- W odpowiedzi na opinie dotyczące problemów z realizacją inwestycji, zwłaszcza dofinansowanych ze środków UE, informujemy, że w roku bieżącym Miasto Kutno zrealizowało projekt budowy Centrum Seniora przy ul. Wyszyńskiego 11. Nowy budynek będzie służyć głównie seniorom – informuje Biuro Prasowe UM.
Ponadto realizowane są inne projekty z dofinansowaniem unijnym jak np. poprawa systemu transportu zbiorowego. W ramach projektu dotyczącego komunikacji miejskiej zmodernizowano bazę MZK, wybudowano stację do szybkiego ładowania autobusów elektrycznych oraz zatokę dla autobusów przy ul. 3 Maja.
Kolejne zadanie unijne to budowa żłobka miejskiego przy ul. Wyszyńskiego, gdzie już jesienią znajdzie opiekę 50 najmłodszych mieszkańców naszego miasta.
- Oprócz tego trwa kompleksowa rewitalizacja willi dra Antoniego Troczewskiego. Po zakończeniu prac będzie ona pełniła funkcje Urzędu Stanu Cywilnego oraz służyła organizacjom pozarządowym – czytamy na stronie UM.
Z inwestycji drogowych zakończono budowę ponadkilometrowej ul. Krzywej w pobliżu Parku Wiosny Ludów. Nowe nakładki asfaltowe wykonano w ul. Peowiackiej i ul. Moniuszki. Wybudowano nowe parkingi na os. Tarnowskiego, przy Szkole Podstawowej Nr 1, przy ul. Zgoda, a zwłaszcza bardzo poprawiające komfort podróżujących miejsca parkingowe w sąsiedztwie dworca PKP.
Trwa budowa ul. Pogodnej oraz chodników i ścieżki rowerowej w ul. Wygoda. W dzielnicy Łąkoszyn rozpoczęła się budowa ciągu komunikacyjnego ulic: Przechodniej, Gliszczyńskiego i Górskiego.
- Aktualnie czekamy na wyłonienie wykonawców ulic: Matejki i Kukułczej. Ta ostatnia jest szczególnie istotna, stanowi bowiem dojazd do powstającego budynku Hospicjum Kutnowskiego – informuje Biuro Prasowe.
W roku bieżącym przewidujemy także realizację takich ulic jak: Reja, Gruszczyńskiego z ul. Wituszyńskiego i Filipowicza.
- W przypadku dużych zadań inwestycyjnych, takich jak przebudowa Placu Wolności czy Zielona Oś Miasta wystąpiły problemy niezależne od Miasta. Przeprowadzone postępowania przetargowe zostały unieważnione dlatego, że złożone oferty znacznie przekroczyły środki przeznaczone na te zadania, bądź też nie złożono żadnych ofert – zaznacza magistrat.
W tym miejscu należy przypomnieć, że wnioski na realizację unijnych projektów wraz z kosztorysami składane były do Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi 2 - 3 lata temu. Umowy na realizację zadań były podpisywane w oparciu o ówczesne ceny. Pomimo, że obecnie przed przetargami kosztorysy są uaktualniane to nadal występują duże rozbieżności pomiędzy wyceną zadania przez Miasto, a ofertami składanymi przez oferentów.
- Wynika to z sytuacji na rynku budowlanym w Polsce. Według szacunkowych danych obecnie brakuje ok. 150 000 pracowników w tej branży, jak również nastąpiła kumulacja wielkich zadań inwestycyjnych. Ponadto znacznie podrożały ceny usług i materiałów budowlanych. Należy zauważyć, że problem z wyłonieniem wykonawców dużych projektów inwestycyjnych mają obecnie wszyscy beneficjenci realizujący projekty z dofinansowaniem środków zewnętrznych
Biorąc pod uwagę dochody Miasta, w aspekcie utrzymania równowagi budżetu w roku bieżącym i najbliższych latach, nie ma możliwości zwiększenia na tak dużą skalę środków finansowych na te zadania. Chcąc realizować zaplanowane zadania Miasto musi ograniczać zakres prac w ramach projektów. Ma to miejsce w przypadku Zielonej Osi Miasta i Placu Wolności. Miasto nie ma innych, realnych możliwości wpływu na zwiększenie ilości ofert w ramach ogłaszanych postępowań przetargowych.
Realizacja pozostałych inwestycji nie jest zagrożona.