Muldental (Niemcy, Saksonia), Mołodecznem (Białoruś) - porozumienia podpisano w 1999r
Muldental, to obok Mołodecznem na Białorusi najstarszy partner powiatu kutnowskiego, współpraca z którym przynosi już wymierne korzyści dla społeczności lokalnej. Na szczególną uwagę zasługują dwa projekty: integracyjne spotkania młodzieży polskiej i niemieckiej i wspólne polsko-niemieckie przedsiębiorstwo Veskaf.
Odbywające się przeważnie w lipcu integracyjne wyjazdy pomagają przełamywać istniejące w stosunkach polsko-niemieckich stereotypy, dają także kutnianom okazję do poprawienia swoich zdolności językowych (warunkiem uczestnictwa w wyjazdach jest znajomość j. niemieckiego przynajmniej w stopniu podstawowym) i zapoznania się urokami turystycznymi partnerskiego powiatu, zwłaszcza z przepięknie położonym zameczkiem o bardzo ciekawej historii (był tam m.in. szpital psychiatryczny...).
Wspomniany wyżej Veskaf, spółka, której partnerem jest kutnowska firma Vester, zajmować się będzie budownictwem ogólnym i specjalistycznym z wykorzystaniem nowoczesnych technik i technologii oraz robotami inżynieryjnymi. Spółka ma działać zarówno na terenie Polski, jak i Niemiec. Czy w ślady Vesteru pójdą kolejne lokalne firmy? Miejmy nadzieje, że tak bo dzięki integracji wielonarodowe projekty mogą starać się o wsparcie z budżetu UE.
Nieco gorszy klimat do współpracy gospodarczej jest natomiast na Białorusi. Problemem jest nie tylko brak demokratycznych struktur i przejrzystych procedur prawnych, ale także wysokie wymagania stawiane potencjalnym inwestorom. Co prawda "Piersze lody" zostały już chyba przełamane (współpraca z zakresu kultury i samorządowa), ale na wymierne korzyści ze współpracy będziemy musieli jeszcze trochę poczekać.
Kołomyja (Ukraina) - porozumienie podpisano w grudniu 2003r.
Współpraca z Ukrainą realizowana jest na kilku płaszczyznach:kulturalnej, samorządowej, gospodarczej. W ramach tej pierwszej w sierpniu na Ukrainę pojedzie zespół folklorystyczny z powiatu kutnowskiego, który weĽmie udział w festiwalu Kołomyjka. Współpraca ma zostać rozwinięta także o wymiar sportowy, a dokładniej, o wizytówkę naszego regionu, baseball i piłkę koszykową. Kołomyjska drużyna być może weĽmie udział we wrześniowym turnieju "Złotą Różę Kutna".
Szczególnego znaczenia zaczyna nabierać współpraca gospodarcza, tym bardziej, że zainteresowanie Ukrainą kutnowskich firm jest bardzo duże. Jak podkreśla starosta Grzegorz Wojtasiak "Partnerstwo to możliwość tworzenia klimatu dla korzystnej współpracy gospodarczej. Rolą samorządu jest uwiarygodnienie kutnowskich firm w oczach potencjalnych kontrahentów". Czy przyniesie to wymierne korzyści jak w przypadku Muldental, przekonamy się już wkrótce. Wiele zależy jednak od polityki władz centralnych Polski i kierunków polityki wschodniej UE.
Rosja - wielki rynek, wielka niewiadoma
Istnieje duże prawdopodobieństwo, że czwarty partner powiatu kutnowskiego będzie pochodził z Rosji. Związane jest to z dużym zainteresowaniem samorządu gospodarczego naszego regionu, a także z ogólną tendencją otwierania się FR na świat. Najpewniejszym kandydatem wydaje się obecnie Koluma, typowo rolniczy region, ok 100km od Moskwy, który w docelowo mógłby stać się rynkiem zbytu np: dla kutnowskich producentów maszyn rolniczych.
Jak podkreśla jednak Grzegorz Wojtasiak ewentualna współpraca jest na razie w sferze deklaracji, a utrudnia ją brak spójnej polityki wschodniej władz polskich.