Zamek w Oporowie wyróżniony przez Google
"Złote Pinezki" to nagrody przyznawane przez Google najpopularniejszym miejscom w Polsce. Wszystko na podstawie tysięcy opinii z pierwszej ręki, które użytkownicy i użytkowniczki Map Google publikują każdego dnia. W trzeciej edycji konkursu statuetki trafiają do zamków i pałaców, po jednym w każdym województwie.
Ciekawostki o wszystkich laureatach oraz podróżnicze porady można znaleźć w bezpłatnym e-booku „Szlakiem zamków i pałaców”, który dostępny jest do pobrania na stronie www.zlotepinezki.pl.
Jednym z laureatów tegorocznych "Złotych Pinezek" okazał się Zamek w Oporowie niedaleko Kutna, tak opisywany przez Google:
"Użytkownicy Map Google najwyżej w województwie łódzkim ocenili Zamek w Oporowie, który uzyskał ocenę 4,7 i zgromadził ponad dwa tysiące opinii.
Zamek, mała późnogotycka rycerska rezydencja obronna wzniesiona w 1. poł. XV w., usytuowana na wyspie otoczonej fosą, jest najlepiej zachowanym tego typu zabytkiem w Polsce. Zabudowa skupiona wokół czworobocznego dziedzińca składa się z domu mieszkalnego, wieży, baszty z kaplicą, połączonych murem obronnym. Remonty wykonane w XVII, XVIII i XIX wieku spowodowały tylko niewielkie przeróbki. Gruntowne prace konserwatorskie wykonane w latach 1962-1965 usunęły część przebudowy z XIX w., przywróciły pierwotną sylwetkę dachów i ganek komunikacyjny domu mieszkalnego. Spod tynków odsłonięto gotyckie portale i okna oraz drewniane, polichromowane stropy.
Zamek od 1949 r. mieści muzeum z ekspozycją wnętrz dworskich. Tworzą ją dzieła sztuki i wyroby rzemiosła artystycznego prezentujące kulturę szlachecką. Zbiory zawierają dzieła sztuki z różnych epok, od XVI do pocz. XX. – obrazy, rzeźby, wyroby rzemiosła artystycznego, broń białą i palną oraz uzbrojenie ochronne. Nieliczne tylko eksponaty związane są z historią zamku. Należą do nich portrety rodziny Sołłohubów z XVIII w., lustra z żardinierami z pocz. XIX w., pistolety pojedynkowe z XVIII i XIX w. oraz naczynia fajansowe angielskie z Shelton XIX w. Zamek w Oporowie przyciąga pięknem swoich wnętrz, gotycką architekturą i otaczającą go przyrodą nie tylko turystów. Niepowtarzalną urodę tego miejsca polubili również artyści: muzycy, malarze, aktorzy i filmowcy, a dzieje oporowskiego zamku stały się przedmiotem naukowych badań. Na jego terenie realizowane są różnorodne programy edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych."
Pozostali laureaci:
- Województwo dolnośląskie: Zamek Książ
- Województwo kujawsko-pomorskie: Zamek Krzyżacki w Radzyniu Chełmińskim
- Województwo lubelskie: Muzeum Zamoyskich w Kozłówce
- Województwo lubuskie: Pałac w Zatoniu
- Województwo małopolskie: Zamek Królewski na Wawelu
- Województwo mazowieckie: Zamek Królewski w Warszawie
- Województwo opolskie: Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu
- Województwo podkarpackie: Zamek Lubomirskich i Potockich w Łańcucie
- Województwo podlaskie: Pałac Branickich w Białymstoku
- Województwo pomorskie: Zamek w Malborku
- Województwo śląskie: Zamek Ogrodzieniec
- Województwo świętokrzyskie: Instytucja Kultury Zamek Krzyżtopór w Ujeździe
- Województwo warmińsko-mazurskie: Muzeum Warmińskie w Lidzbarku Warmińskim
- Województwo wielkopolskie: Zamek w Gołuchowie - Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu
- Województwo zachodniopomorskie: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.