reklama
reklama

Znamy termin próbnych matur. Odbędą się zdalnie czy w szkołach?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: archiwum-matury w 2020 roku

Znamy termin próbnych matur. Odbędą się zdalnie czy w szkołach? - Zdjęcie główne

CKE podała termin próbnych matur 2021 | foto archiwum-matury w 2020 roku

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Wiadomo już, kiedy maturzyści przystąpią do próbnego egzaminu. Dziś tę informację podała Centralna Komisja Egzaminacyjna.
reklama

Wiadomo już, że próbne matury odbędą się w marcu. Dotąd wydawało się, że próbny egzamin odbędzie się w formie zdalnej, lecz sami maturzyści wnioskowali o to, by przeprowadzić je w tradycyjny sposób.

- Oficjalną informację o terminie próbnych matur przekazał we wtorek dr Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Zgodnie z decyzją podjętą przez Komisję, egzaminy zostaną zorganizowane już za dwa tygodnie w szkołach. Zapowiedziano także, że szczegółowy program przebiegu próbnych egzaminów pojawi się w środę. Wiadomo już, że uczniowie będą odpowiadali w szkole, z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego. Zapewniono także, że tegoroczne egzaminy pod względem sposobu organizacji nie będą się niczym różnić od dotychczasowych – informuje Wirtualna Polska.

Dodajmy, że z uwagi na panującą sytuację epidemiologiczną sama matura 2021 będzie łatwiejsza. Ma to związek z koniecznością przeprowadzania nauki w sposób zdalny. 

Wymagania egzaminacyjne

W 2021 r. egzaminy: ósmoklasisty i maturalny będą przeprowadzone wyjątkowo na podstawie wymagań egzaminacyjnych zawartych w dołączonych do rozporządzenia załącznikach, a nie jak w ubiegłych latach na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego.

Nie będzie obowiązkowego ustnego egzaminu maturalnego

Egzamin maturalny, podobnie jak w 2020 r., będzie przeprowadzany tylko w części pisemnej.

Odpowiadając na szereg próśb przesłanych do resortu, Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek podjął decyzję, że w 2021 r. część ustna egzaminu maturalnego z języka polskiego, języka mniejszości narodowej i języka obcego nowożytnego nie będzie obowiązkowa. Będą mogli przystąpić do niej – podobnie jak w 2020 r. – absolwenci, którym wynik części ustnej egzaminu z danego przedmiotu jest potrzebny w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną.

Inne zmiany na egzaminach

Nie będzie obowiązku przystąpienia do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Zdający może przystąpić do egzaminu nawet z 6 przedmiotów dodatkowych, jeżeli potrzebuje wyników w postępowaniu rekrutacyjnym do szkoły wyższej.

Będzie możliwość zmiany deklaracji przystąpienia do egzaminu maturalnego.

Dodatkowo w rozporządzeniu opisano warunki zdania egzaminu maturalnego w 2021 r. oraz uzyskania świadectwa dojrzałości, w tym uzyskania świadectwa dojrzałości przez absolwentów z lat ubiegłych.

Określone zostały również zasady przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty i egzaminu maturalnego przez osoby kształcące się w szkołach wchodzących w skład Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama