Reklama

Reklama

[ZDJĘCIA] Grzyb zabójca oficjalnie w polskich lasach. Jego ofiary wyglądają jak z horrorów!

Opublikowano: 5 października 2020 09:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Lasy Państwowe przypomniały ostatnio o grzybie pasożytniczym, który "przejmuje" ciała zainfekowanych owadów, kontroluje ich ruchy, by następnie wyrosnąć z ciała ofiary i dalej rozsiewać zarodniki. Grzyba można spotkać w polskich lasach – a truchła jego ofiar wyglądają przerażająco.

Reklama

Nietypowa fauna czy flora kojarzy nam się najczęściej z regionem Australii czy Ameryki Południowej. Okazuje się jednak, że również na naszym rodzimym podwórku występują gatunki, które mrożą krew w żyłach.

O jednym z nich przypomniały ostatnio za pośrednictwem Twittera Lasy Państwowe. Mowa o grzybie niczym z amerykańskich horrorów – Ophiocordyceps ditmarii. Co to takiego? To rzadki gatunek, który możemy spotkać w polskich lasach. Grzyb to perfekcyjny zabójca, który infekuje tzw. błonówki – chociażby osy, by następnie przejąć kontrolę nad ciałem owada i rozwijać się w jego wnętrznościach.

-Kojarzycie grzyba, który zamienia mrówki w "zombie"? W Polsce spotkamy jego nie mniej ciekawego kuzyna Ophiocordyceps ditmarii pasożytuje na błonkówkach - infekuje, rozwija się w ciele ofiary, a po jej śmierci wyrasta (np. z głowy) by uwolnić zarodniki – czytamy na profilu Lasów Państwowych.

Grzyb zmusza zainfekowanego owada, by opuścił gniazdo, po czym kieruje go w tam, gdzie panują odpowiednie warunki do rozwoju. Ofiara, po dotarciu w miejsce odpowiednie dla pasożyta, po prostu umiera – potem z jej ciała wyrasta grzyb, który rozsiewa nowe zarodniki. Trzeba przyznać, że to dość nietypowy i przerażający sposób na "zachowanie ciągłości gatunku". Pasożyt jest oczywiście całkowicie niegroźny dla ludzi – w trakcie leśnych wycieczek nie musicie więc obawiać się o przemianę w "zombie".

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (2)
  • 10 miesięcy temu | ocena +11 / -11

    koniec swiata

    i jak tu iść na grzyby ,jak nie korona to znowu człowiek z lasu wyjdzie zamiast z grzybami w koszyku to z czułkami na glowie

  • 10 miesięcy temu | ocena +3 / -3

    Iwa

    To jest grzyb ?To wygląd ma jak jakiś szerszen