reklama

[ZDJĘCIA] Jazzowa i duchowa uczta! Wspaniały koncert na Dybowie

Opublikowano:
Autor:

[ZDJĘCIA] Jazzowa i duchowa uczta! Wspaniały koncert na Dybowie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaTo był niezwykle klimatyczny czas w kościele pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Kutnie. Odbył się tam koncert „Skaldowie na jazzowo” w wykonaniu Gogolewski Trio. Jednym z występujących dziś artystów był kutnianin, Paweł Pańta.

- To wydarzenie o bardzo wysokim, wręcz światowym poziomie. Dziś wystąpią muzycy, którzy grają w pierwszej lidze. Organizacja koncertów wymaga wysiłku, ale myślę, że warto. Zupełnie inaczej słucha się muzyki na żywo i zupełnie inaczej muzyki ze smartfona – mówił ks. Stanisław Zarosa SAC, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Kutnie

Proboszcz dziękował prezydentowi Kutna, Zbigniewowi Burzyńskiemu i wójt gminy Kutno, Justynie Jasińskiej za pomoc w organizacji dzisiejszego wydarzenia. Słowa uznania kierował także pod adresem licznie przybyłej publiczności za to, że postanowili spędzić dzisiejsze popołudnie przy jazzowej muzyce w murach kościoła.

Trzeba także dodać, że dzisiejszy koncert nie doszedłby do skutku gdyby nie Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych Dybów Kutno.

Dla wiernych wystąpił Paweł Pańta, Wojciech Gogolewski i Adam Lewandowski.

Paweł Pańta

Jest wybitnym polskim kontrabasistą i gitarzystą basowym. Ukończył Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie w klasie kontrabasu prof. Andrzeja Mysińskiego oraz Studium Jazzowe Zbigniewa Wegehaupta. W 1995 roku był członkiem Gustav Mahler Jugendorchester, prowadzonej przez wybitnego dyrygenta Claudio Abbado. W latach 1996-98 współpracował z orkiestrą Philharmonie der Nationen, z którą zagrał ponad 100 koncertów. Od wielu lat jest członkiem kwintetu I Solisti di Varsavia, a także współpracuje z kwartetem Prima Vista. Wielokrotnie koncertował z wybitnymi solistami, takimi jak: Piotr Paleczny, Karol Radziwonowicz, Władysław Kłosiewicz, Konstanty Andrzej Kulka, Jan Stanienda, Jadwiga Kotnowska i wieloma innymi. Uczestniczył w nagraniu wielu płyt, zarówno muzyki klasycznej, jazzowej, jak i rozrywkowej. Współpracował również z całą czołówką polskiego jazzu oraz z artystami scen teatralnych. Był członkiem Andrzej Kurylewicz Trio. Obecnie jest aktywny w zespołach Janusza Bogackiego, Gary’ego Guthmana, Wojciecha Gogolewskiego i Filipa Wojciechowskiego.
W 2001 roku rozpoczyna najważniejszy etap muzycznej kariery - współpracę z Włodek Pawlik Trio - z którym nagrywa następujące albumy: „Sonety Szekspira”, „Anhelli”, „Tykocin”, „Struny na Ziemi”, „Wieczorem”. Zwieńczeniem wspólnej pracy jest zdobycie nagrody Grammy 2014 za album „Night in Calisia”.

Wojciech "Gogol" Gogolewski

Pianista, kompozytor. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach - Wydział Jazzu. Laureat Konkursu Improwizacji Jazzowej w Katowicach, Jazz nad Odrą we Wrocławiu, Jazz Juniors w Krakowie oraz zdobywca Klucza do Kariery na Pomorskiej Jesieni Jazzowej. Znakomicie spisuje się zarówno jako lider wielu swoich zespołów, takich jak np. No Smoking czy Kwartet Wojciecha Gogolewskiego, jak również w roli muzyka sesyjnego. Grał m.in. w zespole Zbigniewa Namysłowskiego Air Condition, z którym objechał niemal cały świat, grając m.in. w klubach jazzowych Szwecji, Niemiec, Francji i Holandii, jak również podczas dużych międzynarodowych festiwali jazzowych, np. Pori Jazz w Finlandii, Montreal Jazz Festival w Kanadzie czy Jazz Jamboree w Warszawie. W latach 1988-98 artysta mieszkał w Niemczech, gdzie pracował w studiach nagraniowych (nagrał około 200 płyt) oraz grał koncerty w klubach jazzowych z różnymi formacjami: big-bandem, sekstetem muzyków brazylijskich i wieloma innymi. Współpracuje na stałe z Lorą Szafran, Krystyną Prońko, Garym Guthmanem, Krzysią Górniak, Piotrem Salatą, Anną Osmakowicz. Artysta jest również znakomitym kompozytorem i aranżerem, zarówno muzyki jazzowej, jak i rozrywkowej. Pisze m.in. dla Mieczysława Szcześniaka, Haliny Frąckowiak i Michała Bajora. Zilustrował muzycznie 20 przedstawień teatralnych. Pisząc muzykę do filmów, współpracował z Jerzym Antczakiem, Piotrem Szulkinem, Feliksem Falkiem. Aranżował również utwory na płytę Vanessy Mae z 1999 roku oraz jest autorem instrumentacji na orkiestrę utworów Fryderyka Chopina do filmu Jerzego Antczaka „Chopin - pragnienie miłości”.

Adam Lewandowski

Gra na perkusji i instrumentach perkusyjnych. Na profesjonalnej scenie jazzowej zadebiutował w Trio Marka Blizińskiego w 1977 roku. W latach 1981-84 grał w zespole Zbigniewa Namysłowskiego Air Condition, z którym dla CBS Records nagrał w Grecji płytę „Plaka Nights” oraz wystąpił m.in. podczas festiwalu Jazz Jamboree w 1983 roku przed Milesem Davisem. Współpracował z Trio Janusza Strobla, Trio Włodka Pawlika, Wojciechem Karolakiem, Andrzejem Jagodzińskim. Współtworzył pierwszą polską stację radiową grającą muzykę jazzową - Radio Jazz. Nagrywał muzykę do wielu filmów, m.in. kompozycje Krzesimira Dębskiego czy muzykę Włodka Pawlika do filmu „Wrony”.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

logo