reklama
reklama

Wykopaliska pod Kutnem. Odkryto pochówki sprzed setek lat [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Wykopaliska pod Kutnem. Odkryto pochówki sprzed setek lat [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
24
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wydarzenia Niedawno w jednej z podkutnowskich miejscowości prowadzono badania archeologiczne. O szczegółach poinformował Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Łodzi, a także sami badacze.
reklama

Badania archeologiczne w gminie Oporów

- Wykopy założono na obszarze wstępnie rozpoznanego cmentarzyska kultury przeworskiej. Ekspedycja odkryła licznie występujące bruki kamienne, wśród których znajdowały się rozdrobnione jak i całe naczynia gliniane – podaje Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Łodzi.

Badania prowadzono w dniach 26 czerwca – 29 lipca 2023 r. w miejscowości Mnich. Były prowadzone przez pracowników Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego.

W trakcie tegorocznych wykopalisk odnotowano pochówki ciałopalne jamowe i popielnicowe.

Badania szczegółowo relacjonują Irena Podolska-Rutkowska i Wojciech Rutkowski z Instytutu Archeologii UŁ, którzy je przeprowadzali. Jak opisują były one połączone z ćwiczeniami terenowymi studentów archeologii.

Poza studentami uczestniczącymi w ćwiczeniach terenowych, w pracach wzięli udział także wolontariusze – absolwenci archeologii UŁ.

- W 2011 r. stanowisko było badane przez dr. hab. Marka Olędzkiego, prof. UŁ. Wówczas zespół badawczy zadokumentował dwa pochówki popielnicowe. Realizacja tegorocznego przedsięwzięcia możliwa była dzięki uprzejmości wójta gminy Oporów Roberta Pawlikowskiego i dyrektora Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Oporowie Tomasza Lewickiego, którzy udostępnili infrastrukturę, stanowiącą bazę noclegową dla ekspedycji archeologicznej – mówią Irena Podolska-Rutkowska i Wojciech Rutkowski.

Jak opisują wykopy założono na obszarze wstępnie rozpoznanego cmentarzyska kultury przeworskiej, a więc ludności zamieszkującej te tereny od III w p.n.e. do V w n.e. 

Wyniki badań dowiodły, że społeczność ta funkcjonowała na terenie obecnego Mnicha w II i III w n.e. Jednym z celów ekspedycji było przebadanie i zabezpieczenie fragmentów zwartych bruków kamiennych znajdujących się na skraju nieczynnej żwirowni. 

Co odkryto w Mnichu?

- Jak wynika z ustaleń odkryte bruki najprawdopodobniej użytkowane były w trakcie różnego rodzaju obrzędów, o czym świadczyły rozdrobnione, jak i całe naczynia gliniane oraz fragmenty nieprzepalonych przedmiotów metalowych, złożonych na ich powierzchni. Poza wskazanymi, w trakcie tegorocznych wykopalisk odnotowano pochówki ciałopalne jamowe i popielnicowe z wyposażeniem charakterystycznym dla ludności germańskiej. Tegoroczny sezon badań archeologicznych w Mnichu przyniósł ponad 5 tys. fragmentów pradziejowej ceramiki naczyniowej, ponad 50 zabytków metalowych, krzemiennych szklanych – relacjonują badacze Uniwersytetu Łódzkiego.

Zarówno badacze jak i ich podopieczni korzystali z uroków Oporowa, kiedy tylko mieli na to czas. Nie mogli sobie także odmówić odwiedzenia perełki powiatu kutnowskiego, czyli tamtejszego zamku.

Datuje się, że kultura przeworska rozwijała się między III wiekiem p.n.e., a V wiekiem n.e.

- Militarna ekspansja Imperium Rzymskiego, które w początkach naszej ery oparło swe granice na Renie i Dunaju, zniszczyła polityczną potęgę Celtów. Ożywiły się kontakty Rzymu z plemionami Europy Środkowej. Przez ziemie dzisiejszej Polski przebiegały liczne szlaki handlowe, w tym ten najbardziej znany, zwany szlakiem bursztynowym. Społeczności uznawane przez współczesnych badaczy pod terminem kultury przeworskiej były jednymi z wielu, które uczestniczyły w tych intensywnych czasach, zwanych okresem wpływów rzymskich – opisuje portal archeologia.com.pl.

W tradycji kultury przeworskiej obrządek ciałopalny dominował, lub był wręcz stosowany jako wyłączony sposób prowadzenia pochówków. W grobach męskich znajdowała się broń, ozdoby i żelazne części strojów.

- Broń często w trakcie obrzędów pogrzebowych była rytualnie zginana lub niszczona. W dalszym ciągu użytkowane są rozległe cmentarzyska, funkcjonujące nawet do początku V w. W najpóźniejszych fazach tych nekropoli pojawia się warstwa ciałopalenia z rozproszonymi fragmentami wyposażenia. Występują także niezbyt liczne groby i niewielkie cmentarzyska szkieletowe. Ten stabilny obraz zostaje przerwany na przełomie IV i V w. Z tego okresu znamy przykłady grobów z elementami nomadycznymi – dodaje archeologia.com.pl.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama