Reklama

Reklama

[ZDJĘCIA/WIDEO] Konferencja władz ws. Majdan. Wiceprezydent: ''Zawiodły służby państwowe''

Opublikowano: 27 lipca 2020 09:52
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Władze Kutna wraz ze strażą pożarną i strażą miejską komentują weekendowy pożar na składowisku odpadów niebezpiecznych na Majdanach.

Reklama

Na wstępie st. kpt. Mariusz Jagodziński, oficer prasowy KP PSP Kutno i dowódca JRG Kutno opowiedział o przebiegu akcji gaśniczej (pisaliśmy już o tym TUTAJ i TUTAJ). W pierwszym rzucie na miejsce zadysponowano 9 zastępów straży.

Przystąpiono do działań. Ze względu na wielkość pożaru na miejsce wezwano kolejne siły i środki, w tym z powiatów łęczyckiego i poddębickiego, oraz specjalistyczną grupę ratownictwa chemicznego z Łodzi.

- Zasilanie wodne zorganizowane było z sieci hydrantowej, oraz z sąsiedniego zakładu, PPHU Marcin. Pozwolę sobie bardzo podziękować właścicielowi zakładu, gdyż udostępnił nam zbiornik przeciwpożarowy. Dzięki niemu wody nam nie brakowało, intensywność działań została zwiększona co skutkowało szybkim opanowaniem pożaru – relacjonował st. kpt. Mariusz Jagodziński.

Pożarem objęty był także budynek magazynowo-biurowy. Jego część została spalona, jednak większą część budynku udało się uratować. Ze względu na wiatr pożar rozprzestrzeniał się na sąsiednie nieużytki. Zagrożony był także wcześniej wspomniany zakład. Strażacy podejmowali działania w celu obrony tych miejsc.

W akcji brała udział policja i straż miejska. Powodem były kłęby czarnego dymu zmierzające w stronę miasta.

- Prosiłem straż miejską i policję aby w pierwszej fazie działań nadawali komunikaty o zagrożeniu. W późniejszej fazie to zadymienie już nie stwarzało zagrożenia dla mieszkańców – mówił dowódca JRG Kutno.

- Wspólnie z policją zabezpieczaliśmy drogi dojazdowe, by w akcji nie przeszkadzały żadne pojazdy. Poruszaliśmy się ulicami miasta za chmurą i informowaliśmy mieszkańców o zagrożeniu, apelowaliśmy o zamykanie okien. Dość silny wiatr wiejący z różnych kierunków spowodował, że dym przemieszczał się w różnych kierunkach Na szczęście nie trzeba było podejmować decyzji o ewakuacji części miasta – mówił komendant straży miejskiej, Ryszard Wilanowski.

Przekazano, że to piąty pożar w tym miejscu. Strażacy jeżdżą tam od 2015 roku. Dowiedzieliśmy się również, że w trakcie pożaru na miejscu pojawił się właściciel. Poinformował strażaków, że znajdują się tam odpady rozpuszczalników i farb, oraz ładunki pirotechniczne po poduszkach powietrznych. Dzięki temu strażacy chociaż wstępnie wiedzieli z czym mają do czynienia.

Strażacy od soboty stale monitorują składowisko odpadów, chociażby za pomocą kamer termowizyjnych. Każde miejsce w którym stwierdzą podwyższoną temperaturę jest sprawdzane i przegrzebywane.

- Wczoraj na miejscu była grupa powołana przez policję w tym biegły sądowy w zakresie pożarnictwa. Przyczyna pożaru jest ustalana. Mogę jedynie powiedzieć, że pod uwagę brane są podpalenie lub reakcja chemiczna spowodowana wyciekiem dwóch różnorodnych substancji – mówił st. kpt. M. Jagodziński.

Jacek Boczkaja wyjaśniał, że zanieczyszczenia gromadzone na Majdanach to pozostałość po zakładzie gospodarowania odpadami. Dziś w tym miejscu nie jest prowadzona działalność gospodarcza.

- Zawsze jest tak, że odpowiedzialność za odpady zgromadzone na terenie nieruchomości spoczywa na jej posiadaczu. W tym przypadku mówimy, że tym posiadaczem jest zakład gospodarowania odpadami Ekord i ta spółka powinna te odpady uprzątnąć – podkreślał wiceprezydent.

Dodał, że takie firmy muszą działać na podstawie wydania specjalnej decyzji. Taką decyzję – pierwszą – wydał wojewoda łódzki w 2007 roku. Następnie decyzje przejął marszałek województwa, który wydał ją w 2008 roku. Te dwie decyzje straciły ważność w 2016 roku.

- 17 marca 2016 roku stosowną decyzję dla tego zakładu na zbieranie odpadów niebezpiecznych i innych niż niebezpieczne wydał starosta kutnowski. Została ona uchylona 31 grudnia 2018 roku z uwagi na to, ze spółka prowadziła działalność w taki, a nie inny sposób – mówił zastępca prezydenta Kutna.

Jacek Boczkaja dodał, że odpady miały zostać uprzątnięte do 30 sierpnia 2019 roku. Podkreślał, że prezydent miasta nie ma żadnych kompetencji ani do wydawania decyzji, ani do ich cofania.

- Po to są inne szczeble samorządu, żeby te decyzje wydawać, zabierać, a przede wszystkim egzekwować. My jednak nie pozostawaliśmy bierni w tej sprawie, widzieliśmy, co tam się dzieje. W związku z tym uważaliśmy, że sprawę wreszcie należy skierować do prokuratury. 28 czerwca 2016 roku prezydent miasta złożył zawiadomienie do prokuratury rejonowej w Kutnie o podejrzenie popełnienia przestępstwa – mówił wiceprezydent.

Wspomniane zawiadomienie dotyczyło możliwości popełnienia przestępstwa z art. 183 KK, § 1 który mówi, że, kto wbrew przepisom składuje, usuwa, przetwarza, zbiera, dokonuje odzysku, unieszkodliwia albo transportuje odpady lub substancje w takich warunkach lub w taki sposób, że może to zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka lub spowodować obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi lub zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Śledztwo zostało wszczęte i… trwa do dziś. Miasto wielokrotnie pytało prokuraturę o postępy. Postępowanie przejęła prokuratura okręgowa w Łodzi. W międzyczasie magistrat zwracał się także do straży pożarnej i starostwa powiatowego w Kutnie.

- Występowaliśmy do wszystkich możliwych instytucji, które mają możliwość działania w tej sprawie. Wystąpiliśmy do ministerstwa środowiska z zapytaniem, czyja to powinna być kompetencja. Odpowiedź jest taka: w przypadku w którym doszło do wygaśnięcia decyzji w zakresie gospodarki odpadami sprawy te powinny być prowadzone przez organy właściwe zgodnie z obecnie obwiązującymi przepisami. Czyli w tym przypadku można powiedzieć, że nie zadziałało starostwo powiatowe w Kutnie i marszałek województwa – podkreślał wiceprezydent Boczkaja.

- Uważam, że zawiodły służby państwowe. Dlaczego tak twierdzę? Bo są niejasne przepisy. To przepisy powinny regulować jak się postępuje w odpowiednim momencie, co należy zrobić. Taką bombę jak na Majdanach mamy też chociażby w Łaniętach. Należy wobec jakichkolwiek takich prób być zdecydowanym, właścicieli należy karać, bo to stwarzanie zagrożenia dla mieszkańców czy strażaków, którzy uczestniczyli w akcji gaśniczej i nie wiedzieli, czy za chwilę coś nie wybuchnie i nie będziemy mieli 50 trupów. Nie można dopuszczać do takich sytuacji. Więc zwracam się do posłów, którzy się wypowiadają i mówią, że trzeba zrobić z tym porządek – to zróbcie wreszcie z tym porządek! Macie inicjatywę ustawodawczą. Należy to doprowadzić do końca, a winnych w sposób przykładny ukarać. Nie może być tak, że Polska jest państwem bezprawia. Widzicie, co się dzieje – najlepszą metodą utylizacji jest pożar. Nie tak powinno być – mówił J. Boczkaja.

Wiceprezydent podziękował także kutnowskim strażakom.

- Chciałem w imieniu prezydenta Burzyńskiego bardzo podziękować kutnowskim strażakom, za sprawne ugaszenie pożaru - dodał Jacek Boczkaja.

Więcej na poniższym wideo.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (44)
 • rok temu | ocena +3 / -3

  hetman

  No i dzisiaj się jegomość w radiu przyznał że złożyli zawiadomienie do prokuratury po piśmie z WOŚ. Obawiam się że gdyby nie to pismo to ...... no wiecie prezydent by cytując klasyka z konferencji "zadziałał w taki, a nie inny sposób " :)

 • rok temu | ocena +10 / -10

  Jan

  Boczkaja jak zwykle niewiniątko. To co w Kutnie dobre to on a co złe to inni. Mieszkańcy a nawet część jego wyborców mają dość tego pokrętnego wrednego typa.

 • rok temu | ocena +1 / -1

  Z Onetu 2

  Magdalena Kontowicz z departamentu Rolnictwa i Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego ma jednak inne zdanie niż starosta kutnowski. - Obowiązek egzekucji decyzji w zakresie gospodarki odpadami, pozostaje zawsze obowiązkiem organów, które wydawały decyzję na działalność danego podmiotu na danym terenie. W tym przypadku obowiązek dotyczący posprzątania odpadów popożarowych należy do starosty. Jeśli chodzi o decyzję marszałka województwa łódzkiego, to ona straciła ważność w 2016 r., w związku z czym nie można o tym mówić, że jest jakaś kompetencja marszałka w tym temacie. Tym bardziej, że przedsiębiorca nie występował do marszałka województwa łódzkiego o ponowną decyzję. Te odpady musi posprzątać starosta kutnowski - przekonuje Kontowicz.

 • rok temu | ocena +2 / -2

  Z Onetu

  Kutnowska prokuratura wszczęła śledztwo, które przejęła Prokuratura Okręgowa w Łodzi. To śledztwo nadal trwa, a zarzuty składowania odpadów niebezpiecznych na początku roku usłyszeli właściciele składowiska. Grozi im do 8 lat więzienia. Mają też zakaz prowadzenia działalności związanej z odpadami. Kto musi posprzątać odpady na kutnowskim wysypisku? Sprawa jest poważna - jak mówi kierownik WIOŚ w Skierniewicach Marzena Sokołowska - teren na którym znajdują się odpady jest nieodpowiednio zabezpieczony. - Organy właściwe w przypadku kutnowskiego składowiska to marszałek województwa i częściowo starosta - tłumaczy Sokołowska. Te organy wydały decyzje na gospodarowanie odpadami, a decyzje już nie są ważne. Inspektorat wystąpił do samorządów o podjęcie działań wobec właściciela terenu, z artykułu 26a Ustawy o Odpadach. - Ten artykuł mówi o tym, że jeśli jest zagrożenie dla środowiska - a w tym wypadku jest dla zdrowia, życia i dla środowiska - organ właściwy ma podjąć działania polegające na usunięciu tych odpadów. Właściwym jest marszałek i częściowo starosta - wyjaśnia Sokołowska.

 • rok temu | ocena +8 / -8

  Panorama

  decyzja wygasła w 2016 roku. Na przełomie lat 2016-2019 aż do 6 września za egzekwowanie uprzątnięcia przez firmę tych odpadów odpowiadał organ, jakim jest prezydent Miasta Kutno. Są na to konkretne dowody, WIOŚ apelował w tej sprawie do prezydenta Burzyńskiego. I to byłoby warto podkreślić, ponieważ wypowiedź wiceprezydenta Boczkaji można potraktować wręcz jako atak w stronę władz powiatu, czyli moją – powiedział Panoramie starosta Daniel Kowalik.

 • rok temu | ocena +1 / -1

  ?

  Na Onecie jest artykuł o pożarze na Majdanach. Wojewódzka Inspektor Ochrony środowiska oświadczyła, że posprzątać po tym składowisku musi starosta kutnowski i marszałek. Czy redakcja może zapytać kiedy posprzątają?

 • rok temu | ocena +6 / -6

  Bekon

  Tak to kluczowy moment tej konferencji. 17 marca 2016 wydana decyzja. 28 czerwca 2016 roku zostało przez prezydenta miasta złożone zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej w Kutnie. A 3 października 2016 kolejny pożar. Ówczesny starosta i prezydent mało efektywni w działaniu. Prokuratura ma 6 tyg na wszczęcie postępowania a starosta w chwili takowego może cofnąć zgodę na dalszą działalność. Prezydent powinien wysłać służby miejskie bo to się dzieję na jego terenie razem z kontrolą z Woś było pismo wysłane do Prezydenta w tym samym roku przez Skierniewice. No i ? Kupa Mości Panowie prokuratura z Łodzi chyba powinna się lepiej przyjrzeć sprawie :)

 • rok temu | ocena +0 / -0

  Miesz

  Ludzie, zeby to posprzątać to samorzad muś na utylizacje wydać ponad 100 milionow

 • rok temu | ocena +9 / -9

  Dociekliwy

  Sprawa jest prosta. Jakie były zabezpieczenia ppoż na tym skladowisku? Jeżeli żadne to firma za to odpowiedzialna powinna pokryć koszty, a także zostać ukarana za zateuwanie srodowiska. Nie od razu, ale z czasem ten proceder palących sie wysypisk i składowisk by ustał.

 • rok temu | ocena +16 / -16

  On33

  Pan prezydent i zarząd się nie postarał jakoś w Gostyninie burmistrz uporał się z tym w ciągu zaledwie paru miesięcy więc to może prezydent państwa powinien posprzątać?

 • rok temu | ocena +2 / -2

  Maniek

  Witam ja tak czytam te wszystkie komentarze i tak troche smutno i smiesznie zarazem pracowalem tam kilka lat i powiem tak po roku 2015 ok byla jazda bez trzymanki...Ps wczesniej tam pracowali normalni ludzie i polowe Polski obslugiwalismy i nikt zastrzen nie mial referencje z gmin uczelni miast sa dostepne... Pozdrowionka dla kolezanek i kolegow z Ekordu

 • rok temu | ocena +34 / -34

  fafik

  Majdany to miasto i odrazu nasuwa mi się pytanie. Straż miejska może ukarać właściciela posesji za brud przed posesją , uciążliwy zapach nakazać uprzątnięcie terenu może dać mandat za to że pies nasra na trawnik a nie może wejść i ukarać właściciela niezabezpieczonego składowiska odpadów do którego każdy ma dostęp przez uszkodzenia w ogrodzeniu . Naprawdę? Niech mnie ktoś uszczypnie.

  • rok temu | ocena +18 / -18

   tchórze

   To samo policja. Mogą dać Ci mandat za palenie papierosów, a nie mogą dać mandatu za palenie chemikaliów? Mogą dać wysoki mandat za chodzenie bez masek bo niby narażamy innych ludzi na zakażenie wirusem, a nie mogą dać mandatu za narażenie setek ludzi na śmierć z powodu zatrucia chemikaliami? Papierowa instytucja skoro mogą tylko karać bezbronnych zwykłych obywateli, a boją się ukarać kogoś kto ma pieniądze i znajomości.

 • rok temu | ocena +0 / -0

  kutnowiak

  Ale z tymi bombami, to skąd wie?

 • rok temu | ocena +8 / -8

  strażak ochotnik

  To Pan st. kpt. Mariusz Jagodziński nie jest przedstawicielem" służb państwowych"????

