Komunikat Wojewody Łódzkiego
Wojewoda Łódzki negatywnie ocenia przeprowadzoną w Kutnie „rewitalizację” historycznej przestrzeni Placu Wolności w kontekście walorów estetycznych, ochrony konserwatorskiej, jak i perspektywy użytkowej nowo powstałej przestrzeni publicznej. Zarówno w ocenie obecnych służb konserwatorskich, jak i wojewody Tobiasza Bocheńskiego rzeczona inwestycja nie spełnia nowoczesnych standardów przyjaznego organizowania przestrzeni.
Decyzje o sposobie „rewitalizacji” Placu Wolności w Kutnie zapadły przed przeprowadzoną w 2017 roku reformą Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Łodzi polegającą na m.in. reorganizacji i profesjonalizacji, której jednym z elementów była likwidacja Delegatury w Skierniewicach – ponoszącej odpowiedzialność za wydanie pozytywnych decyzji w sprawie Kutna.
Należy podkreślić, iż obecny Łódzki Wojewódzki Konserwator Zabytków został powołany na stanowisko w kwietniu 2017 r., zaś decyzja w sprawie rynku uprawomocniła się 7 grudnia 2016 r. Łódzki Konserwator Zabytków podejmuje działania niezbędne dla uniknięcia podobnej sytuacji w przyszłości polegające na zapewnieniu warunków prawnych, organizacyjnych i finansowych.
Generalny Konserwator Zabytków przekazał wojewódzkim konserwatorom standardy postępowania w zakresie zagospodarowania przestrzeni rynkowych. Powołał się na zalecenia UNESCO w sprawie historycznego krajobrazu miejskiego, rekomendujące podejście krajobrazowe do historycznego dziedzictwa miejskiego, którego celem byłoby zachowanie jakości środowiska człowieka poprzez wykorzystywanie przestrzeni miejskich w sposób efektywny i oparty na zasadach trwałego i zrównoważonego rozwoju.
Podstawą tego rodzaju działań powinna być harmonijna i zrównoważona relacja między środowiskiem miejskim i przyrodniczym oraz między potrzebami obecnych i przyszłych pokoleń a spuścizną przeszłości. Generalny Konserwator zalecił służbom wojewódzkim, by w ramach ustawowych kompetencji dążyły do przywrócenia w uzasadnionych przypadkach zieleni – jako ważnego elementu zagospodarowania przestrzeni rynkowych, przy wykorzystaniu gatunków drzew liściastych charakterystyczne dla polskiego krajobrazu.
Wojewoda Łódzki zapewnia, że obecny Łódzki Wojewódzki Konserwator Zabytków na bieżąco dokonuje oceny wartości historycznej, artystycznej lub naukowej obiektów i obszarów zabytkowych oraz podejmuje stosowne działania, mające na celu szeroko pojętą ochronę zabytków w województwie łódzkim.
Urząd Miasta odpowiada
Pismo Tobiasza Bocheńskiego spotkało się z błyskawiczną reakcją władz Kutna. Poniżej odpowiedź na komunikat Wojewody:
Ubolewamy nad krzywdzacym stanowiskiem Wojewody Łódzkiego. Przypomnijmy jeszcze raz, że taką koncepcję zagospodarowania Placu Wolności wybierala kapituła, w której skład wchodzili architekci i eksperci w tej dziedzinie m.in. Roman Wieszczek – ówczesny Prezes Okręgowej Izby Architektów Polskich w Łodzi, Piotr Zuterek – ówczesny Wiceprezes Okręgowej Izby Architektów Polskich w Łodzi, Wojciech Szygendowski – ówczesny Wojewódzki Konserwator Zabytków w Łodzi oraz Marek Pabich – przedstawiciel Instytutu Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej
Po drugie projekt rewitalizacji został zaakceptowany przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków podległy ówczesnemu wojewodzie Zbigniewowi Rau.
Po rewitalizacji mieszkańcy mogą zarówno parkować swoje samochody w centrum, a dodatkowo miasto zyskało przestrzeń przeznaczoną do spotkań. Przypomnijmy również, że na Placu niebawem pojawią się zielone aranżacje i elementy małej architektury, które zmienią jeszcze ostateczny wygląd tego miejsca.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.