Reklama

Reklama

Wyjątkowy pojazd kutnowskiej firmy w rękach Pana Pawła. Co potrafi Wydra? [ZDJĘCIA/WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Wydra to prototypowy pojazd typu amfibia, który powstał w firmie AMZ Kutno. Projekt zakładał stworzenie czegoś, co będzie pomocne w ratowaniu ludzi i ich mienia w trakcie klęsk żywiołowych. Ostatecznie Wydra trafiła w prywatne ręce.

Reklama

Pan Paweł opowiada o AMZ Wydra

Obecnie Wydra jest w posiadaniu pana Pawła, który na YouTubowym kanale „Samochody Graczyka” opowiedział o tym wyjątkowym pojeździe. Jak stwierdził to jedyny taki pojazd na świecie.

Pan Paweł mówi, że projekt AMZ Kutno był realizowany trzy lata – od 2011 do 2014 roku. Pojazd miał pomagać w trakcie klęsk żywiołowych, takich jak powodzie.

Wiadomo, że Wydra trafiła do straży pożarnej w Busku-Zdroju. Nie wiadomo, jakie były dalsze losy amfibii.

Wydrą swobodnie można jeździć drogami publicznymi. Jest zarejestrowana jako pojazd wolnobieżny, a więc można rozpędzić ją maksymalnie do 25 km/h. Mimo to Wydra bez problemu pojedzie szybciej, może przekroczyć 40 km/h.

Wydra, czyli kolos, który sprawnie się porusza

- Ponieważ AMZ Wydra to prototyp, do jego skonstruowania użyto wielu elementów pochodzących z różnych samochodów: starych modeli Mercedesa i innych, ale np. kierownica pochodzi z terenowego Daewoo Honkera. Rozpoznają ją również właściciele Polonezów oraz Lublinów. Na desce rozdzielczej Wydry jest mnóstwo przycisków. Większość została opisana, ale niektóre nazwy są bardzo tajemnicze. Moc silnika można przekierować na dysze pędników wodno-odrzutowych, na koła albo podzielić pomiędzy oba rodzaje napędu. Przyda się w trakcie wyjeżdżania z wody na ląd, odwrotnego manewru lub brodzenia w płytkiej wodzie – opisuje portal moto.pl.

W zamieszczonym na serwisie YouTube nagraniu Pan Paweł pokazał, jak Wydra zachowuje się na drodze. Mimo rozmiarów wydaje się, że prowadzi się całkiem gładko i rozpędza się w miarę sprawnie. 

Niestety, nie zobaczyliśmy jak Wydra wjeżdża do wody i jak w niej się porusza. Pan Paweł powiedział, że z takimi testami czeka na nadejście cieplejszych dni.

Całe nagranie z udziałem wyjątkowego pojazdu produkcji AMZ Kutno znajdziesz poniżej.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy