Reklama

Wkrótce Otwarty Dzień Notariatu

Opublikowano:
Autor:

Wkrótce Otwarty Dzień Notariatu - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia 11. edycja Dnia Otwartego Notariatu odbędzie się pod hasłem "Pilnuj swoich spraw. Chroń majątek. Porozmawiaj o tym z notariuszem". Wydarzenie zaplanowano na 28 listopada w godz. 10-16.

  • Dotychczasowe edycje DON miały charakter bezpośrednich spotkań notariuszy z osobami zainteresowanymi uzyskaniem informacji o czynnościach prawnych w ważnych dla każdego obszarach bezpieczeństwa majątku oraz dysponowania dorobkiem swoim i rodziny. Spotkania te odbywały się w wybranych lokalizacjach w największych miastach Polski – w każdej z przeprowadzonych do tej pory edycji Dnia Otwartego Notariatu uczestniczyło kilka tysięcy osób.
  • W tym roku, w związku z epidemią COVID, niemożliwe stało się utrzymanie formuły bezpośrednich spotkań, dlatego Krajowa Rada Notarialna podjęła decyzję o przeniesieniu działań do internetu oraz udzielaniu informacji telefonicznie.
  • Decyzja ta była podyktowana przekonaniem, że obecnie najważniejszą kwestią jest zapewnienie bezpieczeństwa osobom pragnącym skorzystać z informacji udzielanych przez notariuszy. Dlatego też 28 listopada br. będzie można skorzystać z informacji udzielanych przez notariuszy bez konieczności opuszczania domów. Jest to tym bardziej istotne, że znaczącą grupą osób, które dotychczas przychodziły na spotkania z notariuszami byli seniorzy, którzy zwłaszcza w tym trudnym dla nas wszystkich okresie, nie powinni zostać pozbawieni prawa do uzyskania informacji istotnych nie tylko w sprawach dotyczących ich majątku, lecz także w sprawach bieżących życia codziennego, takich jak chociażby udzielanie pełnomocnictw.
  • W czasie 11. edycji DON, oprócz udzielania informacji drogą telefoniczną, bardzo duży nacisk zostanie położony na działania w mediach społecznościowych – w ostatnią sobotę listopada będzie można zadawać pytania notariuszom na specjalnie w tym celu utworzonym profilu na Facebooku. Odpowiedzi będą udzielane na żywo: w formie streamingu, chatu oraz z wykorzystaniem poczty elektronicznej. Liczymy, że dzięki uruchomieniu kanałów w mediach społecznościowych oraz szerokiej promocji wydarzenia w mediach tradycyjnych i internetowych tegoroczny Dzień Otwarty Notariatu wzbudzi zainteresowanie licznej grupy młodszych odbiorców.

W jaki sposób można skorzystać z informacji udzielanych przez notariuszy w czasie tegorocznej edycji Dnia Otwartego Notariatu?

  • 28 listopada br. - w indywidualnych rozmowach prowadzonych telefonicznie Numer telefonu dla województwa łódzkiego 42 620 09 05
  • 28 listopada br. - na czacie i w trakcie transmisji prowadzonej na żywo na profilu Porozmawiaj z Notariuszem na FB.
  • w odpowiedzi na pytania nadesłane mailem na adres pytanie@porozmawiajznotariuszem.pl
  • Pytania na ten adres mailowy można przesyłać już od 10 listopada br.

Szczegółowe informacje można znaleźć na odświeżonej stronie: www.porozmawiajznotariuszem.pl (zostanie uruchomiona 10 listopada br.) oraz na profilu FB Porozmawiaj z Notariuszem

Dzień Otwarty Notariatu – o akcji

  • Dzień Otwarty Notariatu to najważniejsza inicjatywa społeczna samorządu notarialnego realizowana przez Krajową Radę Notarialną oraz 11 rad izb notarialnych. Główną ideą tej akcji jest edukowanie społeczeństwa w obszarach prawa, które leżą w kompetencjach notariuszy oraz informowanie o rodzajach umów i czynności notarialnych, które będą odpowiednie dla realizacji zakładanych celów. Dotychczasowe edycje DON miały formę bezpośrednich spotkań, wybranych lokalizacjach, z osobami zainteresowanymi uzyskaniem informacji prawnych. W czasie indywidualnych rozmów notariusze dzielili się wiedzą niezbędną do podjęcia ważnych życiowych decyzji, niejednokrotnie pozwalającą ustrzec się skutków nieznajomości prawa.
  • Pytań do notariuszy jest z roku na rok coraz więcej – najczęściej dotyczą one bezpiecznych sposobów dysponowania życiowym dorobkiem, uregulowania stosunków majątkowych w małżeństwie oraz procedur związanych z dziedziczeniem. Rejenci informują również o możliwych konsekwencjach podejmowanych decyzji oraz podpowiadają, jak zabezpieczyć swoje interesy przy dokonywaniu czynności notarialnych.
  • Zainteresowanie Dniem Otwartym Notariatu rośnie – ubiegłoroczna edycja była pod tym względem rekordowa: w 29 lokalizacjach z porad udzielanych przez ponad 600 notariuszy skorzystało ponad 3,5 tysiąca osób, zaś w mediach ukazało się ponad 1,1 tysiąca informacji. Statystyki te potwierdzają ogromną potrzebę edukacji prawnej.
  • Każda edycja Dnia Otwartego Notariatu ma swój temat przewodni: w roku 2010 były to spadki i dziedziczenie, w 2011 - bezpieczeństwo majątku rodziny, 2012 -nieruchomości i księgi wieczyste, 2013 - przekazywanie majątku w rodzinie, 2014 - bezpieczna jesień życia, 2015 - dziedziczenie, 2016 - testamenty notarialne, 1017 - bezpieczne przekazanie majątku, 2018 - bezpieczeństwo majątku. W 2019 r. temat brzmiał: "Uczciwie i bezpiecznie. Warto dbać o swój majątek – porozmawiaj o tym z notariuszem".
  • Temat przewodni nie ogranicza jednak zakresu udzielanych informacji – w czasie indywidualnych spotkań notariusze odpowiadają na pytania dotyczące wszystkich spraw, które można załatwić w kancelarii notarialnej.
  • Na jaki temat można porozmawiać z notariuszem?

Na każdy związany z czynnościami dokonywanymi w kancelarii, m.in. bezpiecznych sposobów dysponowania życiowym dorobkiem, uregulowania stosunków majątkowych w małżeństwie czy procedur związanych z dziedziczeniem. Notariusze będą informować również o możliwych konsekwencjach podejmowanych decyzji, podpowiadając, jak zabezpieczyć swoje interesy przy dokonywaniu takich czynności jak np. umowy pożyczki.

Notariusz najczęściej kojarzy się ze sprzedażą lub kupnem nieruchomości. I słusznie. Przeniesienie własności nieruchomości w Polsce wymaga bowiem zawsze formy aktu notarialnego. Ale u notariusza można załatwić także szereg spraw związanych z naszym majątkiem, np. z zakresu prawa spadkowego i rodzinnego. U notariusza można dokonać poświadczenia dziedziczenia, czyli potwierdzenia praw do spadku bez konieczności postępowania sądowego. Można także sporządzić testament, odrzucić niechciany spadek, zrzec się dziedziczenia lub zachowku.

Notariusze sporządzają także małżeńskie umowy majątkowe (np. rozdzielność majątkowa) oraz umowy o podział majątku wspólnego (w trakcie małżeństwa i po rozwodzie), jak również umowy o alimenty. Także przedsiębiorcy mogą liczyć w swojej działalności na wsparcie notariuszy. W formie aktu notarialnego może zostać zawarta np. ugoda zabezpieczająca roszczenia pieniężne z poddaniem się dłużnika egzekucji na podstawie art. 777 § 1 kpc.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE