reklama

Zachodnie rynki nie dla nas

Opublikowano:
Autor:

Zachodnie rynki nie dla nas - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaChoć od miesiąca otwarte są rynki pracy w Niemczech, Austrii i Szwajcarii, to kutnianie nie jeżdżą masowo na Zachód za chlebem. Powody? Brakuje ofert zatrudnienia, barierę stanowi również język niemiecki.Monika i Paweł, spotykamy ich przed Powiatowym Urzędem Pracy, ona - świeżo upieczona stażystka, on prowadzi działalność gospodarczą. Oboje pracowali za granicą. Pani Monika w Anglii, pan Paweł w Niemczech. Mówią, że nie było źle, zarabiali przyzwoite pieniądze, ale wolą żyć w Polsce.

Nie brakuje jednak kutnian, którzy chętnie wyjechaliby do pracy za zachodnią granicę.

- Zainteresowanie jest spore. Kobiety pytają głównie o pracę sezonową w Niemczech. Zatrudnienia u sąsiadów szukają także spawacze - mówi Marcin Moszczyński, pośrednik pracy w PUP w Kutnie. - Niestety na razie nie ma tylu ofert.

Od momentu otwarcia dla Polaków zachodnich rynków pracy pojawiła się wyłącznie jedna propozycja - dla kelnera w niemieckim Kremmen. Kandydaci na to stanowisko powinni wykazać się dobrą znajomością języka niemieckiego, posiadać prawo jazdy kat. B, ewentualnie własne auto.

Podstawową barierą w znalezieniu pracy za granicą jest język. Kutnianie napotykają na trudności już na etapie tworzenia CV, które powinno być napisane według europejskich standardów, na dodatek w językach: angielskim lub niemieckim. W tworzeniu dokumentów aplikacyjnych mogą liczyć na pomoc urzędników. PUP organizuje również kursy językowe.

Informacje o bieżących ofertach pracy za granicą można znaleźć na stronach internetowych www.wup.lodz.pl (w zakładce EURES, oferty pracy) lub www.eures.europa.eu.

- Warto również korzystać z usług prywatnych agencji zatrudnienia. Ich wykaz znajduje się na stronie www.kraz.praca.gov.pl - dodaje Moszczyński. - Zanim jednak skontaktujemy się z tego typu placówką, należy sprawdzić, czy posiada stosowny certyfikat, wydawany przez marszałka województwa.

LICZBY:

W Niemczech mieszka około 2 milionów Polaków.

Z Polski do Niemiec w ciągu najbliższych 4 lat może wyjechać od 200 do 400 tysięcy osób.

Artykuł ukazał się w dzisiejszej "Gazecie Lokalnej".

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE