[ZDJĘCIA] Uczcili pamięć o Troczewskim. ''Był legendą już za życia''

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Wczoraj przy przy grobie doktora Antoniego Troczewskiego odbyły się uroczystości z okazji 92. rocznicy jego śmierci. Jak podkreślano, doktor Antoni Troczewski dbał o higienę i profilaktykę zdrowotną, starał się by świadomość mieszkańców Kutna w tym zakresie wzrastała.

- Od kilku miesięcy trwa epidemia Covid -19; jest to dziwny czas dla nas wszystkich, czas dystansu społecznego i noszenia maseczek; jest to czas, w którym z większym natężeniem i pieczołowitością mamy obowiązek dbać o swoje zdrowie i zdrowie współmieszkańców naszego miasta. Pamiętajcie o tym także dziś, podczas tych obchodów - mówiła Elżbieta Żółtowska, sekretarz Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej prowadząca uroczystość.

Spotkano się przy odrestaurowanym grobie doktora Troczewskiego. Stało się to w 2013 roku dzięki ofiarności mieszkańców Ziemi Kutnowskiej, Okręgowej Izby Lekarskiej w Płocku, Ochotniczej Straży Pożarnej w Kutnie i dofinansowaniu z budżetu Miasta Kutna. Dziś Kutnianie z dumą przechodzą obok miejsca pochówku Honorowego Obywatela Miasta Kutno wiedząc, że mają udział w tym dziele. Dbałość o grób Doktora to także podkreślenie naszego lokalnego patriotyzmu – z miłości do "małej ojczyzny" Antoniego Troczewskiego, tego wielkiego społecznika, czerpiemy przykład.

Na grobie Doktora zamocowany jest Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, który otrzymał 15 września 1923 roku. Kiedy go dekorowano tym odznaczeniem oświadczył, że to co zdziałał, nie jest jego osobistą zasługą, ale tych wszystkich, którzy z nim pracowali, całego zespołu, całego otoczenia, społeczeństwa, w którym się obracał i które ukochał. To, co powiedział w tamtej chwili, świadczyło o skromności tego wielkiego obywatela. Wszystko chciał dla innych, nic dla siebie.

Doktor Antoni Troczewski przyjechał do Kutna, bo tak się potoczyło jego życie... i został tu do końca swoich dni. I pokochał Kutno i jego mieszkańców, a Kutnianie w podziękowaniu za jego serce i pracę społeczną ustanowili godność Honorowego Obywatela Miasta Kutno i nadali ją Doktorowi Troczewskiemu w 1919 roku. Tak więc już za życia był Antoni Troczewski legendą. Czym się zasłużył doktor Antoni Troczewski, że tak został uhonorowany? Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej opowiada o tym co roku obchodząc rocznicę śmierci Doktora.

Na obchodach 92. rocznicy śmierci dr Antoniego Troczewskiego byli obecni: posłanka na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej panią Paulina Matysiak, dyrektor biura poselskiego posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej pana Tomasza Rzymkowskiego, Dziekan Kutnowski ksiądz dr Jerzy Swędrowski, Członek Zarządu Powiatu pani Jolanta Pietrusiak, Przewodniczący Rady Miasta Kutno pan Mariusz Sikora i Członkowie Rady Miasta Kutno wraz ze sztandarem, Zastępca Prezydenta Miasta Kutna pan Zbigniew Wdowiak, Wójt Gminy Kutno pani Justyna Jasińska, przedstawiciele "Kutnowskiego Szpitala Samorządowego" Spółka z.o.o.im. dr A.Troczewskiego, Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. doktora A. Troczewskiego ze sztandarem, Ochotniczej Straży Pożarnej w Kutnie, której przewodniczył sto lat temu Antoni Troczewski, przedstawiciel Orkiestry Dętej OSP w Kutnie, którego werble uświetniły uroczystość, przedstawiciele Okręgowej Izby Lekarskiej w Płocku, która zawsze pamięta o Doktorze, Harcerki i Harcerzy Związku Harcerstwa Polskiego Komendy Hufca Kutno, którzy zawsze pełnią wartę przy grobie Doktora oraz ich komendant Krystian Olęncki, mieszkańcy Kutna oraz przedstawicieli kutnowskich mediów.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE