Reklama

Reklama

Wraca sprawa autobusów w gminach. "Mieszkańcy bez poczucia stabilności"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: poglądowe(archiwum)

Wraca sprawa autobusów w gminach. "Mieszkańcy bez poczucia stabilności" - Zdjęcie główne

Gminy Kutno i Strzelce odpowiedziały posłance Paulinie Matysiak na jej pytania dot. autobusów i transportu publicznego | foto poglądowe(archiwum)

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Wraca temat transportu publicznego w gminach Kutno i Strzelce. Samorządy odpowiedziały na pytania posłanki Pauliny Matysiak. Parlamentarzystka na podstawie otrzymanych pism stwierdza, że zaistniała sytuacja nie daje mieszkańcom gwarancji stabilności.

Reklama

Temat rezygnacji gmin Kutno i Strzelce z usług Miejskiego Zakładu Komunikacji w Kutnie poruszaliśmy kilkukrotnie na KCI. Sprawą zainteresowała się również posłanka Paulina Matysiak, która pisemnie zwróciła się do wspomnianych samorządów. Niedawno otrzymała odpowiedzi na swoje pytania.

- Pismo z gminy Kutno przedstawiło sprawę pobieżnie — powodem rozwiązania umowy z MZK Kutno były warunki finansowe – mówi Paulina Matysiak.

Posłanka informuje, że wniosek o dotację z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych, który w mieniu gminy składa powiat, obejmuje cztery linie: 

  • Strzegocin — Kutno — Głogowiec
  • Sieraków — Kutno — Krzesin
  • Wysoka Wielka — Kutno 
  • Byszew — Kutno — Głogowiec
 

- Samorząd jeszcze czeka na wyniki naboru, jednakże nie przedstawił alternatywnych planów w przypadku niepowodzenia. Niestety mieszkańcy nie otrzymają ze strony pani wójt zapewnienia o działaniu transportu publicznego po 2023 roku, kiedy to skończy się jednoroczna dotacja – dodaje parlamentarzystka.

Do darmowych przejazdów ma uprawniać tzw. karta mieszkańca. Z informacji przekazanych przez gminę posłance Matysiak wynika, że prace nad nią mają ruszyć po informacji o przyznaniu dotacji.

Gmina Strzelce swoją decyzję o zerwaniu współpracy z MZK także wyjaśnia wysokimi kosztami.

- Jak zapewnia pan wójt, od 1 stycznia 2023 roku przewozy autobusowe do Kutna i w obrębie gminy będą mieszkańcom zapewnione. Strzelce także starają się o dotację w ramach FRPA — ale jeszcze nie wiadomo, jaki przewoźnik jest brany pod uwagę do realizacji kursów i ile będą kosztować bilety – poinformowała posłanka.

W przyszłym roku mają funkcjonować linie w relacji Strzelce Szkoła — Strzelce Przedszkole, Strzelce — Kutno przez Raciborów oraz Strzelce — Kutno przez Muchnów. 

- W przypadku tej gminy otrzymałam także komplet dokumentów, o które prosiłam. Jak to będzie wyglądać w praktyce? Przekonamy się już wkrótce, ale taka sytuacja z pewnością nie daje mieszkańcom obu gmin poczucia stabilności. Na transport publiczny warto patrzeć perspektywicznie – zaznacza Paulina Matysiak.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy