Reklama

Wszystkich Świętych w dobie pandemii. Ministerstwo komentuje i zapowiada ''zero tolerancji''

Opublikowano:
Autor:

Wszystkich Świętych w dobie pandemii. Ministerstwo komentuje i zapowiada ''zero tolerancji'' - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Dziś odbyła się konferencja prasowa z udziałem szefa resortu zdrowia i komendanta głównego policji. W jej trakcie mówiono o "polityce zero tolerancji" wobec tych, którzy nie stosują się do zasad reżimu sanitarnego. Poruszono również kwestię zbliżającego się święta Wszystkich Świętych.

- Staramy się przekonywać o tym, z jakim niebezpieczeństwem mamy do czynienia, jak ważne jest stosowanie środków prewencyjnych: zachowanie dystansu, noszenie maseczki, jak ogromne znaczenie ma przestrzeganie obostrzeń, które są systematycznie wprowadzane – wskazał Adama Niedzielski.

Podkreślił, że w obecnej sytuacji epidemicznej noszenie maseczki traktuje jako jedną z norm współżycia społecznego.
Minister zaznaczył, że wiele osób nie stosuje się do obostrzeń. Dlatego resort zdrowia z Komendą Główną Policji opracowali rozwiązania umożliwiające lepszą egzekucję obowiązujących restrykcji.

- Chcemy ogłosić politykę zero tolerancji dla nieprzestrzegania tych surowych zasad dotyczących obostrzeń i zasad współżycia społecznego związanego z przestrzeganiem DDM: dezynfekcji, dystansu i maseczek – powiedział minister Adam Niedzielski.

Resort zapowiada, że zostanie wprowadzony zakaz udostępnienia miejsc do tańczenia w lokalach gastronomicznych lub w innych zamkniętych przestrzeniach. Chodzi o te punkty gastronomiczne, które nie mają w swojej działalności gospodarczej organizowania imprez, a udostępniają przestrzeń w tym celu.

Zapowiedziano także ograniczenie liczby uczestników zgromadzeń: nie może być większa niż 150 osób. Odległość pomiędzy zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 metrów.

Od soboty (10 października) obowiązek zasłaniania ust i nosa będzie wprowadzony zarówno w strefie żółtej jak i czerwonej. Zwolnione z obowiązku zakrywania ust i nosa są m.in. osoby posiadające zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający niepełnosprawność.

Gen. insp. Jarosław Szymczyk zwrócił uwagę, że do tej pory przepisy pozwalające na niezasłanianie ust i nosa były często nadużywane. Wskazał, że tylko minionej doby funkcjonariusze odnotowali 2150 naruszeń obowiązków zakrywania ust i nosa w całym kraju. Wystawiono 100 mandatów i około 50 wniosków o ukaranie.

- Od soboty trzeba będzie się wylegitymować zaświadczeniem potwierdzającym takie dolegliwości bądź dysfunkcje. Będziemy bardzo rygorystycznie podchodzić – jako funkcjonariusze – do obowiązku zasłaniania ust i nosa – zapewnił szef policji.

‘’Rzeczpospolita’’ podaje, że w trakcie konferencji padło pytanie o restrykcje w trakcie 1 listopada. Minister stwierdził, że cmentarzach – niezależnie czy znajdują się w którejś ze stref – obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa.

– W tej chwili, jeśli przeanalizuje się bieżące przepisy, na cmentarzu jest obowiązek noszenia maseczki – mówił szef resoru zdrowia.

Dodał, że przed świętem Wszystkich Świętych ta informacja będzie popularyzowana wśród opinii publicznej. Zapowiedział, że będzie to także przedmiotem zainteresowania mundurowych.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE