Auschwitz - niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i ośrodek zagłady - stał się międzynarodowym symbolem. Rocznicę jego wyzwolenia, 27 stycznia, Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu. W Auschwitz byli więzieni i mordowani obywatele niemal wszystkich krajów Europy okupowanych przez Niemców, w zdecydowanej większości Żydzi. Ponad 1,1 mln osób nie doczekało wolności. Zginęli w największej z hitlerowskich fabryk śmierci. Mimo że wiele ofiar Zagłady nie ma nawet własnych grobów, pamięć o nich trwa przekazywana przez ludzi, miejsca upamiętnienia i instytucje.
Na stronie Fundacji Shalom napisano: Nieodłączną częścią obchodów jest akcja „Płomień Pamięci”. Fundacja Shalom apeluje o zapalenie świec w oknie każdego domu i wirtualnie na Facebooku: Światło pamięci przywraca życie, od nas dzisiaj zależy, by to światło nie zgasło.
- Podczas corocznych obchodów przywołujemy pamięć pomordowanych w gettach i obozach, widzimy cienie tych, których już nie ma. Chcemy, aby Dzień Pamięci o Holokauście stał się dniem dającym nadzieję, że świat może stać się domem dla wszystkich ludzi, miejscem wolnym od nietolerancji i uprzedzeń - mówi Bożena Gajewska, prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej.