Nagroda dla Muzeum Pałac Saski w Kutnie
We wtorek (24 września) w Muzeum Historii Polski odbyła się uroczystość wręczenia statuetek zwycięzcom Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku 2023. Galę rozdania nagród, która po raz pierwszy odbyła się w nowo wybudowanej siedzibie Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli, uświetnił występ wokalistki Anny Marii Jopek i pianisty Marcina Maseckiego.
W 17. edycji konkursu po raz pierwszy rozdane zostały Nagrody Jury, które trafiły do Muzeum Zamkowego w Sandomierzu, warszawskiego Szkolnego Klubu Turystyczno-Krajoznawczego PTTK „Dreptaki” oraz Muzeum Pałac Saski w Kutnie.
Wydarzeniem w naszym mieście, które wyróżniła Kapituła Plebiscytu Nagrodą Jury, jest otwarcie nowej wystawy stałej kompleksu Muzeum Pałac Saski w Kutnie. Na kompleks ekspozycji stałych w tym muzeum składają się dwie główne wystawy o różnej tematyce.
- Są one połączone wspólną ideą związaną z położeniem Kutna na szlaku komunikacyjnym. Prezentują dwa wątki opowieści o epoce saskiej i dziejach miasta. W pierwszej części znajduje się ekspozycja poświęcona historii pałacu i czasom unii polsko-saskiej. Dodatkową atrakcją zwiedzania są efekty audiowizualne: „tańczące” na ścianach postacie czy głos króla witający gości w pałacowej sypialni. Druga część ekspozycji przedstawia wielowiekowe losy miasta i jego mieszkańców - czytamy w opisie nagrodzonego przedsięwzięcia.
W środę (25 września) w samo południe dyrektorzy muzeum oficjalnie zaprezentowali statuetkę przyznaną przez kapitułę konkursu. Następnie w Pałacu Saskim odbyła się konferencja prasowa poświęcona wydarzeniu, które zdobyło uznanie jury Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku 2023.
Wzięli w niej udział: zastępca prezydenta Kutna - Zbigniew Wdowiak, a także dyrekcja Muzeum Pałacu Saskiego w osobach Grzegorza Skrzyneckiego i Piotra Stasiaka, autorzy aranżacji wystawy i efektów multimedialnych - Maciej Świtała i Robert Turło oraz Królewski Zespół Tańca Dawnego La Danse.
- Są takie chwile w życiu człowieka, które dają nam uwierzyć, że to co zrobiliśmy było słuszne. Dają nam nabrać energii do kolejnych działań. To, co wczoraj wydarzyło się w Warszawie było właśnie taką chwilą - skomentował sukces dyrektor muzeum, Grzegorz Skrzynecki.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.