Reklama

Reklama

Wzrasta liczba zakażeń. Premier mówi o obostrzeniach: czy zostaną rozszerzone?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: KPRM

Wzrasta liczba zakażeń. Premier mówi o obostrzeniach: czy zostaną rozszerzone? - Zdjęcie główne

Mateusz Morawiecki mówił m.in. o obostrzeniach związanych z COVID-19 | foto KPRM

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Dziś w Gdańsku odbyła się konferencja prasowa z udziałem Mateusza Morawieckiego. Premier mówił m.in. o obostrzeniach epidemiologicznych w Polsce. Czy rząd planuje dalsze ich luzowanie, rozszerzanie, czy może jak dotąd nie zapały jeszcze żadne decyzje?

Reklama

Minister zdrowia mówił, że w Polsce przyrost nowych zakażeń koronawirusem wynosi kilka procent.

- Skutkiem tego jest to, że średnia liczba dziennych przypadków z ostatniego tygodnia zbliżyła się do poziomu 5544, a tydzień wcześniej było to 5256. To pierwszy tydzień od wielu tygodni, kiedy ta średnia liczba dziennych przypadków zwiększyła się i nie sa to wahania rzędu jednego procenta. To jest zwiększenie o blisko 5 proc – cytuje ministra Polsat News.

Zdaniem Adama Niedzielskiego wpływ na taki stan rzeczy ma m.in. zachowanie turystów. Wspomniał o Zakopanem, gdzie w miniony weekend na Krupówkach tłumy ludzi nie przestrzegały zasad reżimu sanitarnego. Dlatego w trakcie dzisiejszej konferencji prasowej Mateusza Morawieckiego padło pytanie o to, czy możliwe jest skrócenie dwutygodniowego okresu luzowania obostrzeń.

- Nie planujemy teraz skracania tego okresu, tylko apelujemy o rozsądek. Dziś odbyło się spotkanie rządowego zespołu zarządzania sytuacją covidową, przedstawiono szczegółowy raport dot. kontroli, nakładanych mandatów. Osób łamiących przepisy zarówno w ośrodkach gastronomicznych jak i noclegowych jest mniej, niż poprzednio, więc nie ma tutaj jakiegoś wielkiego powodu do niepokoju – mówił prezes rady ministrów.

Premier prosi Polaków o przestrzeganie przepisów i zaleceń epidemiologicznych (dystans społeczny, zasłanianie ust i nosa). Apelował także do właścicieli restauracji i punktów noclegowych o rozsądek. 

- W przeciwnym razie, gdy dojdzie do wzrostu zakażeń, za 10 dni będziemy musieli wprowadzić nowe obostrzenia zamiast luzowania tych już istniejących. Na razie jednak ten wzrost liczby zakażeń nie jest jakiś dramatyczny, będziemy go obserwować w najbliższych paru dniach. Jednocześnie cieszę się, że tydzień po tygodniu maleje liczba zgonów, bo to jest kolejny z bardzo ważnych wskaźników. Inne to łóżka covidowe, łóżka respiratorowe i poziom ich zajętości – podkreślał Mateusz Morawiecki.

Wspomniał, że kolejnym ważnym czynnikiem wpływającym na działania rady ministrów jest sytuacja za granicami naszego kraju. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy