Reklama

Reklama

Youtuber zwiedził starą lokomotywownię w Kutnie. "Gdyby z tego zrobić dyskotekę na dwa tysiące ludzi?!" [WIDEO]

Opublikowano: pt, 28 sty 2022 11:17
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Opuszczone budynki to gratka dla miłośników urbexu, a takich miejsc nie brakuje również w Kutnie i okolicach. O eksplorację jednego z nich pokusił się pewnie youtuber. Miejscem, które postanowił odwiedzić z kamerą jest stara lokomotywownia na Azorach. Jak sam przyznaje, nie jest tu zbyt bezpiecznie, jednak w opustoszałym budynku dostrzega idealne miejsce na stworzenie ogromnej dyskoteki.

Reklama

Lokomotywownia w Kutnie była ogromną bazą naprawczą dla lokomotyw PKP. Z końcem 2010 roku wszystkie garaże zostały zamknięte, a obrotnica zatrzymała się w położeniu, w jakim jest do dzisiejszego dnia.

Starą lokomotywownię zwiedził ostatnio twórca kanału "40 lat i do piachu". Miejsce to wypatrzył po raz pierwszy półtora roku temu. Już wtedy wiedział, że musi zobaczyc je z bliska. 

- I był to kontakt dość przypadkowy: jechałem pociągiem z Torunia do Warszawy. Patrząc bezwiednie na uciekające krajobrazy oparłem głowę o szybę. Przysnąłem. Gdy ocknąłem się po jakimś czasie ujrzałem przez okno pędzącego pociągu wielką, wpatrującą się we mnie wybitymi szybami, halę fabryczną. Stała samotnie, wyróżniająca się swą wielkością, pośrodku długiego szeregu innych kolejarskich zabudowań. Mignęła mi przez chwilę zawalonymi fragmentami ścian oraz rzędem wielkich, drewnianych wrót prowadzących do jej wnętrza. Odniosłem dziwne wrażenie, że to nie ja patrzę na nią, ale ona na mnie: jakby przyglądała się przemykającym pociągom i ich pasażerom. Wpatrywała się - wspomina youtuber. 

Jak opisuje, hala główna wciąż sprawia monumentalne wrażenie.

- Prowadzi do niej szesnaście wielkich wrót, które wpuszczały kiedyś do jej wnętrza potężne lokomotywy. Hala lokomotywowni zbudowana jest natomiast  na planie wycinka koła; przed wrotami znajdowała się kiedyś wielka obrotnica na której lokomotywy były obracane i naprowadzane na właściwe tory. Po obrotnicy, po związanej z nią maszynowni, po budce sterującej – a nawet po torach – nie ma już jednak żadnego śladu. 

Wnętrza hal youtuber nazywa z kolei magicznym, choć zapomnianym, zabytkiem sztuki kolejarskiej.

- Umieszczone w dachu świetliki i doświetlenia powodują, że wnętrza hal momentami wręcz promieniują słońcem. Światło pełza po resztkach suwnic, po torach, po podtrzymujących całą konstrukcję słupach...

Twórca filmiku nie poleca jednak zwiedzania starej lokomotywowni. Ma za to pomysł, jak wykorzystać opuszczony budynek.

- Gdyby z tego zrobić z tego dyskotekę? Ale taką na dwa tysiące ludzi! Przecież z Łodzi jest blisko, z Warszawy, z samego Kutna i okolic. To byłaby niesamowita imprezownia. Oh, by się działo - mówi youtuber.  

Cóż, od zamknięcia Chilli Club przy pl. Piłsudskiego minęło już ładnych parę lat. Można więc podejrzewać, że mieszkańcy Kutna i okolic nową dyskotekę na Azorach przyjęliby z pocałowaniem ręki. 

 

 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy