Reklama

Reklama

Wiwat Maj, Trzeci Maj! Za nami patriotyczne uroczystości w Kutnie [ZDJĘCIA]

Opublikowano: wt, 3 maj 2022 07:39
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Dziś na placu Wolności miały miejsce uroczyste obchody 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystość poprzedziła msza święta, która odbyła się w kościele św. Wawrzyńca. Co czekało na mieszkańców, którzy licznie zgromadzili się w centrum Kutna?

Reklama

Obchody rozpoczęły się o godz. 10:00 mszą w kościele pw. św. Wawrzyńca, w której trakcie wierni modlili się za naszą ojczyznę. Następnie spod świątyni wyruszył przemarsz na plac Wolności, gdzie miała miejsce kulminacyjna część kutnowskich uroczystości.

Te, zgodnie z tradycją, rozpoczęły się od wciągnięcia biało-czerwonej flagi na maszt i odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego. Potem głos zabrał prezydent naszego miasta, Zbigniew Burzyński.

- Zgromadziła nas tu pamięć o jednym z najważniejszych symboli niepodległości Polski, pamięć o przełomowym wydarzeniu w historii naszego narodu, jakim było uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Jej twórcy działając w warunkach zagrożenia wykazali się niezwykłą odpowiedzialnością za państwo i troską o dobro obywateli całej Rzeczypospolitej. Ustawa rządowa z 1791 roku stworzyła fundament nowoczesnego państwa i dawała nadzieję na głębokie przemiany ustrojowe, nadzieję na niezależność i swobodny rozwój – mówił Zbigniew Burzyński. 

Prezydent przywołał też postać kanclerza wielkiego koronnego Andrzeja Zamoyskiego, właściciela Kutna. Ten jako członek Komisji Edukacji Narodowej odegrał istotną rolę w przygotowywaniu reform. Jak mówił, to szczególny powód do dumy, że postać tak znakomitego Polaka jest związana z naszym miastem.

- Dziś, po upływie ponad dwóch wieków jeszcze pełniej doceniamy dziedzictwo duchowe Konstytucji 3 Maja, przywiązanie do wolności, symboli narodowych, poczucie odpowiedzialności za społeczeństwo. W obliczu wielkiej tragedii, jakiej doświadcza naród ukraiński, Polacy doskonale zdają trudny egzamin prawdziwego człowieczeństwa. Jesteśmy ogromnie wdzięczni wszystkim mieszkańcom Kutna i okolic za okazane serce, dobroć i solidarność z narodem ukraińskim. W obliczu barbarzyńskiej napaści Rosji konkretną pomoc przekazują firmy, stowarzyszenia, organizacje i osoby prywatne. Każdy taki gest dobrej woli jest ogromny wsparciem dla bohaterskiej społeczności ukraińskiej, która walczy o wolność i suwerenny byt. To bardzo budujące, że w obliczu tych dramatycznych wydarzeń jesteśmy tak zjednoczeni i solidarni – podkreślał. 

Zbigniew Burzyński zwrócił uwagę na szczególny charakter tegorocznych uroczystości. 30. rocznicę powołania świętuje bowiem Państwowa Straż Pożarna. Z tego powodu mieszkańcy spacerujący w centrum miasta mieli okazję zobaczyć wozy oraz sprzęt strażacki.

- Życzę nam wszystkim, abyśmy mądrze korzystali z wartości jaką jest wolność. Świętujmy solidarni w działaniu dla dobra naszego miasta, jego mieszkańców oraz dla dobra i przyszłości Rzeczypospolitej. Życzę jak najwięcej powodów do dumy z tego, że jesteśmy Polakami – zakończył. 

Po przemówieniu prezydenta plac Wolności został zasypany biało-czerwonymi serpentynami i konfetti, co stworzyło podniosłą i niepowtarzalną atmosferę. 

Po części oficjalnej przyszedł czas na pokazy tańców narodowych przygotowane przez kutnowskich przedszkolaków oraz Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Kutnowskiej. Najmłodsi, ubrani w barwne ludowe stroje, zaprezentowali krakowiaka, a o oprawę muzyczną uroczystości zadbała Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Kutnie.

W dzisiejszych obchodach wzięli udział m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele Urzędu Miasta i Starostwa Powiatowego, radni Rady Miasta i Powiatu, reprezentanci kutnowskich służb mundurowych, przedstawiciele związków zawodowych i stowarzyszeń, w tym kombatanckich, harcerze, duchowni, a także uczniowie oraz nauczyciele kutnowskich placówek oświatowych.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)