Reklama

Reklama

[ZDJĘCIA] Lokalny artysta wyróżniony przez władze. Otrzymał Nagrodę Starosty Kutnowskiego

Opublikowano: 4 marca 2021 11:27
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Aktywny od kilkudziesięciu lat malarz i rzeźbiarz, Andrzej Wojtczak otrzymał dziś Nagrodę Starosty Kutnowskiego za 2019 rok za całokształt twórczości artystycznej oraz działalność na rzecz promocji powiatu kutnowskiego. Laureat, oprócz pamiątkowej tabliczki, otrzymał nagrodę pieniężną w kwocie 5 tys. zł.

Reklama

Nagrodę wręczył starosta Daniel Kowalik w towarzystwie członka zarządu powiatu, Tomasza Walczewskiego, Iwony Kacy - dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu starostwa powiatowego oraz inspektor Barbary Znajewskiej-Tomczak.

Niezmiernie mi miło jest wręczyć Panu tę nagrodę. W imieniu całego urzędu oraz wszystkich mieszkańców Powiatu chciałbym Panu serdecznie podziękować za godne reprezentowanie naszego regionu na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej. – mówił podczas uroczystości Starosta Kutnowski Daniel Kowalik.

Andrzej Wojtczak urodził się i wychował w Kutnie. Z wykształcenia jest ślusarzem-mechanikiem. Już w szkole podstawowej ujawniły się jego zdolności plastyczne i wrażliwość na sztukę. Jako dorastający chłopiec ulepił głowę z gliny – ten fakt można uznać za pierwsze zmaganie się z kształtowaniem materii. W 1975 roku Andrzej Wojtczak po raz pierwszy publicznie zaprezentował swoje prace na wystawie pokonkursowej w Muzeum w Łęczycy.

Początkowo wykonywał pojedyncze figurki o słupowej, stylizowanej formie, z płytko wyodrębnionymi i schematycznie modelowanymi elementami. Następnym etapem było tworzenie z nich kompozycji.  Tworzące je wówczas postacie charakteryzowały się masywną, bryłowatą sylwetką. Zasadnicze zmiany nastąpiły po 1985 roku i dotyczyły tematyki prac, ale przede wszystkim odniosły się do warstwy stylistycznej, do sposobu opracowania rzeźb. 

Rzeźby wykonane w ostatnim okresie odznaczają się coraz większą delikatnością, tworzą wręcz ażurową formę. W zasadniczy sposób zmienił się także sposób opracowania postaci. Przede wszystkim ich sylwetki uległy wysmukleniu. Od wielu lat Andrzej Wojtczak rzeźbi w drewnie lipowym.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)