Reklama

Reklama

Żłobki i przedszkola zamknięte. Rodzice dostaną dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: poglądowe

Żłobki i przedszkola zamknięte. Rodzice dostaną dodatkowy zasiłek opiekuńczy - Zdjęcie główne

. | foto poglądowe

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Od poniedziału (28 marca) zawieszone zostało stacjonarne funkcjonowanie publicznych i niepublicznych przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz innych form wychowania przedszkolnego, W związku z tym, Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że do 11 kwietnia rodzice mogą korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Reklama

Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji i nauki, od 29 marca do 11 kwietnia zajęcia w żłobkach i przedszkolachmają być realizowane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Jednocześnie dyrektorzy mają obowiązek zorganizować zajęcia w przedszkolu, oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej lub innej formie wychowania przedszkolnego, dla dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, a także dla dzieci m.in. pracowników medycznych, pomocy społecznej, służb porządkowych i oświaty. Zajęcia będą organizowane na wniosek rodziców.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje uprawnionym rodzicom za okres, na jaki zostały zamknięte z powodu COViD-19: żłobki, kluby dziecięce, przedszkola, szkoły, placówki pobytu dziennego i inne placówki lub w związku z niemożnością sprawowania opieki przez nianie lub opiekunów dziennych z powodu COVID-19. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje również w razie ograniczonego otwarcia takich placówek.

- Świadczenie to przeznaczone jest zarówno na opiekę nad dziećmi do 8 lat, jak i starszymi dziećmi z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności. Przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności; i do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego – informuje Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa łódzkiego.

Miesięczny zasiłek opiekuńczy – zarówno dodatkowy z powodu COVID-19, jak i przyznawany na tzw. zasadach ogólnych – wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy.

Dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. zasadach ogólnych.

Do 11 kwietnia szkoły, żłobki i przedszkola powinny zapewnić opiekę dzieciom osób zatrudnionych m.in. w podmiotach wykonujących działalność leczniczą, pełniących służbę w jednostkach zapewniających bezpieczeństwo i porządek publiczny, zatrudnionych w placówkach zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku. (Katalog zawodów do wglądu  na stronie internetowej ZUS - tutaj.)

Jeżeli jednak rodzic nie skorzysta z opieki nad dziećmi zapewnionej np. przez żłobek, klub dziecięcy,  przedszkole, lub przez szkołę, przysługuje mu dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Jeśli skorzysta - nie ma prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego – wyjaśnia rzeczniczka. 

Więcej informacji na stronie zus.pl.

 

 

 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy