Zalążek trąby powietrznej w powiecie kutnowskim
Informację o tym fakcie podała Sieć Obserwatorów Burz, chwile później także Poddębicko-Łęczyccy Łowcy Burz.Lej kondensacyjny wskazuje na istnienie mniej lub bardziej silnego wiru. W przypadku kontaktu z ziemią mamy do czynienia z trąbą powietrzną. Jeśli wszystko dzieje się nad akwenem wodnym to trąba wodna.
Jeśli lej kondensacyjny nie dotyka ziemi ani wody nie stanowi zagrożenia.
Na początku czerwca lej widziano w okolicach Krośniewic. Tym razem lej kondensacyjny zaobserwowano w Żychlinie. Był dużo okazalszy niż ten poprzedni i na filmie widzimy, że znalazł się dość blisko zabudowań.
- Uwaga! W Żychlinie w województwie łódzkim pojawił się lej kondensacyjny. Jego nagrania otrzymaliśmy od użytkownika Systemu Raportów – Kacpra. Dziękujemy za dostarczenie tego cennego raportu! Takich lejków może dziś być w Polsce więcej – podkreśla Sieć Obserwatorów Burz.
- A tymczasem w okolicach Żychlina (powiat kutnowski) zaobserowano masywny i fenomenalnie wykształcony lejek kondensacyjny (zalążek trąby powietrznej)! Na tę chwilę nie ma informacji, że dotknął ziemi – dodają Poddębicko-Łęczyccy Łowcy Burz.
Pogoda Kutno. Nadal możliwe burze
Nie możemy wykluczyć, że częściej będziemy świadkami podobnych zjawisk. Jak pisaliśmy jakiś czas temu, Kutno znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie tzw. Polskiej Alei Tornad.Przypomnijmy, że obowiązuje ostrzeżenie pogodowe dla powiatu kutnowskiego i już od kilku godzin za oknami widzimy, że aura jest dzisiaj dość kapryśna.
Taka sytuacja może utrzymać się jeszcze przez jakiś czas. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informuje, że do godziny 20:00 dnia 20 lipca w Kutnie i regionie mogą wystąpić burze, którym towarzyszyć będą silne porywy wiatru.
- Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu od 15 mm do 25 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h. Miejscami grad. Silne porywy wiatru będą towarzyszyć również chmurom konwekcyjnym, niekoniecznie z wyładowaniami atmosferycznymi - informuje IMGW.
Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawisk ocenia się na 80%.
Poniżej film z dzisiejszego zjawiska udostępniony przez Sieć Obserwatorów Burz.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.