 • rok temu | ocena +5 / -5

  Bla

  Liczą się efekty a nie że ktoś interweniował bo że tam składowisko jest od x czasu to każdy wie baaaa nawet zabezpieczone w solidny sposób w postaci kłódki i przerdzewiałe go łańcucha takie wymogi trzeba spełniać jak widać

  • rok temu | ocena +4 / -4

   an

   Efektów niestety nie można osiągnąć jeżeli prokuratura nie działa i STAROSTA nie działa. Ale ważne są interwencje bo w kocu przyniosą efekt. Gdyby miasto nie interweniowało to dopiero byłoby larum, że nic nie robi.

 • rok temu | ocena +6 / -6

  hh

  "Dodał, że takie firmy muszą działać na podstawie wydania specjalnej decyzji. Taką decyzję – pierwszą – wydał wojewoda łódzki w 2007 roku. Następnie decyzje przejął marszałek województwa, który wydał ją w 2008 roku. Te dwie decyzje straciły ważność w 2016 roku. 17 marca 2016 roku stosowną decyzję dla tego zakładu na zbieranie odpadów niebezpiecznych i innych niż niebezpieczne wydał starosta kutnowski. " Najważniejszy fragment konferencji. Plus za skierowanie sprawy do prokuratury.

  • rok temu | ocena +5 / -5

   KLD-UD-UW-PO-PSL

   Wyjątkowo zgodzę się z Panem Wiceprezydentem - zawiodły służby państwowe - szczególnie te rządowe z czasów rządów postkomunistów, czego dowodem są podane powyżej daty. To wtedy rządził szczególnie szkodliwy dla Polski duet PO-PSL

 • rok temu | ocena +16 / -16

  Danka

  Obciazyc wlascocieli kosztami calej akcji Bo dla nich liczy sie tylko kasa a mieszkancow maja w nosie.To ju z drugi pozar od Bozego Ciala tylko w tym roku. Dlaczego my podatnicy mamy za to placic, skoro kase wziely za utyllizacje a teraz nie ma kto zrobi c porzadek

 • rok temu | ocena +4 / -4

  Ho3

  Dlaczego nie opisano interwencji Pani Poseł Hanajczyk i jej asystentki? Skierowały zapytanie do Starosty

 • rok temu | ocena +22 / -22

  mieszkaniec

  Dziękuję za zaintetesiwanie wszystkich osób tą sprawą. Nie zdziwiłbym się gdyby okazało się, że dokumentacja została spalona, oraz że nowe transporty chemikaliów trafiają tam na bieżąco, a także, że było to podpalenie. No, ale nie ma co przewidywać ważne, żeby to zlikwidować. Jeżeli właściciel wziął pieniądze za utylizację to powinien to zutylizować. Nie może być tak, że setki mieszkańców i strażaków narażane są systematycznie na utratę zdrowia, a nawet życia.

 • rok temu | ocena +20 / -20

  tadzik

  nawet starosta nie raczy skomentować co ma zamiar z tym zrobić i dlaczego tak długo nie reagował?Kampania wyborcza się skończyła to już nie trzeba się wysilać?Takie sa efekty rządzenia obecnej ekipy, co kto chce zwozi i pali bezkarnie. W tym panstwie nic nie funkcjonuje normalnie oprócz komunistycznej propagandy sukcesu.

 • rok temu | ocena +18 / -18

  xyz

  Nie tylko to składowisko jest w mieście. Proponuje przyjrzeć się dokładnie innym zanim dojdzie do nieszczęścia. Na Sklęczkowskiej 18 sugeruje zobaczyć jaki bałagan, smród i syf

 • rok temu | ocena +20 / -20

  Idzie rak ..

  Piąty pożar, śmiać się czy płakać ? Kraj trzeciego świata to taki, do którego bez problemu zwozi się wszelkie odpady, władza lokalna nic nie może a elita polityczna nie chce, murzynki chorują i duszą się wraz z dzieciarnią. Jakieś analogie ?

 • rok temu | ocena +18 / -18

  fayer

  A co na to starosta kutnowski ?

 • rok temu | ocena +9 / -9

  S kłóty

  A mówione było ,że Majdany , to nie miasto.

 • rok temu | ocena +20 / -20

  mieszkaniec

  Dwa pytanka do pana Prezydenta 1Czy to nie przypadkiem nowa wladza wymieniła kadry e WIOS Skierniewice w 2018r i wydało sie co tam jest składowane... 2Kto umarzal podtki dla tej firmy od 2011r...

 • rok temu | ocena +20 / -20

  Ja

  Mój drogi panie starosto teraz zobaczymy czy potrafi pan coś załatwić od początku do końca z swoją świta czy potraficie tylko trybuny przystrajać na wiece kwiatami i pięknymi moim zdaniem pustymi słowami czas zrobic coś naprawdę za tą bombą chemiczna wstyd żenada porażka kompromitacja

  • rok temu | ocena +11 / -11

   observer

   Starosta jest "zajęty" pozowaniem do zdjęć, do komunikatów SANEPID-u o sytuacji COVID-19. Chociaż dziś nie było komunikatu. Czyli co przekaz dnia z Nowogrodzkiej poszedł Koronawirusa nie ma inie było.

 • rok temu | ocena +15 / -15

  sorry taki klimat

  "No , co ja mogę?" ( cytat z Donalda Tuska)

 • rok temu | ocena +7 / -7

  apel

  Redakcjo KCI - proszę o napisanie o interwencjach poselskich Agnieszki Hanajczyk, Pauliny Matysiak i Dariusza Jońskiego w sprawie wysypiska.

  • rok temu | ocena +12 / -12

   a po ile pietruszka?

   Teraz , to chyba interwencja w sprawie POŻARU , bo "wysypisko" w tym miejscu jest co najmniej od początku ich kadencji poselskiej.

 • rok temu | ocena +7 / -7

  Elx

  Pani Poseł Agnieszka Hanajczyk wraz z Asystentką Stasiak już zainterweniowały w tej sprawie. Złożyły pisma. Zobaczymy jaka będzie odpowiedź na nie. Swoją drogą dziwne że nie napisano o tych pismach na portalu.

  • rok temu | ocena +5 / -5

   Lewica

   Posłanka Paulina Matysiak też złożyła pisma i tak samo zero informacji na portalu.

   • rok temu | ocena +6 / -6

    opinia

    Może za mało zarabiają?

    • rok temu | ocena +4 / -4

     kici

     W lewicy? No, co Ty.

 • rok temu | ocena +15 / -15

  Ja

  Wstyd dla starostwa i starosty potraficie to ogarnąć czy was to przerasta jak przerasta to oddać władze lepszym teraz starosta powinien zapłacić z własnej kieszeni za uprzątnięcie tej baby chemicznej wstyd dużo krzyczą mało robią brawo prezydent i władze miejskie oni coś próbowali szacunek za to

 • rok temu | ocena +8 / -8

  Mieszkanka

  Z tego co wiadomo to Starosta powinien nad tym panować

  • rok temu | ocena +21 / -21

   mieszkaniec

   Od którego roku "działa" to składowisko , kto był wtedy starostą, kto pozwolił na składowanie w mieście odpadów? Kto był wtedy prezydentem miasta Kutno? Czy v-ce prezydent pozwoliłby przed oknami własnego domu w Kutnie , na składowanie odpadów? Czy nie ma w tej kwestii żadnych kompetencji ? Zaprzyjaźnieni dziennikarze nie zapytali.

   • rok temu | ocena +3 / -3

    an

    W artykule jest napisane, że Prezydent skierował sprawę do prokuratury, ruch po stronie Zio bra, ale od 2 lat cisza.

   • rok temu | ocena +7 / -7

    an

    Starostą jest już 2 lata czas się wziąć za robotę, a nie zwalać na poprzedników.

 • rok temu | ocena +15 / -15

  Bla

  Może niech ktoś pomorze zewnątrz jak nasz prezydent nie panuje. Nad sytuacją

  • rok temu | ocena +0 / -0

   xXx

   Nie, my łódzkie...