reklama
reklama

[ZDJĘCIA] Historyczna chwila dla szkoły z powiatu kutnowskiego. Odsłonięto pomnik patrona

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia W ubiegłym tygodniu, 25 czerwca uroczyście odsłonięto pomnik Patrona Szkoły Podstawowej w Nowem – gen. Władysława Andersa. Ta niezwykła chwila połączona była z zakończeniem roku szkolnego 2020/2021. W wydarzeniu uczestniczyli m. in. przedstawiciele polskiego parlamentu.
reklama

- Skończyliście szkołę, która ma wspaniałego Patrona o pięknym życiorysie. Życzę wam, aby wypływający z tego życiorysu etos - Polaka, patrioty - towarzyszył wam przez całe życie"- powiedział dyrektor Adam Siwek, przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej. Kierował on swoje słowa do uczniów, którzy odebrali świadectwa szkolne.

Podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego przedstawiciel Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych odznaczył Panią Julitę Szczepankiewicz, Beatę Kołton i Milana Sternika medalem Pro Patria w uznaniu szczególnych zasług w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. 

Po uroczystości na hali sportowej nastąpiła ceremonia odsłonięcia i poświęcenia pomnika gen. Władysława Andersa ufundowanego dla społeczności szkolnej przez Dyrektora Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie Pana Adama Siwka. Wartę honorową wystawili przedstawiciele Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Karpaty” – kol. Tomasz Kołton i kol. Milan Sternik. 

Kwiaty pod pomnikiem generała złożyli m.in.: Poseł na sejm RP – Tadeusz Woźniak, Senator RP – Przemysław Błaszczyk, Burmistrz Krośniewic – Katarzyna Erdman, Członek Zarządu Powiatu Kutnowskiego – Tomasz Walczewski, delegacja Stowarzyszenia „Ułana Karpackiego” w osobach Andrzej Furman, Bogdan Panek i Przemysław Kopij, wspólnie z Dyrektor Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej Panią płk Anną Kanią oraz przedstawicielką GRH „Karpaty” Alicją Sternik.

Rodzina Ś.P. sierż. Jana Ryka odsłoniła pamiątkową tablicę poświęconą jego osobie. Jan Ryk walczył wraz z generałem Andersem w wielu bitwach i poświęcił swoje życie na rzecz wolnej Polski.

Władysław Anders związał swe życie ze służbą Polsce w szeregach jej armii, czego dał przykłady podczas wojny z bolszewicką Rosją (za udział w tej kampanii został odznaczony Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari), w wojnie 1939 roku, a przede wszystkim podczas epopei Armii Polskiej na Wschodzie i II Korpusu Polskiego w zaciętych walkach we Włoszech.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama