Reklama

Reklama

[ZDJĘCIA] Działo się w "Dziewiątce"! Tak świętowali Dzień Patrona

Opublikowano: pon, 9 mar 2020 10:13
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia 4 marca Szkoła Podstawowa nr 9 obchodziła Święto Patrona Szkoły. Nie jest to data przypadkowa. Tego dnia, w 1386 roku Władysław Jagiełło został królem Polski.

Reklama

Rycerze i białogłowy z czterech klas trzecich stanęli z sobą w szranki na Turnieju Rycerskim. Turniej rozpoczął się od przybycia pary królewskiej, którą powitała zgromadzona na widowni gawiedź. Następnie pojawiły się drużyny rycerzy gotowe do walki. Król przypomniał, że rycerz powinien przestrzegać reguł i zasad pojedynku. To znaczy, że musi:

  • walczyć uczciwie
  • szanować przeciwników
  • szanować zdrowie i życie własne i przeciwnika
  • być sprawiedliwy
  • zachowywać się zawsze kulturalnie i poprawnie
Wszyscy uczestnicy musieli pokonać trudne przeszkody i wykazać się nie lada zręcznością oraz szybkością. Najpierw należało ,,upiec kurczęta na rożnie” bo rycerz przed bitwą nie może być głodny.

Następnie drużyny układały hasła z porozrzucanych liter. Konkurencję wszyscy zaliczyli bez problemu. Potem trzeba było pokonać długi, ciemny tunel. I w tym zadaniu rycerze pokazali niezwykłą sprawność i ducha bojowego. Nieoczekiwanie w pobliżu pojawiły się groźne, dziesięciogłowe smoki, które tylko czekały, aby kogoś pożreć.

Zawodnicy byli sprytniejsi i wspólnymi siłami pokonali bestie. Po tych emocjonujących konkurencjach głodni zawodnicy szybko zdobywali chleb dla swojej drużyny. Udało się sprawnie donieś do mety wszystkie bochenki chleba. Na koniec odbyło się wielkie poszukiwanie własnych butów. Wszystkie zostały odnalezione. Drużyny prawidłowo wykonały przygotowane zadania. Ustalono remis i wszyscy byli zadowoleni.

Szkolne uroczystości klas IV – VIII rozpoczęły się od przywitania gości przez króla i królową oraz p. wicedyrektor Elżbietę Mikołajczyk. Uczniowie przebrani za reprezentantów poszczególnych średniowiecznych grup społecznych zaprezentowali się w korowodzie.

Następnie przedstawione zostały sceny historyczne: koronacja króla i królowej, obyczaj ślubowania, pasowanie na rycerza, turniej rycerski, ułaskawienie skazanego, pojedynek rycerski, scena w karczmie. Drużyny z klas IV-VI rywalizowały ze sobą w turnieju rycerskim, a klasy VII-VIII w konkursie wiedzy o patronie szkoły.

Uczniowie zaangażowali się również w rozwiązanie krzyżówki o Władysławie Jagielle, do której pytania ukryto pod kodami QR, umieszczonymi w różnych częściach szkoły.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)