reklama
reklama

Wielka inwestycja w "Troczewskim". Powstanie nowoczesne centrum szkoleniowe [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Wielka inwestycja w "Troczewskim". Powstanie nowoczesne centrum szkoleniowe [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
15
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wydarzenia Za nami konferencja prasowa poświęcona utworzeniu Branżowego Centrum Umiejętności przy Zespole Szkół nr 2 im. Antoniego Troczewskiego w Kutnie. Koszt projektu szacuje się na niemal 11,5 mln zł. Nowo powstała placówka będzie natomiast jedną z pierwszych w kraju. 
reklama

W konferencji wzięli udział: senator Przemysław Błaszczyk, wicestarosta Magdalena Krupińska-Kotulska, członek Zarządu Powiatu Kutnowskiego Marek Kubasiński, dyrektor "Troczewskiego" Joanna Zielińska oraz kierownik Zespołu Julita Ryś. 

- Branżowe Centrum Umiejętności zostanie utworzone w przedmiocie transport intermodalny, który dosyć prężnie funkcjonuje na terenie powiatu kutnowskiego. Takie centrum już w tym momencie funkcjonuje na Podstrefie Kutno, a lada dzień zostanie utworzone na Podstrefie w Krośniewicach - podkreślała wicestarosta Magdalena Krupińska-Kotulska. 

Projekt utworzenia Branżowego Centrum Umiejętności powstał w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Przewidzianych jest w sumie 120 takich centrów. W tym momencie wyłoniono pierwsze 60 w kraju, a jedno z nich na terenie powiatu kutnowskiego. 

- To duży projekt warty prawie 12 milionów, projekt bardzo ważny, jeśli chodzi o wymagania i oczekiwania współczesności na nowe branże i zawody. Myślę, że to dobra informacja dla przyszłych pokoleń młodzieży, która będzie uczestniczyła w tych zajęciach i uczęszczała do tej szkoły - dodał senator Przemysław Błaszczyk. 

Wicestarosta Magdalena Krupińska-Kotulska poinformowała, że BCU powstanie w budynku po starej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Centrum zostanie wyposażone w sprzęt gwarantujący nowoczesne szkolnictwo zawodowe, m.in. w symulatory, których obecnie jest tylko kilka sztuk w Polsce. 

Prace projektowe i budowlane mają potrwać 3 lata. Kolejne 2 lata to natomiast etap szkoleń zawodowych, które później przejdą w działania i szkolenia komercyjne. 

- Branżowe Centrum Umiejętności to nowoczesna placówka edukacyjno-szkoleniowa. Liderem projektu jest Starostwo Powiatowe w Kutnie jako organ prowadzący szkołę, natomiast partnerem merytorycznym jest Stowarzyszenie Ekspertów i Menedżerów Transportu Szynowego w Warszawie. Do końca 2024 r. BCU będzie włączone do systemu oświaty. Nasza szkoła zyska możliwość współpracy z innymi instytucjami badawczymi, uczelniami, pracodawcami i szkołami nie tylko na terenie Polski, ale także poza granicami kraju. Uczniowie i nauczyciele będą korzystać z najnowocześniejszego sprzętu szkoleniowego, m.in. symulatorów, oprogramowania i sprzętu komputerowego. Poza tym uczniowie i nauczyciele oraz przyszli studenci będą mogli korzystać z nowoczesnego budynku, który będzie zaopatrzony w fotowoltaikę i pompy ciepła, co też jest dla nas ważne, ponieważ przy eksploatacji nie będą to stosunkowo duże koszty - mówiła dyrektor "Troczewskiego" Joanna Zielińska. 

Jak będzie funkcjonować Branżowe Centrum Umiejętności?

- W ramach Branżowego Centrum Umiejętności będziemy szkolić 220 osób, w tym 120 osób to osoby dorosłe, 60 osób to ludzie młodzi w wieku od 14 do 24 latach, 20 osób to nauczyciele przedmiotów zawodowych i 20 osób z dowolnej grupy wsparcia. Oprócz szkoleń, powstanie też platforma zdalnego nauczania. Będziemy starali się, by BCU stało się ośrodkiem egzaminacyjnym dla egzaminów zawodowych w zawodach technik logistyk, technik eksploatacji portów i terminali oraz dla branżowej szkoły pierwszego stopnia - magazynier-logistyk. Będziemy też organizować różnego rodzaju turnieje wiedzy o transporcie intermodalnym - dodała Julita Ryś. 

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama