reklama
reklama

Zabytek w centrum przeszedł renowację. To XIX wieczna gotycka perła województwa

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Zabytek w centrum przeszedł renowację. To XIX wieczna gotycka perła województwa - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
8
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WydarzeniaKutno kojarzone jest m. in. z kościołem św. Wawrzyńca, który zachwyca wyglądem oraz bogatą historią. Świątynia wymaga jednak stałej opieki konserwatorskiej, aby zachować swoje walory historyczne i artystyczne. Dzięki dotacji z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego przeprowadzone zostały prace konserwatorskie.
reklama

Gotycka perła w Kutnie

Kościół Świętego Wawrzyńca w Kutnie to jeden z najważniejszych zabytków w mieście, mający ogromne znaczenie zarówno religijne, jak i historyczne. Jego historia sięga końca wieku XIX, a architektura oraz wnętrze odzwierciedlają zmiany zachodzące w sztuce i kulturze przez wieki. To trzeci kościół, który stoi na tym miejscu od 1301 roku.

Świątynia wymaga stałej opieki konserwatorskiej, aby zachować swoje walory historyczne i artystyczne. Dzięki dotacji z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego przeprowadzone zostały prace konserwatorskie kamiennej posadzki i zabytkowych schodów wejściowych do kościoła. 

- Przez dobrze ponad wiek, schody, które są wykonane z potężnych kamieni, zaczęły się rozsuwać i pękać. Stało się to nie tylko nieestetyczne, ale też niebezpieczne. Elementy schodów w części zostały wymienione i ułożone na nowo - mówi ksiądz Jerzy Swędrowski, proboszcz parafii świętego Wawrzyńca w Kutnie.

reklama

Posadzka zrobiona została w wieku XIX, kiedy Polski nie było jeszcze na mapie.

- Podczas renowacji okazało się, że jest ona ułożona z 8 rodzajów marmuru – dodaje ksiądz Swędrowski.  

Wnętrze kościoła Świętego Wawrzyńca jest pełne cennych dzieł sztuki, w tym rzeźb, malowideł i witraży. Szczególne miejsce w kościele zajmuje ołtarz główny, który jest prawdziwym arcydziełem barokowej sztuki sakralnej.

reklama

Nie wiadomo dokładnie kiedy w Kutnie powstała parafia i kiedy wybudowano tu pierwszy kościół. Pierwsza wzmianka o parafii p.w. św. Wawrzyńca męczennika pochodzi z 1301 roku. W czasie II wojny światowej kościół został zdewastowany. Niemcy urządzili w nim magazyn zboża, a przedmioty liturgiczne rozkradziono. Byli w nim także przetrzymywani kutnowscy Żydzi.

W tym roku rozpoczęła się renowacja trzech par drzwi wejściowych przy zabytkowych drzwiach wejściowych do świątyni. 

- W połowie grudnia drzwi powinny wrócić na swoje miejsce. Myślimy również o renowacji stalli i ławek. Chcemy odkrywać piękno tej świątyni, które pokrywa się patyną wieku, więc trzeba je oczyszczać - mówi ksiądz Swędrowski 

reklama

Samorząd Województwa Łódzkiego na prace konserwatorskie i renowacyjne w kutnowskiej świątyni do tej pory przekazał ponad 416 tysięcy złotych. 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama