juz wiele potrzeb zostało zaspokojonych dzięki realizacji BO: plac zabaw i siłownia na każdym rogu, a nowych róż też już nie ma gdzie sądzić. Dodam że dofinansowanie do sterylizacji i kastracji zwierząt zostało wstrzymane przez UM a jest to ważniejsze zadanie niż kolejna rabata z rozami.

  • 5 miesięcy temu | ocena +0 / -1

   Tomasz Kolanowski

   Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zgłosić taki projekt. Dodam, że w edycji Kutnowskiego Budżetu Obywatelskiego z 2019 roku był projekt na dofinansowanie sterylizacji oraz kastracji (wraz z chipowaniem), jednak nie wygrał w głosowaniu - otrzymał 402 głosy. To mieszkańcy zgłaszają projekty i to od nich zależy ile będzie tych związanych z placami zabaw czy siłowniami, a ile takich jakie Pani/Panu odpowiadają. To idealna okazja do wskazania potrzeb społecznych, dlatego zachęcam do udziału.

 • 5 miesięcy temu | ocena +8 / -1

  Do roboty

  Ogłaszają nową edycję czyli kasa jest. A co z projektami z ubiegłego roku, bo nie wszystkie zostały zrealizowane. Ponoć z braku pieniędzy. Może trzeba zaległe najpierw zrealizować. No i wypadałoby, żeby urzędnicy odpowiedzialni za ich realizację powiedzieli jakie projekty nie zostały ruszone i dlaczego.

 • 5 miesięcy temu | ocena +2 / -3

  fan

  Najlepszy team ever, pozdrawiam was!

 • 5 miesięcy temu | ocena +4 / -0

  To 1,1 mln czy 0.9 mln ???

  Dodaję i dodaję i za cholerę mi nie wychodzi 1,1 mln zł - 450 tysięcy na projekty duże, 200 tysięcy na projekty małe, 250 tysięcy na projekty zielone... Chyba czas Windowsa przeinstalować bo kalkulator nie potrafi poprawnie dodawać :D

  • 5 miesięcy temu | ocena +3 / -0

   nm

   a za przeliczenie tez sie nalezy

   • 5 miesięcy temu | ocena +1 / -0

    To 1,1 mln czy 0.9 mln ???

    O tym akurat nie pomyślałem - jaki ja głupi jestem...