reklama
reklama

Wiele wyjazdów karetek w powiecie kutnowskim. Czasem wzywają je mieszkańcy którzy… mają kaszel [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Ratownicy medyczni dzielą się z nami szczegółowymi statystykami swoich działań w ubiegłym roku. Powiat kutnowski znalazł się wśród tych miejsc w których wyjazdy notowano bardzo często. Dowiadujemy się także, że ponad połowa wezwań była bezzasadna, a karetki wzywali mieszkańcy mający słabe samopoczucie, albo kaszel...
reklama

Liczba wyjazdów karetek: powiat kutnowski w czołówce

W 2022 roku Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi zapewniała obsadę kadrową 76 zespołów ratownictwa medycznego. Stacjonowały one na terenie miasta Łodzi oraz 12 powiatów, w tym w powiecie kutnowskim. 

Mimo to łódzcy ratownicy medyczni w minionym roku nieśli pomoc na terenie całego województwa. Nawet w powiatach, w których świadczenia zdrowotne z zakresu ratownictwa medycznego zabezpieczały inne podmioty. 

- Liczba zrealizowanych w 2022 roku wezwań wyniosła 159 505 interwencji. Uwzględniając liczbę mieszkańców w poszczególnych powiatach, największą liczbą liczbę wezwań zrealizowano w Łodzi (106,43 wezwań na 1000 mieszkańców) oraz Piotrkowie Trybunalskim (89,89 wezwań na 1000 mieszkańców). Dalej klasyfikowały się powiaty: zgierski (88,15 wezwań na 1000 mieszkańców), pabianicki (83,24 wezwań na 1000 mieszkańców) oraz kutnowski (79,08 wezwań na 1000 mieszkańców) – wylicza rat. med. Adam Stępka, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi.

Komu najczęściej pomagają ratownicy z łódzkiego?

Ponad 63. proc. wezwań realizowano by nieść pomoc kobietom. Spora część działań ratowników dotyczyła seniorów.

- W ostatnich latach wiele mówi się na temat starzenia społeczeństwa. Ratownicy medyczni obserwują to zjawisko w swojej codziennej pracy. W 2022 roku niemal połowa pacjentów (48,21%) stanowiły osoby po 65 roku życia. Cierpieli oni najczęściej na choroby układu krążenia.
W wielu przypadkach nie można było rozpoznać konkretnej choroby – mówi rat. med. Adam Stępka.

Ratownicy często byli wzywani z powodu chorób układu krążenia i obrażeń ciała. Wśród tych drugich dominowały obrażenia głowy.

- 389 wezwań na 100 000 mieszkańców dotyczyło osób znajdujących się pod wpływem alkoholu. Przypadkom tym często towarzyszyły urazy wynikające z upadku lub pobicia – podkreśla rzecznik prasowy WSRM.

Ze szczegółowymi statystykami dot. powodów wezwań ratowników medycznych zapoznasz się przeglądając grafiki znajdujące się w galerii zdjęć. 

Karetka do mieszkańców z kaszlem

Niestety, bardzo często zdarzało się, że ratowników wzywano bez potrzeby. O pomoc powinno się ich prosić tylko w przypadku nagłego zagrożenia zdrowotnego, tymczasem ponad 55 proc. odnotowanych wyjazdów nie była konieczna.

- Były to wezwania, których powodem była np. kaszel, gorączka, złe samopoczucie itp. Również znaczna część przytaczanych wcześniej wezwań z powodu nadciśnienia tętniczego nie stanowiła zagrożenia dla zdrowia i/lub życia poszkodowanych. Skoro ponad połowa wezwań powinna być zrealizowana przez inne podmioty systemu ochrony zdrowia (np. poradnie podstawowej opieki zdrowotnej lub nocną i świąteczną pomoc lekarską) nie powinien dziwić fakt, że jedynie 60,30% wezwań zakończyła się transportem do szpitala – zauważa rat. med. Adam Stępka.

W galerii oprócz wspomnianych danych podanych przez WSRM znajdziesz zdjęcia z niektórych ubiegłorocznych działań ratowników medycznych w Kutnie i powiecie.

info: WSRM w Łodzi

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama