Z początkiem października Wojska Obrony Terytorialnej zmieniły model funkcjonowania ze szkoleniowego na przeciwkryzysowy. Zawieszone zostały szkolenia rotacyjne i poligonowe, nadal jednak prowadzony jest nabór do formacji oraz odbywają się szkolenia podstawowe i wyrównawcze, które są przepustką do Wojsk Obrony Terytorialnej.
Po zarejestrowaniu się na punkcie ewidencyjnym ochotnicy przeszli test sprawności fizycznej, pobrali umundurowanie i ekwipunek oraz odbyli szkolenia z zakresu m.in. bhp, p.poż. oraz ochrony informacji niejawnych.
Po przydzieleniu broni kandydaci rozpoczynają na terenie koszar w Kutnie szkolenie podstawowe, którego zwieńczeniem będzie przysięga wojskowa.
- Podczas szkolenia duży nacisk kładziony jest na nabycie praktycznych umiejętności z posługiwania się bronią, zasad udzielania pierwszej pomocy, podstaw taktyki i topografii wojskowej - wyjaśnia Małgorzata Glińska, rzecznik prasowy 9ŁBOT.
W przedostatnim dniu kandydaci do terytorialnej służby wojskowej odbędą egzamin końcowy zwany "pętlą taktyczną". Każdy kandydat wykona podczas tego sprawdzianu szereg zadań taktycznych i ogniowych po wyznaczonej, kilkukilometrowej trasie. Jeśli pomyślnie go zaliczą, 29 listopada w Zgierzu złożą przysięgę na sztandar 9ŁBOT.
Ze względu na sytuację epidemiczną szkolenie odbywa się w reżimie sanitarnym i małych grupach. Osoby, które chciałyby spróbować swoich sił w Wojskach Obrony Terytorialnej powinny skontaktować się (najlepiej telefonicznie) z najbliższą Wojskową Komendą Uzupełnień (w Łodzi, Sieradzu, Skierniewicach i Tomaszowie Mazowieckim) by móc rozpocząć proces rekrutacyjny.