reklama
reklama

Wiózł dzieci na wycieczkę autokarem bez przeglądu. Wpadł podczas kontroli [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Wiózł dzieci na wycieczkę autokarem bez przeglądu. Wpadł podczas kontroli [FOTO] - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaPonad tysiąc skontrolowanych autokarów turystycznych, 42 zatrzymane dowody rejestracyjne i 12 wydanych zakazów dalszej jazdy – to dotychczasowy bilans działań Inspekcji Transportu Drogowego w ramach akcji „Bezpieczny autokar”. Brakiem zdrowego rozsądku wykazał się również kierowca autokaru jadącego krajową 92 koło Kutna.
reklama

Pierwsza połowa wakacji była także pracowita dla urządzeń systemu Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym. Fotoradary oraz odcinkowe pomiary prędkości zarejestrowały w tym okresie 132 120 naruszeń. Rekordziści jechali w obszarze zabudowanym ponad 100 km/h. Urządzenia zarejestrowały także 6 769 przypadków niezastosowania się kierujących do sygnalizacji świetlnej.

Coroczne wakacyjne działania ITD są prowadzone w okresie wzmożonego ruchu na polskich drogach. Inspektorzy zintensyfikowali kontrole autokarów turystycznych, które nie zawsze są w nienagannym stanie technicznym. Sprawdzana jest też trzeźwość i czas pracy kierowców autokarów. Z kolei kierowcy samochodów osobowych nie zawsze pamiętają o tym, jak zgubna i tragiczna w skutkach może okazać się nadmierna prędkość. Efektem tego jest duża liczba naruszeń zarejestrowanych przez urządzenia CANARD.

reklama

Usterki techniczne i manipulacje czasem pracy

Od rozpoczęcia tegorocznych wakacji do końca lipca inspektorzy ITD skontrolowali 1003 autokary. Kontrole odbywały się zarówno w miejscach rozpoczęcia podróży jak i na trasach w całej Polsce. 42 kontrole zakończyły się zatrzymaniem dowodów rejestracyjnych z powodu stwierdzonych zaniedbań stanu technicznego lub braku ważnych przeglądów technicznych. W 12 autokarach usterki były na tyle poważne, że kierowcom wydano zakaz dalszej jazdy. Pasażerowie musieli zaczekać na pojazd w dobrym stanie technicznym. W takich przypadkach przewoźnicy są zobligowani do podstawienia sprawnego autokaru.

Nadrodze krajowej nr 92 w Kaszewach koło Kutna, patrol łódzkiej ITD zatrzymał do kontroli autobus przewożący dzieci z Nadarzyna (powiat pruszkowski) do Torunia w ramach wakacyjnego wypoczynku. Pojazd nie miał ważnego badania technicznego.

reklama

 Po weryfikacji danych pojazdu w systemie CEPiK inspektorzy stwierdzili, że okres ważności badania technicznego upłynął w marcu tego roku. W związku z powyższym autokar został wycofany z ruchu, a kierowca został zobowiązany do poinformowania pracodawcy o problemach oraz zorganizowaniu innego autobusu. Inspektorzy zapewnili uczestnikom wycieczki możliwość skorzystania z toalet oraz zacienionego miejsca na terenie obwodu drogowego należącej do GDDKiA. W czasie oczekiwania na nowy autokar wszystkie dzieci były bezpieczne i nie były narażone na upał, który panował w tym dniu. W ciągu godziny został podstawiony inny autobus, który został poddany szczegółowej kontroli. Kontrola nie wykazała żadnych uchybień, a kierowca przeszedł badanie alkomatem z wynikiem dopuszczającym do prowadzenia pojazdu. W stosunku do niefrasobliwego przewoźnika wszczęto postępowanie wyjaśniające zagrożone karą w wysokości 2000 zł, a kierowca został ukarany mandatem karnym.

reklama

Najczęściej w kontrolowanych autokarach inspektorzy stwierdzają usterki układu hamulcowego i nadmiernie skorodowane lub uszkodzone nadwozia pojazdów. Mają także uwagi m.in. do sprawności wymaganego oświetlenia autobusów. Niekiedy zdarzają się przypadki, że przewoźnicy zapominają o zrobieniu przeglądu technicznego.

Oprócz stanu technicznego inspektorzy kontrolują przede wszystkim czas pracy kierowców. Kierowca odpowiadający za przewóz pasażerów powinien być w nienagannej kondycji psychofizycznej, wypoczęty i co najważniejsze trzeźwy. Niektórzy jednak próbują prowadzić autobus dłużej niż zezwalają przepisy. 

Od początku tegorocznej akcji „Bezpieczny autokar” inspektorzy ITD ukarali kierowców autokarów 182 mandatami. Wobec przewoźników wszczęli 58 postępowań administracyjnych. Za stwierdzone naruszenia grożą im kary pieniężne.

Za szybka jazda w obiektywie fotoradarów

W okresie letniego wypoczynku wielu kierowców zapomina o tym jak tragiczna w skutkach może być jazda z nadmierną prędkością. Od 26 czerwca 2021 roku do 29 lipca 2021 roku fotoradary ustawione przy polskich drogach zarejestrowały 52 345 naruszeń. Urządzenia do odcinkowego pomiaru prędkości zarejestrowały 79 775 naruszeń. 

W pierwszej połowie tegorocznych wakacji kierowcy mniej rozważnie wjeżdżają na skrzyżowania  z sygnalizacją świetlną. Urządzenia zamontowane w takich miejscach zarejestrowały 6 769 naruszeń. W porównywalnym okresie ubiegłego roku zarejestrowały 4 716 naruszeń. 

Inspekcja Transportu Drogowego zwraca się do kierowców z apelem o ostrożną jazdę oraz wzajemny szacunek wobec wszystkich uczestników ruchu drogowego. Kierowcom ciężarówek i przewoźnikom przypomina o wakacyjnych ograniczeniach w ruchu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton, obowiązujących w weekendy.

 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama