Reklama

Reklama

[ZDJĘCIA/WIDEO] Powiat zorganizował konkurs. Młodzież pojedzie do Sejmu i Pałacu Prezydenckiego

Opublikowano: wt, 11 lut 2020 14:57
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Dziś w siedzibie Starostwa Powiatowego w Kutnie, przy ul. Kościuszki odbył się konkurs wiedzy historycznej pod nazwą „Powiatowy Test Wiedzy o Powstaniu Styczniowym 1863-1864”. Organizatorem konkursu był Powiat Kutnowski, a inicjatorem Marek Drabik - radny Rady Powiatu Kutnowskiego.

Reklama

W konkursie wzięły udział trzyosobowe reprezentacje z ośmiu szkół z terenu powiatu kutnowskiego: I LO im. Gen. J.H. Dąbrowskiego, II LO im. Jana Kasprowicza, ZS nr 1 im. Stanisława Staszica, ZSZ nr 2 im. dr Antoniego Troczewskiego, ZS nr 3 im. Władysława Grabskiego, ZS nr 4 im. Zygmunta Balickiego, Zespół Szkół w Żychlinie, MOS "Domostwo" w Żychlinie.

Głównym celem konkursu było rozwijanie wiedzy historycznej na temat Powstania Styczniowego i wydarzeń związanych z powstaniem. Konkursowi towarzyszyła wystawa planszowa poświęcona Powstaniu Styczniowemu ze zbiorów Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach i Muzeum Regionalnego w Kutnie.

Drużyny z miejsc I-III otrzymały pamiątkowe grawertony, ponadto wszyscy uczestnicy otrzymali książki o tematyce historycznej oraz gadżety powiatu kutnowskiego. Najważniejszą nagrodą jest jednak wyjazd wszystkich uczestników do Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej i Pałacu Prezydenckiego Prezydenta RP. Nagrody zostały ufundowane przez Referat Promocji i Informacji w Starostwie Powiatowym w Kutnie oraz przez Urząd Marszałkowski w Łodzi, w imieniu którego nagrody przekazał Robert Baryła – Członek Zarządu Województwa Łódzkiego.

I miejsce zajęła drużyna z I LO im. Gen. J.H. Dąbrowskiego, drugie miejsce drużyna z II LO im. Jana Kasprowicza, a trzecia lokata przypadła w udziale uczniom z ZS nr 4 im. Zygmunta Balickiego Kutno-Azory. Poziom konkursu był wysoki, a uczniowie wszystkich drużyn wykazali się dużą wiedzą na temat Powstania Styczniowego.

Powstanie Styczniowe było najdłużej trwającym zrywem niepodległościowym w epoce porozbiorowej. Było to powstanie narodowe przeciwko zaborcy rosyjskiemu, zasięgiem objęło ziemie zaboru rosyjskiego, tj. Królestwo Polskie i ziemie zabrane.

Powiat Kutnowski zaprasza także na uroczystą mszę świętą upamiętniającą 157. rocznicę Powstania Styczniowego, która zostanie odprawiona w dniu 16 lutego o godzinie 17.00 w Sanktuarium Matki

Bożej w Głogowcu koło Kutna. Po mszy nastąpi przejście do miejsca upamiętniającego bohaterów Powstania Styczniowego oraz złożenie kwiatów.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (3)
 • 2 lata temu | ocena +1 / -1

  Ktoś

  Brawo, fajny pomysł.

 • 2 lata temu | ocena +2 / -2

  Pytam

  Czy chodziło o upamiętnienie OKRĄGŁEJ 157 rocznicy wybuchu powstania?

 • 2 lata temu | ocena +4 / -4

  tolo

  Stowarzyszenie historyczne miłośników Powstania Styczniowego poszukuje kowala, który wyklepie i osadzi fachowo na sztorc 100 kos.