Reklama

Reklama

Zapłacimy więcej za papierosy i alkohol? Mówią, że w trosce o nasze zdrowie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: fot. pixabay.com

Zapłacimy więcej za papierosy i alkohol? Mówią, że w trosce o nasze zdrowie - Zdjęcie główne

Wkrótce możemy zapłacić więcej za alkohol i papierosy | foto fot. pixabay.com

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Podczas posiedzenia Komisji Zdrowia i Finansów Publicznych w środę 29 września wśród omawianych tematów poruszono kwestie związane z cenami produktów akcyzowanych. Członkowie komisji zwrócili uwagę na wzrost średniej wysokości wynagrodzenia Polaków i utrzymujące się na podobnym poziomie ceny używek.

Reklama

Podwyżki cen alkoholu i papierosów. Zmiany dla zdrowia czy zysku z podatków? 

Jak donosi portal tulodz.pl powołując się na „Super Biznes” wszystko wskazuje na to, że podwyżki cen alkoholu i papierosów są nieuniknione. Podczas ubiegłotygodniowego posiedzenia Komisji Zdrowia i Finansów Publicznych padła propozycja wprowadzenia zmian do cennika towarów akcyzowanych. Chęć zmiany cen argumentowano tym, że używki wciąż są relatywnie tanie w stosunku do innych drożejących produktów. 

- Komisja zwraca również uwagę na aspekt zdrowotny. Wzrost cen miałby spowodować ograniczenie spożycia alkoholu i papierosów (być może wszystkich produktów nikotynowych) - informuje tulodz.pl.

Omawiano również pomysł wprowadzenia zakazu reklam alkoholu lub zmuszenia producentów do umieszczania komunikatów dotyczących negatywnych skutków zdrowotnych po spożyciu wyrobu. 

Ile pijemy? Jak wygląda spożycie alkoholu w Polsce? 

Według Światowej Organizacji Zdrowia alkohol znajduje się na trzecim miejscu wśród istotnych dla zdrowia czynników ryzyka. Zgodnie z danymi WHO alkohol może mieć wpływ na rozwój ponad 200 rodzajów chorób. 

Ryzyko niebezpiecznych konsekwencji dla zdrowia jest skorelowane z ilością wypitego alkoholu. Wg opinii naukowców nie istnieje tzw. „bezpieczna ilość alkoholu”, czyli taka, która gwarantowałaby brak negatywnych konsekwencji spożywania napojów alkoholowych. 

Wg. danych z roku 2016 Polacy piją więcej niż wynosi średnia europejska, czyli 10,4 litra czystego alkoholu etylowego w ciągu roku. Wspomniany wynik plasuje nas w czołówce w Europie pod względem spożycia alkoholu. 

Polacy najchętniej sięgają po piwo (56%), wódkę (36%), rzadziej wino (8%). 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy