reklama
reklama

Za nami promocja kolejnego tomu „Kutnowskich Zeszytów Regionalnych”. Co w nim znajdziemy?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Za nami promocja kolejnego  tomu „Kutnowskich Zeszytów Regionalnych”. Co w nim znajdziemy? - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
38
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wydarzenia2 grudnia 2024 roku odbyła się promocja 28. tomu „Kutnowskich Zeszytów Regionalnych”. W nowym wydaniu znalazły się wyjątkowe artykuły 13 autorów, w tym pierwszego zagranicznego twórcy, odkrywające fascynujące aspekty lokalnej historii, kultury oraz postaci związanych z regionem.
reklama

Kolejny tom KZR

2 grudnia 2024 roku miała miejsce uroczystość promocji 28. tomu „Kutnowskich Zeszytów Regionalnych”. Wydanie tego cennego zbioru było możliwe dzięki wsparciu finansowemu prezydenta Miasta Kutno oraz Powiatu Kutnowskiego, w ramach zadania publicznego, które podkreśla znaczenie lokalnej kultury i historii.

W tym roku do redakcji trafiły materiały od 13 autorów, w tym po raz pierwszy autor zagraniczny.

Wydarzenie rozpoczęto od uhonorowania Małgorzaty Przygodzkiej, członkini TPZK, związnaej z Krośniewicami, odznaczonej odznaką Ministra Kultury i Dóbr Narodowych za swoje liczne osiągnięcia w upamiętnianiu rocznic narodowych oraz postaci historycznych, takich jak Władysław Anders.

reklama

- To dla mnie wielki zaszczyt, wielki honor. Brdzo się cieszę, że dostrzeżono i doceniono moją pracę tym bardziej, że to nie działo się w Kutnie, tylko nieopodal. - podziękowała Małgorzata Przygodzka.

Następnie rozpoczęła się prezentacja KZR.

- Ten dzień jest zawsze najważniejszy podczas realizacji zadania publicznego pod nazwą „Przygorowanie i publikacja kutnowksich zeszytów regionanych – kolejny tom”. Kolejny czyli 28. Ale to nie wszystko. To także 81. publikacja wydana przez TPZK od początku jego istnienia. - podreśliła wiceprezes TPZK Grażyna Baranowska.

reklama

Na uroczystości obecni byli między innymi prezydent miasta Mariusz Sikora, radny Sejmiku Województwa Łódzkiego Wojciech Ziółkowski oraz przedstawiciele lokalnych instytucji kultury.

Co znjadziemy w tym tomie?

Nowy tom „Kutnowskich Zeszytów Regionalnych” otwiera studium toponomastyczne, które kontynuuje badania nad etymologią nazw miejscowości w powiecie kutnowskim.

W kolejnych artykułach autorzy odkrywają historię cmentarza żydowskiego w Kutnie, ukazując jego znaczenie kulturowe i historyczne, a także zaprezentowane są dokumenty dotyczące pochówków więźniów Judenlager "Konstancja".

reklama

W dziale poświęconym historii wojskowości, czytelnicy znajdą opracowania dotyczące kawalerii, która odegrała ważną rolę w historii regionu, zwłaszcza podczas wojen napoleońskich. Autorki i autorzy przybliżają również dzieje dworu w Sójkach oraz działalność zespołu wokalnego „Cantabile”.

Tom zawiera także biogramy sześciu wyjątkowych postaci związanych z Ziemią Kutnowską, w tym Macieja Wodzińskiego, Dionizego Faltynowskiego i Józefa Głogowskiego, a także artykuły okolicznościowe związane z 30-leciem Diecezji Łowickiej oraz 90-leciem szkoły handlowej w Kutnie.

Po artykułach zamieszczone są noty o autorach, a na końcu, tradycyjnie – Kronika Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej za 2023 rok.

reklama

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama