reklama
reklama

Wybiła godzina "W". Kutno upamiętniło wybuch Powstania Warszawskiego [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia 1 sierpnia to data, którą pamięta praktycznie każdy Polak. To właśnie wtedy, już 77 lat temu, w stolicy naszego kraju wybiła długo wyczekiwana godzina "W". Dzisiaj punktualnie o 17:00 Kutno uczciło wybuch powstania i oddało cześć jego uczestnikom.
reklama

Obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego odbyły się na Cmentarzu Parafialnym w Kutnie punktualnie o 17:00. W trakcie rozpoczęcia uroczystości zawyły syreny mające upamiętnić powstanie oraz jego poległych uczestników. To symboliczne upamiętnienie powstańców odbywa się cyklicznie co rok. Nie inaczej było też dzisiaj, kiedy na Cmentarzu Parafialnym zgromadzili się przedstawiciele władz miejskich z zastępcą prezydenta Kutna Jackiem Boczkają na czele, władze powiatowe, gminne oraz przedstawiciele kutnowskich stowarzyszeń i harcerze.

Głos zabrali zastępca prezydenta Jacek Boczkaja oraz proboszcz parafii św. Wawrzyńca Jerzy Swędrowski. 

- Oprócz żołnierzy Armii Krajowej oraz organizacji Polski Podziemnej w powstaniu licznie wzięła udział ludność cywilna, która organizowała szpitale i punkty pomocy medycznej. Walczyli wszyscy – mężczyźni, kobiety, dzieci. Ogromna większość z nich to byli ludzie młodzi, stojący u progu dorosłego życia. Wojna zmusiła ich do przewartościowania i zmiany swoich dotychczasowych priorytetów. Nadrzędnym celem stała się walka o zapewnienie Polsce suwerenności po zakończeniu wojny – mówił Jacek Boczkaja. 

Powstanie pozbawione wsparcia powinno zgasnąć po paru dniach. Oni tymczasem bronili się miesiąc, dwa, całe mordercze 63 dni. W czasie walk w Warszawie zginęło 18 tys. powstańców, 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne – wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców stolicy wypędzono z miasta, które zostało niemal całkowicie zburzone i spalone. 

Zastępca prezydenta miasta zwrócił też uwagę na mieszkańców Kutna, którzy brali udział w tym niepodległościowym zrywie. 

- Pamięć o heroizmie powstańców jest również żywa wśród mieszkańców Kutna, czego dowodem jest dzisiejsza państwa obecność w tym ważnym miejscu pamięci narodowej. Widzimy również kutnian, którzy uczestniczyli w powstaniu, popatrzmy na nich i bądźmy dumni. Żołnierze Powstania Warszawskiego, żołnierze wolnej Polski – cześć waszej odwadze i poświęceniu. Cześć pamięci bohaterów! – podkreślał Boczkaja. 

Przedstawiciele delegacji złożyli w miejscu pamięci kwiaty, a po zakończeniu uroczystości Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej wraz z innymi uczestnikami zapalili symboliczne znicze na grobach powstańców. 

W organizację wydarzenia zaangażowali się harcerze Hufca Kutno, proboszcz parafii św. Wawrzyńca, grupa medyczna OSP Dąbrowszczak oraz Stowarzyszenie Historyczne Pułk 37, który wystawił w dniu dzisiejszym dioramę na Placu Piłsudskiego. 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama