reklama
reklama

Wystrzałowa impreza w Leszczynku. Zbliża się weekend z Odyseją Napoleońską [FOTO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Wystrzałowa impreza w Leszczynku. Zbliża się weekend z Odyseją Napoleońską [FOTO] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
11
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WydarzeniaPonad 100 żołnierzy, kilkanaście grup rekonstrukcyjnych, liczne pokazy, koncerty, ciekawostki i atrakcje - wszystko to w ramach II edycji Odysei Napoleońskiej, która już w lipcu odbędzie się w podkutnowskim Leszczynku.
reklama

Zbliżającą się wielkimi krokami imprezę historyczną zapowiedzieli dziś jej organizatorzy. Na konferencji prasowej w parku w Leszczynku obecni byli: wójt gminy Kutno - Justyna Jasińka, dyrektor Centrum Kultury Gminy Kutno - Liliana Urbańczyk-Wójcik, sekretarz gminy Kutno - Jacek Saramonowicz oraz dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej im. Józefa B. Zaleskiego w Leszczynku - Piotr Czerbniak.

II Odyseja Napoleońska odbędzie się w Leszczynku w dniach 14 -16 lipca. 

- Po pierwszej edycji odysei jestem dumna, że w tak piękny sposób jesteśmy w stanie kultywować kulturę i reprezentować historię gminy Kutno - powiedziała wójt Jasińska, inicjatorka wydarzenia. 

reklama

Impreza rozpocznie się 14 czerwca od koncertu Chopin en Vacances , 15 lipca stać będzie pod znakiem rekonstrukcji historycznych (szereg efektownych pokazów kawaleryjskich i artyleryjskich), zaś 16 lipca czeka nas uroczysta msza święta, widowisko słowno - muzyczne Suita Krakowska i koncert muzyki francuskiej. 

 Jak zaznaczają organizatorzy, każda edycja odysei ma swojego patrona. W ubiegłym roku był nim płk Franiciszek Górski, właściciel Leszczynka. W tym roku będzie to jego brat, płk Antoni Górski, właściciel sąsiedniego Strzegocina.

reklama

- Zasłużył się w kampanii z 1813 roku tym, że udało mu się powrócić cało z Rosji i przywieźć stamtąd całą artylerię, którą miało wojsko Księstwa Warszawskiego - wyjaśniał Jacek Saramonowicz. 

Tegoroczna odyseja będzie również okazją, by przypomnieć postać Józefa Bogdana Zalewskiego, przyjaciela Fryderyka Chopina. Wybitny pianista był nawet świadkiem na jego ślubie.

- Stworzył specjalnie na tę okoliczność utwór, który wykonał w trakcie ślubu w paryskiej katedrze - wspomniał  Piotr Czerbniak.

Mocno związana z Chopinem była także Laura Górska, córka Franciszka Górskiego, ulubienica rodziny Chopinów. Organizatorzy chcą przypomnieć tę zapomnianą nieco historię dzięki koncertowi chopinowskiemu, podczas którego zagrają młodzi wirtuozi fortepianu. 

reklama

- 15 lipca przeniesiemy się w czasie za sprawą Napoleona i jego żołnierskiej świty - zapowiada Liliana Urbańczyk-Wójcik - W programie wiele atrakcji - pokazy kawaleryjskie, pokazy artyleryjskie, pokazy musztry, pokaz mody historycznej, będziemy mogli zobaczyć stroje, które nosiły różne klasy społeczne.

W trakcie trzydniowej imprezy będą również kultywowane tradycje kulinarne. 

- W tym roku będzie to konkurs kulinarny i prezentowanie potraw w wykonaniu Kół Gospodyń Wiejkich, na bazie czarnego ziemniaka, który zasłynął w tutejszej hodowli w gospodarstwie w Leszczynku - informuje wójt Justyna Jasińska. 

Niedzielną mszę świętą poprowadzi ks. Jerzy Swędrowski. 

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli m.in.: minister rolnictwa i rozwoju wsi, wojewoda łódzki i marszałek województwa łódzkiego. 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama