Reklama

Reklama

Zanieczyszczona rzeka w regionie, trwają badania. Mieszkańcy otrzymują alerty RCB [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Mieszkańcy trzech powiatów z naszego regionu otrzymują alerty RCB w związku z zanieczyszczeniem rzeki Ner. W sobotę znaleziono w niej kilkaset śniętych ryb. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa apeluje, aby nie jeść i nie łowić stamtąd ryb.

Reklama

200 kg śniętych ryb w rzece Ner. Rekomendacje władz

Dużą liczbę śniętych ryb w korycie rzeki zaobserwowali sami mieszkańcy i zgłosili tę sytuację na numer alarmowy. W związku z tym policja i straż pożarna sprawdziła całe koryto rzeki Ner. Zabezpieczono próbki zarówno wody, jak i ryb, które następnie oddano do badań. Ich wyniki poznamy najprawdopodobniej na początku przyszłego tygodnia. 

Z ustaleń strażaków wynika, że w korycie rzeki znaleziono 200 kg martwych ryb. Stwierdzono również ślady po oleistej substancji.

- Łódzcy policjanci także z innymi służbami monitorują sytuacje na Nerze i innych akwenach. Wprowadzono na tej rzece całkowity zakaz połowu. Rekomendacja dotyczy również zakazu kąpieli - informuje Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi. 

Przypomnijmy, wojewoda łódzki zwołał wczoraj w tej sprawie posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

- Na podstawie wspólnych ustaleń przekazujemy rekomendacje o nie kąpaniu się w rzece Ner, o nie wypasaniu i nie pojeniu w niej bydła, a także rekomendujemy, by w ogóle do rzeki się nie zbliżać – podkreślił wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński.  

 

- Na ten moment, oczekując na wyniki badań, chcąc wzmocnić charakter ostrzegawczy, podjąłem decyzję, że od 14 sierpnia do końca miesiąca wprowadzam na terenie powiatów poddębickiego i łęczyckiego zakaz połowów na rzece Ner - powiedział marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber.

Mieszkańcy otrzymują alerty

Mieszkańcy trzech powiatów w województwie łódzkim i wielkopolskim otrzymali alerty RCB dotyczące zagrożenia ekologicznego na rzece Ner. Mowa o powiatach łęczyckim, poddębickim i kolskim. Dwa z nich sąsiadują bezpośrednio z powiatem kutnowskim. 

- Uwaga! Zanieczyszczona woda w Nerze. Nie wchodź do wody i nie korzystaj z niej. Nie jedz i nie łów ryb. Śledź komunikaty – tak wygląda treść alertu RCB.

Ner to rzeka przepływająca przez województwa łódzkie i wielkopolskie stanowiąca prawy dopływ Warty. Sprawa znalezionych w niej śniętych ryb nie jest łączona ze skażeniem Odry.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy