Zakrzepica żylna to poważne schorzenie. Uznaje się ją za chorobę zakrzepowo-zatorową, a potocznie nazywana jest zapaleniem żył. Zakrzepica żylna występować może w różnych postaciach – zakrzepica żył głębokich, zakrzepica żył powierzchniowych, zatorowość płucna czy zakrzepica żył wątrobowych. Zakrzepica to niebezpieczna choroba, ponieważ jej objawy są często prawie niezauważalne. Mogą jednak pojawiać się bóle łydek podczas chodzenia, obrzęki w okolicy nóg, zaczerwienienie skóry, tachykardia, gorączka, w zakrzepicy płucnej. Komu grozi zakrzepica i jak sobie z nią radzić? Sprawdź nasze porady.
Zakrzepica – czym jest?
Zakrzepica to schorzenie, które prowadzi do zakrzepu krwi w układzie żył głębokich. Objawy zakrzepicy są niezwykle subtelne. Ważne jest jej wczesne wykrycie i szybkie przystąpienie do leczenia. Jeśli zaczniemy działać we właściwym czasie możemy zapobiec powstawaniu groźnych dla życia powikłań, do których zaliczamy również zatorowość płucną Komu grozi zakrzepica i w jaki sposób ją leczyć?Częstym schorzeniem są również żylaki, którym możesz zapobiegać. Podkolanówki uciskowe 2 stopnia, pończochy uciskowe 2 stopnia czy tradycyjne pończochy uciskowe to propozycja dla tych, którzy pracują jednostajnie i długotrwale w pozycji siedzącej lub stojącej.
Zakrzepica aż w 90% przypadków dotyczy żył głębokich kończyn dolnych. Na zakrzepicę żylną najbardziej narażone są osoby po 40 roku życia, które prowadzą mało aktywny tryb życia. Z wiekiem ryzyko zachorowania jedynie wzrasta. Jest to spowodowane tym, że ścianki żył tracą swoją elastyczność i grubieją, co może spowodować uszkodzenie zastawek i zaleganie krwi. Decydujący wpływ mają związane z podeszłym wiekiem schorzenia - szczególnie nowotworowe i te, związane z układem krążenia.
Przyczyny zakrzepicy żylnej
Jeśli mechanizm przepływu krwi zostanie zaburzony, to dochodzi do stanu zapalnego, a finalnie może to skutkować stanem zapalnym i uszkodzeniem nabłonka wyściełającego żyły. W miejscach, gdzie występują uszkodzenia, płytki krwi przyklejają się do ścian żył i do siebie wzajemnie tworząc zakrzepy. W tej sytuacji dochodzi do zwężenia światła naczyń krwionośnych, co znacznie utrudnia lub całkowicie uniemożliwia swobodny przepływ krwi obwodowej do serca.Istnieje wiele sposobów leczenia zakrzepowego zapalenia żył głębokich, jednak wszystkie wymagają czasu. Często zdarza się, że leki trzeba będzie zażywać nawet 9 miesięcy. W większości przypadków leczenie jest skuteczne. Należy jednak mieć na względzie, że jeśli zaś mowa o zaburzeniach genetycznych – choroba może nawracać.